Istarski župan Boris Miletić primio Jakovčića i Radina
Piše: Istarski.hr
![](/app_assets/publications/index/110546/xl_110546_zzzzz.jpg)
U sjedištu Istarske županije u Puli župan Boris Miletić, zajedno sa svojim zamjenicima Tulijom Demetlikom i Jessicom Acquavita, održao je prijem za dva svoja prethodnika, bivše župane Ivana Jakovčića (župan u razdoblju od 2001.-2013.) i Fabrizija Radina (župan u razdoblju od 2019.-2021.). Susretu su se htjeli odazvati i župani Stevo Žufić (župan u razdoblju od 1996.-2001) i Valter Flego (župan u razdoblju od 2013.-2019.), ali nisu mogli doći zbog zakazanih obveza. Naravno, spomenut je i pokojni Luciano Delbianco, koji je župan bio od 1993.-1996. godine.
Miletić je istaknuo da je ovim prijem želio odati veliku zahvalnost svojim prethodnicima, koji su zajedno sa svojim suradnicima, dali značajan doprinos razvoju Istre, danas najrazvijenije i najdinamičnije regije u Hrvatskoj i šire.
Bila je to prilika da se prisutni prisjete nekih prošlih vremena, odnosno svaki iz svoje perspektive, razdoblja i prilika u kojima su vodili Istarsku županiju pa se tako Jakovčić dotaknuo tadašnje politike, kao i iskoraka u brojim područjima koji su Istru učinili predvodnicom u državi.
Također, njegovo je vrijeme u Županiji obilježio i drukčiji odnos tada posebno centralizirane vlasti, te borba ovdašnjih čelnih ljudi za, primjerice, izgradnju nove Opće bolnice Pula, koja je postala realnost 20 godina kasnije, cestogradnju i Istarski ipsilon, istarsko Sveučilište, Trgovački sud. Ocjenjujući danas Istru, Jakovčić je ustvrdio da ona nije uspavana ljepotica, već najdinamičnija regija u Hrvatskoj i šire, priopćili su iz Istarske županije. Prema njegovom mišljenju, prostora za daljnje iskorake ima u pogledu međunarodne suradnje.
Fabrizio Radin svoje će vođenje Županije najviše pamtiti po pandemiji COVID-19 koja je mnoge projekte i aktivnosti usporila ili posve zaustavila, ali isto tako i po procesu preuzimanja poslova nekadašnjeg Ureda državne uprave u Istarskoj županiji. Kako je rekao, redovito prati što se zbiva i radi u Istarskoj županiji te je izrazio zadovoljstvo što su realizirane konkretne stvari u kontinuitetu.
Miletić je predstavio sve što je do sada učinjeno u njegovom mandatu, iznova naglasivši ono što govori od prvog dana stupanja na dužnost, a to je da su kao prioriteti definirani obrazovanje, zdravstvo i socijalna skrb.
„U obrazovanju je cilj jednosmjenska nastava u svim školama čiji je osnivač Županija, te smo mu nadomak. Proširuje se tako OŠ u Svetvničentu, gradi se nova talijanska OŠ u Novigradu, a imamo spremne i projekte nadogradnje škola u Marčani i Žminju“, spomenuo je župan neke od brojnih investicija u školsku infrastrukturu.
Osvrnuo se i na program koji je lani pokrenut s ciljem zadržavanja i privlačenja nedostatnog kadra u zdravstvu i socijalnoj skrbi, te naglasio da se procjenjuje kako u Europi nedostaje oko milijun liječnika i drugog medicinskog osoblja. Počeli su, nastavio je, radovi na izgradnji 22 stana za medicinsko osoblje u krugu nekadašnje Mornaričke bolnice u Puli.
„Investirali smo i značajna sredstva u Specijalnu bolnicu za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ Rovinj, a svakako treba spomenuti obnovu voznog parka naše Hitne, za koju smo u ovome mandatu kupili čak 29 novih vozila. Na području socijalne skrbi imamo cijeli niz kapitalnih investicija u domove za starije u Pazinu, Labinu, Buzetu i Puli, neke od kojih su započele u mandatu Radina, a Županija ih financira s 50 posto ukupnog iznosa. Zahvaljujući njima povećavamo smještajni kapacitet za 337 korisnika. Partneri smo i Općini Medulin na projektu izgradnje Centra za starije Medulin, a predstoji nam i širenje županijskog Doma u Raši za 70-ak mjesta, za što smo kupili dodatne dvije nekretnine u neposrednoj blizini“, rekao je Miletić.
Nadalje, župan i zamjenici spomenuli su i druga područja u nadležnosti Županije pa je bilo govora i o prostornom planiranju, gospodarenju otpadom, energetici, lučkim područjima i sl.
Budući da se idući mjesec obilježava Dan Istarskog statuta, u povodu čega se tradicionalno održava svečana sjednica Županijske skupštine u Istarskoj sabornici u Poreču, bilo je govora i o dugoj političko-pravnoj borbi koja je prethodila usvajanju Statuta, te onome što on predstavlja za Istarsku županiju. Istra je, rečeno je, i po pitanju poštivanja manjinskih prava bila svijetli primjer u državi.