Foto Jeste li čuli za modnu dizajnericu Bosiljku Šošić iz Eržišća?
Pedesetih godina prošlog stoljeća odijela za tadašnje jugoslavenske ambasadore i njihove supruge šivala je Bosiljka Šošić. Bila je nadarena slikarica i modna dizajnerica, ali joj formalno obrazovanje nije bilo dostupno, pa se usavršavala putujući i razgledavajući po europskim gradovima. Rođena je kao Bosiljka Načinović u Eržišću, a u Raši je otvorila modni salon.
Ovo je samo jedna od niza zanimljivosti koje ćete naći u knjizi 'Između stoljeća i srca – Općina Sv. Nedelja u ogledalu povijesti' u izdanju Katedre Čakavskog sabora Labin i Općine Sv. Nedelja. Knjigu su 21. veljače u dvorani Društvenog doma 'Poldrugo Valentin' predstavili Deni Vlačić i Eva Melegi Matković, dvoje iz tima autora kojega čine još i Bruno Falco, Dino Peruško, Rosela Tapai i Sanja Gregorinić Trumić. Dodajmo da autori ističu i zasluge lektorice, članice Katedre, Slavice Maršić, fotografa Alena Hasikića, Studija 11 iz Pule za fotografije dronom, Marija Blažine iz Čemparovice koji ih je vodio izazovnim putovima te istraživača, novinara i publicista Marijana Milevoja koji im je pružao podršku u radu.
Načelnica Sv. Nedelje Irene Franković je u uvodnoj riječi prezentaciji kazala: “Monografija me oduševila na prvu. Nisam sudjelovala u njenom pisanju, ali imam osjećaj da je dio mene. Nikada do sada nismo imali takav povijesni prikaz općine. U radovima istarskih povjesničara uvijek se spominju naša mjesta, ali samo fragmentarno i ovo je prvi put da imamo cjeloviti prikaz naše općine. U ovoj mikropovijesti može se iščitati koji su bitni svjetski tokovi utjecali na domaćeg čovjeka, ali otkriti da je bilo i za povijest značajnih domaćih ljudi, kao što je izumitelj velocimetra Josip Belušić iz Županići. Moram napomenuti da su prvi koji su istraživali njegovu biografiju bili naši osnovnoškolci pod vodstvom profesorice Dijane Muškardin.“
„Dotaknuli smo se promjena, događaja i razvoja zajednice kroz stoljeća. Knjiga se fokusira na emocionalni i kulturni aspekt života u općini: donijeli smo različite priče, tradiciju, ljude i događaje koji čine srž identiteta zajednice. Ova knjiga nije samo kronika datuma i događaja, ona je duhovni hodnik koji nas vodi kroz emocionalne i kulturne aspekte života u našoj zajednici. Podaci i informacije koje smo prikupili nisu samo hladni brojevi i činjenice, nego životopisne niti koje povezuju nit prošlosti s tkivom sadašnjosti“, rekao je među ostalim Deni Vlačić.
„Uzevši monografiju u ruke, na prvi mi je mah zapeo za oko njen originalan i jedinstven dizajn. Sadržaj iste je, svakako, hvalevrijedan doprinos poznavanju i proučavanju lokalne povijesti te pored spomenutog predstavlja osnovu za proučavanje političke, socijalne, sakralne i kulturne povijesti Istre. Kao nastavniku povijesti ovo mi djelo predstavlja nezaobilazan priručnik u radu kako bi se mlade naraštaje zainteresiralo za lokalnu povijest te da se isti uklope u kontekst svjetske povijesti“, rekla je Eva Melegi Matković.
Istraživači i autori su posebnu pozornost posvetili svakom od dvadeset i jednog naselja u općini, pri čemu za neka od njih opće nije bilo podataka, osim u popisu stanovništva, pa su zaključke crpili iz tog izvora, što znači da je ovo bilo njihovo prvo spominjanje u povijesnoj literaturi. (Tekst i foto: Robi Selan)