UPRAVA IZAŠLA S KONKRETNIM BROJKAMA

Evo kako se ugledna istarska tvrtka sjetila riješiti problem čestih bolovanja. 'A što ako imam gripu'

Piše: Igor Radić

01.02.2025 - 11:00
Pogon tvrtke Kamen (Foto: Kamen Pazin)
Pogon tvrtke Kamen (Foto: Kamen Pazin)

Pazinski Kamen već izvjesno vrijeme radnicima, povrh plaće, isplaćuje i bonus pod nazivom „nagrada za prisutnost“, kojim očito nastoji doskočiti problemu bolovanja i osigurati nesmetanu proizvodnju. Kao kamen smutnje, međutim, pokazao se friški potez uprave ove vodeće regionalne tvrtke u kamenarstvu, koja zapošljava 350 radnika, a dvije trećine prihoda ostvaruje na račun izvoza.

Naime, odlučeno je da se od 1. veljače spomenuta nagrada penje sa 100 na 175 eura mjesečno, no takvo povećanje prati i znatnija „penalizacija“ izostanaka. Dosad se radnicima od nagrade za prisustvo „skidalo“ pet eura po danu izbivanja s posla, a po novome će umanjenje iznositi 50 eura po danu izostanka, odnosno 25 za onaj četvrti. Riječju, četiri dana bolovanja u mjesecu i - nema bonusa.

To, zapravo, i opravdava naziv same nagrade, no radnici su, iznenađeni, tražili hitan sastanak sindikata i uprave.

Bilo je vruće

Nezadovoljni zaposlenici, s kojima smo razgovarali, požalili su nam se na ovako reguliran bonus. Vele da su ranije krajem godine dobivali dodatnu plaću – koja je potom zamijenjena nagradom za prisutnost – pri čemu je umanjenje bilo proporcionalno korištenom bolovanju, no kudikamo manje negoli sada.

„Mi smo fizički radnici, neki od nas već pomalo potrošeni. Ukoliko moram na dva pregleda mjesečno, ne dakle svojom voljom, to mi je 100 eura manje. Ukoliko sam bolestan, gripozan na primjer, ode sav bonus. Prije je bilo pravednije. Ljudi su se, pročitavši obavijest na oglasnoj ploči, pobunili, tražili hitan sastanak. Bilo je vruće, no uprava nije odustala“, kazao nam je jedan zaposlenik.

Njegov kolega bio je kratak: „Većina nas nije zadovoljna. Nije bio takav dogovor. Ali što možemo - šutjeti i raditi. Kad sindikat ne može ništa…“

Direktorica Kamena Aleksandra Krebel: Poznati smo po brizi za zaposlenike i visokim socijalnim standardima

Direktorica Kamena Aleksandra Krebel, s druge strane, spremno nam je dostavila brojke koje, napominje, pokazuju „opravdanost ovog poteza, ne samo s aspekta poslovanja društva, već i interesa zaposlenika“

„Poštujemo stav svakog pojedinca, ali u ovom slučaju nema govora o penalizaciji bolesnih, izuzev slučaja s ekstremnim izostancima, a koja se ne odnose na dugotrajna bolovanja“, poručuje Krebel.

Samo dva posto radnika dobit će manje

Odluci uprave prethodila je, kaže, detaljna analiza, koja pokazuje da bi po ovom novom modelu - računajući lanjski opseg bolovanja – 98 posto zaposlenika dobilo veću nagradu nego lani. Preostali radnici su oni koji u prosjeku bilježe izostanke s posla, kratkotrajna bolovanja, od 61 dan, odnosno tri kalendarska mjeseca godišnje.

„Zakinut je zanemarivo mali broj zaposlenika s, po našem mišljenju, izuzetno velikim udjelom dana neprisutnosti i koji, prema tome, nisu mogli sudjelovati u postizanju radnih rezultata. Apsolutno razumijemo da su bolovanja, nažalost, sastavni dio života i poslovanja te da su sasvim uobičajena. Sukladno tome je i razrađen ovaj model nagrađivanja“, ističe Krebel.

U protekloj godini je, prenosi nam, od ukupno 350 zaposlenika, zbog bolovanja dnevno izostajalo u prosjeku njih 10,2 posto, a u nekim mjesecima i 12 posto, konkretno: od 36 do 42 radnika. 

„U takvim okolnostima je izuzetno teško organizirati radne procese, zadovoljiti potrebe naših klijenata, zadržati konkurentnost, te osiguravati rast plaća. Za to je, uz ostalo, potrebna prisutnost na poslu“, prisnažuje direktorica, naglašavajući da su uvjeti tržišnog poslovanja postali „radikalno zahtjevniji“.

Prosječna plaća preko 1.400 eura

Kamen je, tvrdi Krebel, tvrtka poznata po brizi o zaposlenicima i primjeni visokih socijalnih standarda i izvan kolektivnog ugovora sa sindikatom: dodjeljuju se, tako, solidarne potpore i pomažu potrebiti zaposlenici. Osiguran je kontinuirani rast plaća i naknada, za što su izdvajanja u posljednjih pet godina narasla za 50 posto i trenutno čine 34 posto prihoda tvrtke.

U prosincu je, uz ostale potpore, nastavlja direktorica, dogovoreno i deset-postotno povećanje plaća. Očekuje da će u ovoj godini ona prosječna u Kamenu iznositi 1.459 eura, a s naknadama i nagradama te 13. plaćom, ukupno 1.670 eura (nisu uračunata primanja menadžmenta), što je iznad državnog prosjeka. U godinama izuzetnih poslovnih rezultata dodjeljivana je i 14. plaća.

„Želimo se zahvaliti i pohvaliti naše zaposlenike koji svojim radom i zalaganjem omogućuju kontinuirani rast i razvoj ove tvrtke, u kojoj po novom modelu njih 40 posto dobiva maksimalnu nagradu. Naš je cilj da one, kao i plaće, budu još veće. Vjerujemo da je negativna reakcija na novi model nagrade posljedica nesporazuma i nedovoljne komunikacije, na čemu ćemo u budućnosti bolje raditi“, zaključuje direktorica Krebl.

 

Potonje razmišljanje dijeli i Marica Kurtek, voditeljica ureda Sinidikata Istre, Kvarnera i Dalmacije za središnju Istru.

„Uprava je trebala prije razgovarati s radnicima, kako to inače biva. To je normalan slijed“, kaže Kurtek koja, inače, hvali komunikaciju s vodstvom Kamena.

Marica Kurtek iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije: Ubuduće ćemo ovakve nagrade regulirati kroz kolektivni ugovor

Veli da oko korekcija u dodjeli nagrade za prisutnost - koja je, po njoj, zapravo, nagrada za radne rezultate - nisu pregovarali, već se ovdje radi o jednostranoj odluci poslodavca, što je njegovo pravo.

„U prvi mah, penalizacija izostanaka izgledala je doista grubo. Traženi sastanak na zahtjev radnika održan je u rekordnom roku: predstavljene su nam kalkulacije, po kojima je razvidno da će zaposlenici, ako bolovanja budu na dosadašnjem nivou, u konačnici dobiti više“, kaže Kurtek i dodaje: „Bolesne uvijek želimo maksimalno zaštiti. Kad se njima nešto skida, nitko nije zadovoljan. Imali bismo pravo prigovarati da je ta nagrada ugovorena kolektivnim ugovorom, no nije, što ćemo ubuduće nastojati promijeniti“.

Tweet

Posljednje novosti