nakon podulje rasprave gradsko vijeće usvojilo zaključak

Grad Pula zatražit će od države prijenos dijela vlasništva nad Uljanikom

09.02.2024 - 18:53

Na inicijativu Kluba vijećnika platforme Možemo!, na današnjoj je sjednici Gradskog vijeća održana tematska točka o Uljanik brodogradnji 1856, na dan neuspjele dražbe ovog pulskog brodograditelja. Nakon višesatne, na trenutke zamorne rasprave, na kojoj se pokazalo da su neki vijećnici neupućeni u ono što se zbiva u posrnulom brodogradilištu, vijećnici su s 13 glasova 'za' i 5 suzdržanih usvojili zaključak kojim se od Vlade traži da omogući prijenos vlasništva dijela poslovnog udjela Republike Hrvatske u Uljanik brodogradnji 1856 na Grad, i to u minimalnom iznosu za pravo glasa na Skupštini ovog trgovačkog društva. To se obrazlaže željom da Grad u budućnosti bude informiran o situaciji u brodogradilištu, a ne da o tome, kako je rekla vijećnica Možema Dušica Radojčić, doznaje isključivo iz medija. 

 

Nadalje, ovlaštena je delegacija Grada Pule da bez odgode zatraži sastanak s predsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva i održivog razvoja radi iskazivanja interesa za raspravu o budućnosti Uljanika.

Vijećnici su složni u tome da su brodogradnja i industrija gospodarska grana od posebnog strateškog interesa te se obvezuje podržavati, poticati i zagovarati njihov razvoj. "Uz povijesno kulturno nasljeđe, brodogradnja je nedvojbeno zaslužna za razvoj Pule i neodvojivi dio pulskog identiteta te kao takva zaslužuje biti valorizirana, poticana i razvijana kao nositelj pametne reindustrijalizacije Pule, Istre i Republike Hrvatske u cijelosti", stoji u večeras prihvaćenom zaključku.

Prijepori su nastali odmah na početku kad je Sean Soldatić amandmanom, koji je kasnije prihvaćen, zatražio da u delegaciji sudjeluju članovi Gospodarskog vijeća Grada Pule. Predsjednik GO-a Davor Vuković predložio je da u delegaciji budu i predstavnici Gospodarskog vijeća, ali i klubova vijećnika u Gradskom vijeću i gradonačelnik, kao što stoji u zaključku Možema.

U prethodnoj četiri i pol sata dugoj raspravi vijećnici NL-a Filipa Zoričića Dušanko Babić i Ivan Žagar ustvrdili su da je riječ o politikantstvu.

Babić je kazao da bi "Radojčić šetala do Vlade i radila performans", na što je Milan Rašula replicirao "nije na vama da prosuđujete kako kolege iznose svoje stavove", te dodao:"Nemamo što da ovlašćujemo Zoričića kad je on izvršna vlast".

"Zaključak nema smisla, ali ću ipak glasati za njega", rekao je Žagar. "Čemu donošenje zaključka ako je država stopostotni vlasnik, zašto bi omogućila prijenos vlasništva Gradu", rekao je Žagar te poručio da bi Grad trebao zatražiti i besplatan prijenos dijela vlasništva i od Infobipa, Unilinea te Arena Hospitality Groupa "da bi sudjelovao i na njihovim skupštinama i informirao se o poslovanju". Radojčić je replicirala da država nije stopostotni, nego većinski vlasnik Uljanik brodogradnje 1856, a na opasku Seana Soldatića da je prijenos nemoguć jer je tvrtka u stečaju, odvratila je da Uljanik brodogradnja 1856 nije u stečaju.

Iako je prvo rekao da neće dignuti ruku za zaključak, Rašula je kasnije potvrdio da će ipak glasati za ovaj dokument, "iako će poslije morati popiti apaurin". "Volio bih, rekao je, da u delegaciji budu Gordana Deranja, Livio Bolković, netko iz starog Uljanika. 

Valter Boljunčić kazao je da Grad može dobiti udio u vlasništvu brodogradilišta ukoliko bi oprostio dug na ime komunalne naknade, "kao što je svojedobno dobio Luku Pula ili pak Rojc, 'oprostivši' tadašnjih 10 milijuna kuna". Smatra da u zoni brodogradilišta ima mjesta i za gradnju brodova i za robotiku, informatiku, računalstvo.

"Tu bi i Tehnomont mogao preseliti dio proizvodnje s obzirom da ima problema  s ribarima u Vargaroli. Uljanik je bitan za gospodarstvo, ali bitna je i veličina tog prostora jer ondje imamo infrastrukturu koja može raditi svemirske brodove", rekao je Boljunčić.

Uoči rasprave vijećnicima se obratio profesor Smiljko Rudan s Fakulteta sterojarstva i brodogradnjeu Zagrebu koji je održao krako predavanje o ovom fakultetu i važnosti brodogradnje u Hrvatskoj i svijetu. Govor je održao i Samir Hadžić, direktor Uljanik brodogradnje 1856, koji je kazao da je ovo 6. ili 7. bezuspješan pokušaj prodaje.

"Potencijalni vlasnik treba podršku države, ali sve je stalo. Grad nema mogućnosti odlučivanja, ministarstva vode proces prodaje. U Gradu Puli ne vidim da netko gura rješenja. Došao sam vas zamoliti da lobirate za  Uljanik", rekao je Hadžić te poručio da bi uređenje zelene šetnice u Uljaniku (o čemu se raspravljalo na sjednici, op. a.), bilo kao bazen usred pustinje".

"U industrijskoj zoni se radi, zelene su samo fasade. Ako želimo šetnicu, trebamo zatvoriti Uljanik", rekao je Hadžić. (M. Vermezović Ivanović)

Tweet

Posljednje novosti