Kako je Rovinj ostao bez noćne zabave: Od Lanterne do Monvija

02.09.2013 - 15:57
U Gradu su vjerujemo svjesni da su nakon zatvaranja Monvija ostavili brojne mlade bez prave noćne zabave i da preostaje što prije pronaći novu lokaciju i investitore
U Gradu su vjerujemo svjesni da su nakon zatvaranja Monvija ostavili brojne mlade bez prave noćne zabave i da preostaje što prije pronaći novu lokaciju i investitore

Rovinj je oduvijek bio prepoznatljiv na turističkim kartama Europe. Jedan od razloga je zasigurno i ponuda zabavnog sadržaja koja je desetljećima okupljala brojne domaće i strane turiste željne dobrog provoda. Uz brojne smještajne kapacitete, dodatni vjetar u leđa turizmu upravo je davao taj sektor turizma. Grad ugodne klime, očuvane prirode te bogate kulturne baštine ima što pokazati.

Osim gospodarstva, koje je uglavnom u privatnim rukama i koje je uvelike pridonijelo razvoju Rovinjštine, turizam je jedna od ključnih, možda i najvažnijih grana kojima se bavi lokalno stanovništvo. Grana je to koja može pripomoći gradu i regiji da nadomjeste sve posljedice globalne krize, a gradu su i dalje potrebne najraznovrsnije aktivnosti koje pridonose što većem profitu. Pored ribarstva, poljoprivrede, vinarstva i vinogradarstva, turizam zauzima važnije privredno mjesto.

Nenaspavani stanari protiv privatnih ugostitelja

Tijekom ljetnih mjeseci istarski gradovi vrve životom. Terase kafića i lokala pune su do kasnih noćnih sati, a u noćnim klubovima zabava se nastavlja sve do ranih jutarnjih sati. No, kako to obično biva, svaka medalja ima dvije strane; u ovome slučaju ona negativna odnosi se na sveprisutnu buku. Nedavni primjeri zatvaranja dva popularna rovinjska lokala u samome centru grada i to sve uoči udarnog vikenda - Rovinjske noći, svjedoče o nemogućnosti pronalaženja zajedničkog jezika privatnih ugostitelja i nenaspavanih stanara. Naravno, treba ih razumjeti jer nije jednostavno cijelo ljeto funkcionirati u tom ritmu. No, treba li si grad kao što je Rovinj, jedan od najpoznatijih turističkih destinacija na Mediteranu, to dozvoliti pitanje je koje otvara mnoge rasprave...

Na prvi pogled još danas na rovinjskoj rivi vlada uobičajena atmosfera kao i prošlih godina. Zasigurno je razlog u tome što brojni posjetitelji i dalje pristižu. Osim povećanja broja kapaciteta i kvalitete usluge, još je jedna promjena vidljiva u odnosu na prošle godine - sve je manje talijanskih gostiju, a sve je više mladih Nizozemaca i dobrostojećih Rusa. Broj Nijemaca tradicionalno je stabilan.

Lanterna - Silvio Brunelli (prvi s lijeva) i Corrado Pellizzer (drugi s desna)
Lanterna - Silvio Brunelli (prvi s lijeva) i Corrado Pellizzer (drugi s desna)

Na zapadnoj obali Istre nalazi se grad romantike, biser istarskog poluotoka,  vrijedni i zaštićeni objekti prirode i specijalni rezervati na području grada čine ga prepoznatljivim.

Starogradska jezgra, zaštićena povijesna cjelina, dio je svakodnevne posjete brojnih domaćih i inozemnim gostiju. Gradom dominira barokna crkva Sv. Eufemije, s čijeg se 60 metara visokog tornja vidi prekrasna park šuma Zlatni rt, koja osim kupališta i ugostiteljskih objekata, ima i stanište brojnih divljači. Pogled na ACI marinu, zelene površine i arhipelag otoka čine ovaj grad s tog mjesta zaista posebnim.

Ribarska tradicija i jedinstvena brodica batana bile su inspiracija mnogim umjetnicima koji su sredinom prošlog stoljeća na ovome mjestu slikali najljepše motive i potom ih izlagali na Grisiji – ulici-nositeljici jedne od najstarijih likovnih kolonija u republici, a i šire. Gotovo da morate njome proći, bilo spuštajući se od crkve ili se penjući prema njoj. Grisia je tipična starinska primorska uličica, uska, povremeno s rijetkim stepenicama. Ulica „atelier pod vedrim nebom“ koncept je dobila šezdesetih godina kada je u Rovinju počela masovna gradnja hotela i kada je trebalo osmisliti neku drugačiju, originalniju ponudu za sve veći broj njegovih posjetitelja. 

Popularni plesnjaci

Nekada je to bilo u mnogočemu drugačije, od vremena izlaska iz kuće do načina provoda. U priobalju gdje je cvjetao turizam održavali su se popularni plesnjaci 60. i 70. godina. Nekada poznati noćni klub Lanterna, u kojem su nastupale svojevremeno najpoznatije grupe bivše Jugoslavije i svijeta, a vodili su je i danas znani rovinjski ugostitelji Corrado Pellizzer i Silvio Brunelli, nalazi se u neposrednoj blizini svjetionika podno crkve Svete Eufemije.

No, zbog specifične lokacije unutar same starogradske jezgre, klub je zatvoren. To kultno mjesto koje može zbog svoje atraktivne pozicije funkcionirati kao jedna velika morska terasa sa živom glazbom do pristojnih noćnih sati, danas je sablasno prazan.

Prva rovinjska noć
Prva rovinjska noć
Kotlić
Kotlić

U to vrijeme gotovo svako turističko naselje imalo je, osim svog noćnog kluba, i živu glazbu na terasi što se u neku ruku i do današnjih dana zadržalo. Nešto kasnije, razvojem grada i porastom stanovništva, otvaraju se novi klubovi i plesnjaci. Spomenut ću samo najvažnije: Škaraba (međunardni omladinski centar), Slovenski kamp, Moulien Rouge, Školjka, Go-Go (radnički dom u sklopu stare zgrade TDR-a), Monte bar (unutar zidina pored hotela Rovinj)... Svakako treba izdvojit još i Circolo gdje su odlazili osnovnoškolci i srednjoškolci te koji je radio do pola noći, a subotom do 1 ujutro. Zatim Monte Mulini koji je osim plesnjaka, imao i noćni klub te diskoteku Kotlić. Te su lokacije nakon zatvaranje kultne Lanterne ostale jedne od ljepših uspomena mnogim generacijama.

Pojava disco muzike i Monvi

Nešto kasnije, 80-ih godina pojavljuje se disco muzika koja je svoju popularnost održala i do 90-ih, kada se istodobno javljaju i druge grane glazbe, a time i načini zabave i druženja.

Godine 1982. nekadašnje rovinjsko poduzeće Jadran gradi čuveni zabavni centar Monvi (arhitekt Berislav Iskra) koji generacije pamte kao pravu oazu zabave i ludog provoda. Centar je bio je zamišljen kao multi-kompleks ugostiteljske i zabavne ponude. Zanimljivo, uobičajen prizor u Monviju bio je izlazak obitelji s djecom, a radni dani bili su po posjećenosti nalik na vikend u novije vrijeme.

Sve brojniji posjeti Rovinju iziskuju i otvaranje novih ugostiteljskih objekata te sportskih terena; grade se prvi veći hoteli i šire kampovi, a Rovinj svake godine ostvaruje turističke rekorde što utječe i na porast stanovništva koji se počinje intenzivnije baviti iznajmljivanjem soba i apartmana. 1985. godine Rovinj je proglašen šampionom turizma, kasnije dobiva i nagradu Sunčani sat za najbolje usluge. Za ratnih vremena, nažalost, dolazi do pada turizma, a hoteli i turistička naselja pune su izbjeglica. Poduzeća šalju pomoć u raznim oblicima pa čak i u naoružanju (Obrada). Sve nedaće rata ne sprečavaju da Rovinj ponovo postane šampion turizma 1994. godine.

Modri biser Rovinja

U Rovinju je HRT organizirao prvi međunarodni dječji pop-festival Modri biser Rovinja. Taj je internacionalni festival `90. okupljao mlade glazbene skupine i pjevače iz Europe i svijeta, a kad bi započeo svoj program na prepunom parkiralištu Valdibore sa svojom poznatom pjesmom „Dobar dan, Modri biser iz Rovinja...“, uzbuđenje i radost među mlađom populacijom dosegao bi vrhunac.

Modri biser Rovinja
Modri biser Rovinja

Početkom prošlog desetljeća nekadašnja prepoznatljiva turistička kuća Jadran turist zajedno sa vrsarskom Anitom potpada pod TDR (kasnije Adris), točnije u ruke tvrtke kćeri Adria Resortsa. Akvizicijom tih dvaju poduzeća započinje novi razvojni ciklus dvaju turističkih bisera Jadrana pod zajedničkim imenom Maistra 2005.godine. Danas je to jedna od vodećih hotelijerskih kompanija u Hrvatskoj. Renoviraju se postojeći objekti dok se neki ruše a na njihovom mjestu niču novi, moderniji hoteli.

Rovinj dobiva prve hotele sa pet zvijezdica - Lone i Monte Mulini. Uspjesi u turizmu nižu se svake godine. Investicijama turistički proizvod dobiva novi oblik, ali i kvalitetu. U takvoj situaciji, pored visokokategoriziranih turističkih objekata, na gradu je da sa svojim popratnim sadržajima upotpuni cjelokupnu turističku ponudu i da se na taj način, zajedničkim snagama, kvaliteta života građana Rovinja podigne na veću razinu. Posjećenosti turista doprinose razne manifestacije koje su najraznolikije za ljetnih mjeseci.

Mladi bez prave noćne zabave

U Gradu su vjerujemo svjesni da su nakon zatvaranja Monvija ostavili brojne mlade bez prave noćne zabave i da preostaje što prije pronaći novu lokaciju i investitore. Od lokala na neprikladnom mjestu u samome središtu grada ne može se očekivati pun efekt turističke ponude. Cilj je obogatiti ponudu noćnog života po uzoru na druga europska turistička odredišta. Turistima koji posjećuju naše krajeve, osim sunca i mora, treba ponuditi i druge sadržaje kako bi povećali sveukupnu ponudu i kako bi što duže ostajali, i naravno, trošili. U svom aspektu Monvi je taj zadatak idealno odradio.

Stoga, gradskoj upravi ne preostaje drugo nego u što kraćem roku mladima ponuditi neki novi, moderniji Monvi u koji će se rijeka budućih generacija željnih zabave slivati kao i u onaj stari. Za razliku od drugih istarskih gradova koji već uvelike imaju i koriste svoje gospodarsko-industrijske zone, Grad Rovinj je i po tom pitanju limitiran. Postojeća temeljna infrastruktura na potezu Turnine i Rovinjskog Sela nameće se kao idealno rješenje. (Ivan Ban)

Tweet

Posljednje novosti