današnji sastanak odbora za gospodarstvo Grada Pule

Možemo! traži odgovore od Vlade oko Uljanika. Ostale stranke se slažu

13.03.2024 - 15:01
Davor Vuković (Možemo!), foto: Milivoj Mijošek
Davor Vuković (Možemo!), foto: Milivoj Mijošek

Nakon što je prije više od mjesec dana na inicijativu Kluba vijećnika platforme Možemo! na sjednici pulskog Gradskog vijeća održana tematska točka o Uljanik brodogradnji 1856, te su vijećnici s 13 glasova 'za' i 5 suzdržanih usvojili zaključak kojim se od Vlade RH traži da omogući prijenos vlasništva dijela poslovnog udjela Republike Hrvatske u Uljanik brodogradnji 1856 na Grad, i to u minimalnom iznosu za pravo glasa na Skupštini ovog trgovačkog društva, danas je održana sjednica gradskog Odbora za gospodarstvo kojoj je cilj bio, prema riječima vijećnika Davora Vukovića (Možemo!), da se vidi gdje je zapelo u provedbi spomenutog zaključka.

Uz to, istim zaključkom ovlaštena je delegacija Grada Pule da bez odgode zatraži sastanak s predsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva i održivog razvoja radi iskazivanja interesa za raspravu o budućnosti Uljanika.

Međutim, Vlada RH još nije odgovorila na dopis koji je poslao Grad Pula, što je potvrdio pulski gradonačelnik Filip Zoričić. Na današnjoj sjednici bili su prisutni članovi Odboru za gospodarstvo Davor Vuković (Možemo!), Drago Marić (SDP), Ivan Žagar (NL Filipa Zoričića), Marijana Bagarić (HDZ) i Karlo Damijanić (IDS).

"Prošlo je već mjesec dana i čini se da se stvar ne rješava u pozitivnom smjeru. Molim vas da ozbiljno shvatite ovu temu, radnici imaju pravo znati", naglasio je Vuković te kratko prezentirao kronologiju događanja oko posrnulog pulskog brodogradilišta, nakog čega je uslijedila kratka ali žustra rasprava.

Marijana Bagarić (HDZ), Drago Marić (SDP) i Karlo Damijanić (IDS)

"Od prosinca 2023. radnici Uljanika su na minimalcu, unatoč tome - plaće kasne. Za 12 mjesec plaće su isplaćene preko Agencije za osiguranje radničkih tražbina. U ožujku je krenula isplata minimalca za siječanj. Dio isplata plaća odvija putem Zahtjeva za prisilnu naplatu. Posljednji pokušaj prodaje - po cijeni od 6,4 milijuna eura propao je zbog izostanka ponuda. Zainteresirani kupci za nepodnošenje obvezujućih ponuda navode neodazivanje Vlade na pozive za sastanak", kaže Vuković i dodaje da je trenutno nejasan stav Vlade po pitanju Uljanika.

"Oglušivanje na upite Uljanikove uprave za jamstvima i izostanak volje za razgovor sa zainteresiranim investitorima produbljuje Uljanikovu agoniju koji nema sredstva za završavanje ugovorenih poslova, a svakim danom gubi i radnike potrebne za isto. Radnici koji ostaju nemaju siguran izvor prihoda. Vlada je prvo 16. veljače najavila da će započeti razgovore s zainteresiranim kupcima koji su to zatražili kao preduvjet uključivanja u dražbu, a zatim opet 4. ožujka uz najavu da će to učiniti u narednih 10-tak dana", veli Vuković i podsjeća da dugovanje Uljanik 1856 prema Gradu Puli iznosi preko 640 tisuća eura. Također, u nastavku je citirao prijašnje izjave premijera Andreja Plenkovića, tadašnjeg predsjednika istarskog HDZ-a Jurice Šiljega, tajnice istarskog HDZ-a Monike Udovičić.

"Budući da nas je Gradsko Vijeće delegiralo da djelujemo sukladno zaključku donesenom na prošloj sjednici, smatram da je naša dužnost da uložimo dodatne napore u zahtjevanju reakcije od Vlade. Kao što je Vijeće zaključilo - opstanak Uljanika je od krucijalne važnosti za opstanak i razvoj grada Pule koja bi se gašenjem brodogradnje mogla naći u ozbiljnim problemima uslijed još izraženije gospodarske monokulture i depopulacije. S obzirom na trenutačnu situaciju u vezi s brodogradilištem Uljanik, želim izraziti duboku zabrinutost zbog nedostatka odgovora na zahtjeve za jamstvima potrebnim za završetak ugovorenih poslova. Ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan i ravnatelj Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt ključni su akteri u ovoj priči i smatram da nam na sve nedoumice oni mogu i trebaju dati odgovore. Zamolio bih gradonačelnika i članove odbora da podijele vlastita saznanja o ovoj temi te predlože moguće korake koji bi doprinijeli pozitivnom razrješenju ove teške situacije", poručio je Vuković.

Bagarić (HDZ) mu je odgovorila da nema nikakvih saznanja o trenutnoj situaciji, nakon čega se Odboru obratio gradonačelnik.

Gradonačelnik Filip Zoričić

"Jasno smo naglasili da želimo zadržati brodogradnju kao jednu od grada gospodarstva grada i od toga naravno da ne želimo odustati. Vjerujem da ćemo dobiti odgovore od Vlade RH da znamo u kojem pravcu ovo sve skupa ide", kazao je Zoričić. U ime IDS-a Damijanić je izjavio da, iako se bavi turizmom, Pula ne može živjeti samo od turizma. "Svi imamo isti cilj, a to je da brodogradnja ostane u Puli, da se javnost osvjesti i da informacije dođu do Zagreba", rekao je.

Nakon toga je Marić (SDP) oštro poručio Vukoviću da mu zapravo nije jasan cilj današnjeg sastanka Odbora, te da se očito radi o početku predizborne kampanje, a na sličnom tragu je bio i Žagar (NLFZ).

Ivan Žagar (NLFZ)

"Bilo je rečeno da ćemo razgovarati o zaključku Gradskog vijeća, a sada pričamo o strategiji spašavanja Uljanika, što je potpuno suludo i sumanuto jer ovo nije tijelo koje o tome raspravlja, mi nismo vlasnici Uljanika", poručio je Žagar, a Bagarić je na to dodala da na sastanku "fali predstavnik Vlade RH". Ipak, Žagar je potom predložio da se ponovo pošalje dopis Vladi RH i nadležnom ministarstvu, te eventualno požurnice, te zajedničku konferenciju za medije gradskog Odbora.

Na koncu su se svi, nakon još desetak minuta političkog prepucavanje, složili oko Žagarovog prijedloga te zaključili da će Grad Pula do kraja ovog tjedna poslati 'Zagrebu' novi dopis s požurnicom, te da će se Vladi RH dati rok od sedam dana da dostavi odgovor. Nakon toga će Odbor izaći u javnost s eventualnim novim informacijama. (Marcello Rosanda)

 

 

Tweet

Posljednje novosti