IZLOŽBA O KULTNOM STRIPU I NJEGOVOM TVORCU U pulskoj GALERIJI C8

Foto Hugo Pratt pričao je pomoću slika. Tako je nastao Corto Maltese

18.10.2023 - 22:01

Moje je ime Corto, Corto Maltese. Rođen sam na Malti 10. srpnja 1887. godine. Bar tako kažu. Iz svojeg najranijeg djetinjstva pamtim zastavu s mnogo križeva i očevu bradu. Moja majka? Ciganka iz Seville. Bila je toliko lijepa da se slikar Ingres ludo u nju zaljubio, ne znam je li to bila istina, ona mi nikad nije pričala o tim stvarima, iščitavamo na uvodnom panou zanimljive izložbe o tajanstvenom mornaru i pustolovu Cortu Malteseu i njegovom tvorcu Hugu Prattu, otvorenoj u pulskoj galeriji C8.

"Hugo Pratt. Nasljeđe, djelo, biografija" , naziv je izložbe na kojoj se, kroz dvadesetak panoa, posjetitelj uvodi u život i rad čuvenog strip crtača koji je, seleći se s kontinenta na kontinent, ono što je vidio i doživio pretočio u svijet imaginacije, a potom u pustolovine glavnog protagonista stripa koji ga je proslavio. 

 

Corto je, čitamo na jednom od panoa, proizašao iz Prattovog sjećanja na mornarsku priču iz holivudskog filma 30-ih godina „Osveta crvene vještice“. Jednog dana rekao sam samom sebi:“Pronalazak heroja mornara usred Pacifika sjajan je početak. I tako je nastao Corto.

Hugo Pratt bio je Venecijanac, rođen u Riminiju 1927. godine. Jedan mu je djed odrastao u Veneciji i imao je englesko-francuske korijene, dok je jedna baka bila iz Turske. Drugi djed bio je sefardski Židov koji je emigrirao iz Španjolske, u Veneciji poznat kao pjesnik i pediker. Pratt je upravo od njega naslijedio veliku ljubav za poeziju. Baka ga je vodila u kino na avanturističke filmove. Teta, kazališna glumica, otkrila mu je svijet germanskih božanstava, vodeći ga na Wagnerov „Prsten Nibelunga“, te mu prepričavala židovske mitove i kabalu, otkrivamo na izložbi.

Karte, tarot, kino, opera, ženska okupljanja, svijet fantastike i mitologije, fluidna i promjenjiva venecijanska sredina  čvrsto su ukorijenjena u čitavom stvaralaštvu Huga Pratta.

On je pak izjavio da ga u književnosti najviše dira poezija jer je ona zbijena i razvija se u slikama.

„Kad čitam, vidim slike, osjećam ih na vlastitoj koži. Iza poezije krije se dubina koju momentalno percipiram, a strip je, kao poezija, svijet slika. Nužno je spojiti dva izričaja te, posljedično, dva svijeta: univerzum neposredno prikazan kroz sliku i svijet posredno prikazan kroz riječ“. Provesti život u izmišljenom svjetu, kazao je, to je bio moj otok s blagom.

Prattov alter-ego Corto Maltese prvi se put se pojavljuje 1967. godine u "Baladi o slanom moru", kao krijumčar i pirat na pacifičkim otocima u vrijeme Prvog svjetskog rata. U avanturama diljem globusa pridružuju mu se mnoge povijesne ličnosti, od Jacka Londona, Ernesta Hemingwaya i Hermana Hessea, preko Butcha Cassidyja i "Crvenog baruna" Manfreda von Richthofena, do Enver-Paše, pa čak i Staljina koji ga je spasio kad mu je prijetilo smaknuće na granici Turske i Armenije. No, Corto se u svojim avanturama susreće s bićima iz mitova i legendi. On je skitnica zlatnog srca, romantični idealist, mornar u vječnoj potrazi za avanturom, kozmopolit bez predrasuda, zaštitnik nemoćnih, ali i zavodnik kojeg nije moguće zadržati. Jednako tako zaveo je i publiku koja ga obožava, a strip je preveden na više od dvadeset jezika.

Izložba, postavljena u suradnji Generalnog konzulata Italije u Rijeci, Istarske županije i Arheološkog muzeja Istre, može se razgledati svakog dana od 9 do 20 sati sve do 12. siječnja iduće godine. (Mirjana Vermezović Ivanović)

Tweet

Posljednje novosti