Rovinjski ‘Martin Horvat’ ponovno dobio dnevnu bolnicu s kirurgijom
Danas je u rovinjskoj Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju “Martin Horvat”, u nazočnosti brojnih uzvanika, svečano otvorena dnevna bolnica s jednodnevnom kirurgijom. Riječ je o projektu teškom 330.000 eura kojim se, kako je rečno, bolnica napokon vraća svojim korijenima, čemu je obol dala šira lokalna zajednica, uključujući Istarsku županiju i Grad Rovinj, zaposlenike, HZZO te, ma koncu, Ministarstvo zdravstva koje je u ovom mandatu dalo čvrstu podršku širenju djelatnosti.
Vrpcu su zajednički presjekli ravnatelj bolnice dr. Marinko Rade, istarski župan Boris Miletić i rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga, a bolnicu je blagoslovio rovinjski župnik mons. Vilim Grbac.
Bio je to velik događaj za rovinjsku zdravstvenu ustanovu s obzirom da joj je nakon gotovo 30 godina praktički vraćena dnevna bolnica koja je ukinuta 1996. godine. Ovaj projekt, veli Rade, financijski ne predstavlja tako veliku investiciju kao neke druge koje su odrađene ili su još uvijek u tijeku, ali u stručnom smislu predstavlja krunu dosadašnjeg rada ustanove budući da se obnovom operacijske sale i njezinom ponovnom aktivacijom zaokružuje usluga u profesionalnom i stručnom smislu, te ustanova još snažnije ulazi u buduće razdoblje.
Uređena je kompletna dnevna bolnica koja se prostire na 207 četvornih metara. U njoj su, pored operacijske dvorane, smještene sobe za pripremu pacijenata, sobe za oporavak, kao i prostorije za sterilizaciju opreme i pripremu liječnika. Ono što čini posebnost ovog projekta jest da je obnovom stare, imperijalne operacijske sale dobivena operacijska dvorana od 42 kvadrata s prozorom od čak 20 kvadrata, što je izuzetno bitno za pregled i osvjetljavanje operacijskog polja, uz sva dodatna umjetna i fokusirana svjetla, a što je u kombinaciji s prirodnim svjetlom, omogućava boljih ishoda zahvata.
Velibor Drakulić, koordinator za zdravstvene usluge u turizmu u Sektoru za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam Ministarstva zdravstva kazao je da ulogu i značaj "Horvata" nije potrebno posebno naglašavati.
"No, ovo je prilika da zahvalimo generacijama prije nas koje su utkale svoj doprinos još od davne 1888. godine. Danas svjedočimo o proteklom vremenu u kojem se razvijala i u kojem je došla do stupnja da predstavlja jednu od značajnih ustanova u vašoj županiji, ali i na nacionalnom nivou. Osim registriranih djelatnosti u okviru kojih bolnica pruža usluge na visokoj razini, zahvaljujući prije svega stručnom i kvalificiranom kadru, prepoznata je kao važna ustanova i po korištenju prirodnih ljekovitih činitelja i pružanju usluga u zdravstvenom turizmu. Vjerujem da će današnja svečanost otvaranja bolnice s jednodnevnom kirurgijom unaprijediti daljnji razvoj i podići kvalitetu usluga u cijelosti“, istaknuo je Drakulić.
Miletić se osvrnuo na povijest bolnice, istaknuvši da je 1888. godine stara Austrija itekako znala prepoznati gdje otvoriti ovakvu ustanovu.
„Prije petnaestak godina možda su neki drugačije gledali na ovo područje i tu treba čestitati ravnatelju na viziji jer je lider bitna osoba koja usmjerava pravac razvoja jedne organizacije pa tako i zdravstvene ustanove. S druge strane, tu je i vizija Grada Rovinja koji je odlučio i investicijama osigurao da ovo područje dugoročno ostane u javno-zdravstvenoj funkciji. Neki su mislili da ovo područje može ići u nekom drugom smjeru. Čestitam stoga i gradonačelniku Marku Paliagi i ravnatelju Marinku Rade i njegovom timu na viziji. Zdravlje je najbitnije, a kako kažu, zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu. Ovo je stvarno istarska bolnica, ali i ne samo istarska jer i jedan dio Primorsko-goranske županije može gravitirati ovome području. Otvaranjem jednodnevne kirurgije skratit će se liste čekanja za određene zahvate, što je veliki iskorak“, rekao je Miletić. Podsjetio je na sve ono što Županija radi da bi zadržala postojeći kadar u zdravstvu i socijali, ali i privukla novi. Tako je lani uvedena Burza zdravstvenih radnika, a u novom programu predviđeno je milijun i pol eura za zadražavanje medicinara.
„Danas je velik dan! Bolnica raste, razvija se i zajednički gradimo budućnost, razmišljajući o našoj blistavoj prošlosti. To je bila imperijalna bolnica, osnovana je 1888. i što se mene tiče živjet će još 500 godina ako tako nastavi. Puno radimo, promišljamo i odvažno se nosimo s izazovima. Bilo je puno investicija, a uređenje ove sale možda nije najveća, štoviše možda je i najmanja što se novaca tiče, ali što se stručnoga dijela tiče radi se o najvećem iskoraku kojeg je Bolnica napravila u zadnjih 10, a možda i 30 godina“, rekao je Rade. Podsjetio je da s etrenutačno uređuje novi Odjel za dječju rehabilitaciju, zajednički projekt Istarske županije, svih gadova i općina, vrijedan 2,3 milijuna eura.
„Drago mi je da danas imam priliku ponovno prisustvovati novom povijesnom trenutku za našu županijsku ustanovu, odnosno otvaranju dnevne bolnice s jednodnevnom kirurgijom. Prije godinu dana otvorili smo bazenski kompleks, koji je zapravo osnovni nositelj rada i djelovanja bolnice. Svi zajedno, općine i gradovi, zajedno s Istarskom županijom, sudjelujemo u velikom projektu gradnje Odjela za dječju rehabilitaciju, koji će također ubrzo otvoriti vrata. S ova tri velika projekta, nadam se sutra i zajedničkoj obnovi ovog velebnog parka, u sklopu bolnice, a koji je pod konzervatorskom zaštitom“, rekao je Paliaga, koji smatra da "Horvat“ zaslužuje biti prepoznat na istoj razini kao i Opća bolnica Pula.
Ivan Kristijan Baričević, ekonomski savjetnik Udruge poslodavca u zdravstvu Hrvatske rekao je da ovaj projekt ne označava samo povratak, već i snažno potvrđuje predanost ove ustanove pružanju kvalitetne zdravstvene skrbi svim svojim pacijentima.
"Svjesni smo da je brza i učinkovita zdravstvena skrb od presudne važnosti za pacijente, a ovaj projekt osigurava upravo ključnu ulogu u osiguravanju takvog pristupa. Na kraju želim iskreno čestitati ravnatelju i cijelom timu na realizaciji ovog i svih ostalih projekata posljednjih godina“, poručio je Baričević.
Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju “Martin Horvat” Rovinj izgrađena je 1888. godine pod pokroviteljstvom nadvojvotkinje Marije Terezije: carska kruna ugrađena je u izvorni projekt parkovne arhitekture. Bolnica je od svog osnutka bila morsko lječilište za oboljele od koštanih bolesti tadašnje europske aristokracije.
Krajem 19. stoljeća djelatnost bolnice proširuje se na ortopediju, kada se počinju obavljati i prve ortopedske operacije. Nakon Prvog svjetskog rata ortopedija postaje ključna djelatnost ove ustanove. Iako je 1996. odrađena posljednja operacija, ustanova je ipak zadržala naziv „bolnica za ortopediju i rehabilitaciju“, koji pretpostavlja kiruršku struku. (IHR)