Komentar dana Nenada Čakića Komentar dana Nenada Čakića

IDS i istarski SDP slažu se jedino u podršci Milanoviću

0
IDS i istarski SDP slažu se jedino u podršci Milanoviću

Predsjednik Republike Zoran Milanović jedna je od rijetkih 'točaka' u kojoj se IDS i istarski SDP bezuvjetno slažu, pa je svaki Milanovićev dolazak u Istru prigoda za prijateljsko druženje najviših dužnosnika ovih dviju stranaka.

Stoga je bilo za očekivati da će na komemoraciju povodom obilježavanja 80. godišnjice tragedije sela Šajini u općini Barban, na kojoj je predsjednik države bio najuzvišeniji gost, doći sva istarska politička krema. Pored domaćina, načelnika Općine Barban i predsjednika IDS-a Dalibora Pausa, bili su tu bivši IDS-ovac, župan Boris Miletić, njegov zamjenik Tulio Demetlika, predsjednica Županijske skupštine Sandra Čakić Kuhar, saborski zastupnici Sanja Radolović (SDP) i Emil Daus (IDS).

Od IDS-ovih gradonačelnika bili su Valter Glavičić i Loris Peršurić te Vili Bassanese iz SDP-a. Od IDS-ovih načelnika u Šajine su došli Marko Ravnić, Dean Perković i Predrag Pliško.

 

No, nisu u Šajinima bili samo IDS-ovci i SDP-ovci. Među uzvanicima bio je i saborski zastupnik Anton Kliman (HDZ), te nezavisni gradonačelnici Filip Zoričić i Damir Kajin.

No, ideesovsko-esdepeovski karakter komemoracije u Šajinima ni u jednom trenutnu nije doveden u pitanje, pa je HDZ-ovac Kliman u protokolu predstavljen samo kao saborski zastupnik, iako je, da je bilo političke volje, Kliman u Šajinima mogao nastupiti i kao izaslanik predsjednika Sabora ili premijera.

Prohladno vrijeme nije spriječilo brojne žitelje Šajina i okolnih sela da se još jednom prisjete najmučnijeg događaja u njihovoj povijesti, kada su u noći 8. na 9. siječnja 1944. pripadnici 194. puka 71. pješačke divizije Wehrmachta u trosatnom divljanju selo temeljito opljačkali, a potom zapalili pedesetak kuća i ubili 54 mještana.

Iako je komemoracija zakazana za 15 sati, mještani i istarski političari ispred društvenog doma u Šajinima bili su pola sata ranije. Uz cestu koja u Šajine vodi iz pravca Glavana bilo je desetak pripadnika HV-a, a kolona vozila s predsjednikom Milanovićem došla je iz smjera Oriha, inače mjesta u kojem živi Dalibor Paus.

Osim vojnog osoblja i osiguranja u Šajine je pola sata ranije došla i Melita Mulić, Milanovićeva savjetnica za ljudska prava i civilno društvo, koja je očito htjela, prije dolaska predsjednika, s domaćinima još jednom utvrditi protokol.

Po dolasku u Šajine Milanovića su službeno dočekali istarski župan Boris Miletić, Dalibor Paus i predsjednica MO Šajini Doris Glavaš.

I delegacija SDP-a položila vijenac

Prvi dio komemoracije održan je kod spomenika žrtvama NOB-a, gdje su različite delegacije položile vijence. Prvi vijenac položio je Zoran Milanović sa suradnicima, drugi je položila delegacija Istarske županije u sastavu Boris Miletić, Tulio Demetlika i Sandra Čakić Kuhar, a treći delegacija Općine Barban na čelu s načelnikom Pausom.

Potom su vijence redom položile delegacije prijateljske Općine Matulji i Udruge antifašista Liburnije, Općine Svetvinčenat, MO Šajini, prijateljskog sela Lipa, koje je također stradalo u ratu, zatim delegacije SUAB-a Istarske županije i UAB Pule, barbanske podružnice UAB-a i istarskog UHDDR-a.

Posljednja delegacija koja je položila vijenac bila je i najzanimljivija. Moderatorica skupa Martina Pereša najavila ju je kao „delegaciju Grada Umaga i stranačkih prijatelja“, a činili su je gradonačelnik Umaga i ujedno predsjednik istarskog SDP-a Vili Bassanese, saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović i nekadašnji načelnik Općine Barban, također SDP-ovac Denis Kontošić.

Budući da Umag nije ni susjedni ni prijateljski grad Barbanu, a niti je SDP više na vlasti u toj općini (od 2017. Barban je IDS-ov), najprije smo pomislili da organizatori već godinama nisu mijenjali protokol ove manifestacije, pa je SDP (kao tadašnja stranka na vlasti u općini) po defaultu ostao među polagateljima vijenca. No, poslije smo doznali da je Bassanese privatno kupio vijenac i sa svojim stranačkim kolegama ga položio na spomenik.

Oplanić pozdravio 'bivšeg…., odnosno sadašnjeg predsjednika'

Da se nije dobro striktno držati protokola na svojoj je koži osjetio jedan od govornika Branko Oplanić, predsjednik Saveza udruga antifašista Istarske županije. Naime, na svečanosti u Šajinima trebao je biti i Stjepan Mesić, bivši predsjednik države i počasni građanin Općine Barban. Međutim, Mesić se iznenada razbolio i nije mogao doći, a Oplanić je čitajući svoj ranije pripremljen govor pozdravio „bivšeg…., odnosno sadašnjeg predsjednika“.

Nakon polaganja vijenaca svečanost se preselila u improvizirani šator, a osim Oplanića, govore su držali Doris Glavaš, Dalibor Paus, Boris Miletić i Zoran Milanović.

Na početku je prikazan ulomak iz dokumentarnog filma 'Zemlja ognja', koji govori o zločinima tijekom Romelove ofenzive u Istri, među kojima i u Šajinima. U kulturnom djelu programa nastupili su članovi KUD Matko Brajša Rašan, KUD Barban i učenici OŠ Jure Filipovića iz Barbana.

Svečanost je završila podjelom plaketa i knjiga preživjelim sudionicima tragedije iz siječnja 1944. godine. Spomenice su dobili: Karlo Blarežina, Ivan Bulić, Marija Borula, Mario Borula, Blaž Brgić, Livija Brgić, Marija Čehić, Marija Kleva, Bruno Kolić, David Kolić, Gvido Kolić, Eta Kolić Glišić, Ivan Kolić, Ljuba Kolić, Marija Kolić, Đino Matošić, Martin Pereša, Marija Piljan, Marija Rajko, Marija Rajko, Marija Sifari, Milka Zenzerović, Milena Matošević, Libero Kolić i Marko Pekica.

Autor

Nenad Čakić

Nenad Čakić

nenad@istarski.hr

Istarski Forum

Za komentiranje potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa