Pazinski kamen u bečkom parlamentu, Parizu za Olimpijadu, Luxembourgu...
Kamen iz Pazina, najveća hrvatska tvrtka koja se bavi eksploatacijom, preradom i ugradnjom arhitektonsko-građevnog kamena, posluje gotovo 70 godina. Osim što je lider u kamenarstvu u Hrvatskoj, danas Kamen značajno participira na svjetskom tržištu. Arhitektica Aleksandra Krebel direktorica je Kamena već šestu godinu. Tu je funkciju preuzela od dugogodišnjeg direktora Karmela Krebela, piše Jozo Vrdoljak za Globus s kojeg prenosimo dio interviewa u nastavku.
* Kakva je bila prošla poslovna godina za Kamen Pazin?
- Prošla godina za nas je bila izuzetno dobra. Ostvaren je kontinuirani rast prihoda, ali i operativne i neto dobiti. To je vrlo bitno jer smo u fazi intenzivnog investicijskog ciklusa kojim se radikalno mijenjaju procesi u preradi finalnih proizvoda. Investiramo u cilju podizanja konkurentnosti.
* Možete li nam nešto reći o dosadašnjim značajnijim investicijama?
- Kontinuirano i intenzivno ulaganje u posljednjih 20 godina omogućilo je da Kamen Pazin danas bude regionalni lider u kamenarstvu. Prošla je Uprava prepoznala koliko je implementacija najsuvremenijih tehnologija, a pogotovo u podzemnoj eksploataciji kamena, ali i u preradu, bitna za konkurentnost na svjetskom tržištu. Prosječno investiramo oko dva milijuna eura godišnje.
Pri kraju smo realizacije velike investicije sufinancirane iz fondova EU za povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u proizvodnom pogonu pilane u Pazinu, što uključuje paket mjera: solarna elektrana od 900 KWH, zamjena postojeće rasvjete štednom, ugradnja linije za paljenje i štokovanje, ugradnja dizalice topline hale i slično. S obzirom na rast cijene energenata, ova je investicija s 45 posto bespovratnog sufinanciranja izuzetno bitna i njome se predviđa ušteda od 25 posto ukupne energije na pilani.
Također, lani je realizirana investicija sufinancirana od norveškog fonda u liniju za oplemenjivanje gateriranih ploča koja uključuje i ugradnju prvog robota na našoj pilani. Postigli smo bolju iskoristivost finalnog proizvoda, što u velikoj mjeri utječe na našu profitabilnost, ali i održivost.
* Imate li u planu neke nove investicije?
- Upravo prolazimo kroz vrlo intenzivno investicijsko razdoblje. Izrađen je strateški plan razvoja pilane u kojem se radikalno mijenjaju procesi i tehnologije u cilju boljeg iskorištenja sirovine, smanjenja potrošnje energije i povećane produktivnosti. Želimo u većoj mjeri participirati u niši proizvoda veće dodane vrijednosti, “cut to size” za zahtjevne projekte, gdje je konkurencija manja. Pokazalo se da naš kamen u određenom segmentu ulazi i u nišu luksuznih proizvoda koji imaju svoje tržište i svoju cijenu.
Do proljeća 2024. bit će ugrađeni novi strojevi s potpuno novim konceptom rada, koji pretpostavlja primjenu linearnih motora, permanentnih magneta i tri nova robota. To je nešto što se prvi put primjenjuje u kamenarskoj industriji. Također, pokrenuta je nova investicija sufinancirana iz norveškog fonda s ciljem oplemenjivanja ostataka proizvodnje u kamenolomima, čime kreiramo novi proizvod iz ostataka eksploatacije u smislu nekonkurentnih blokova, uz smanjenu emisiju CO2. Vrlo sam ponosna na tim mladih inženjera i tehnologa iz Kamena koji su surađivali na razvoju i poboljšanju prototipa strojeva i time nas pozicionirali u sam tehnološki vrh.
* Koji su vam najznačajniji poslovi u ovoj godini?
- Najznačajnije je bilo ugovaranje izrade kamena za opločenje druge faze javnih radova u L’Aquili, što predstavlja glavninu zahvata rekonstrukcije ulica i trgova u gradu koji je prije desetak godina bio pogođen potresom. Takav ugovor u zemlji koja je kolijevka kamenarstva smatram izuzetno značajnim. Također, započeli smo s isporukama kamena za javne radove u Parizu za nadolazeću Olimpijadu.
Ove godine je završena rekonstrukcija zgrade parlamenta u Beču gdje je ugrađen naš kamen u interijer. U lipnju započinje isporuka fasadnih ploča za poslovnu zgradu Daikin u Belgiji, što će zasigurno biti najveći projekt fasade u ovoj godini. Upravo je pred završetkom i zgrada Post u Luxembourgu, gdje smo isporučili fasadne ploče ali i podne ploče za interijer, rekla je Krebel Jozi Vrdoljaku u razgovoru za Globus.