'Ovu poziciju smatram dobrom prilikom za osobni razvoj'
Na Skupštini Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Pule, održanoj 14. prosinca za novog predsjednika ove ustanove izabran je Danijel Benčić, predsjednik Uprave poduzeća Rudan iz Žminja, vodeće tvrtke u Hrvatskoj u području energetske učinkovitosti. On je na dužnosti predsjednika Županijske komore Pule naslijedio dugogodišnju predsjednicu Jasnu Jaklin Majetić, koja je otišla u mirovinu.
S Danijelom Benčićem razgovarali smo u upravnoj zgradi Rudana, najljepšoj građevini u Žminju, čijem je svečanom otvorenju u listopadu 2014. godine prisustvovao i tadašnji predsjednik RH Ivo Josipović. Benčić je i sam Žminjac, a svoje obrazovanje započeo je u zgradi točno preko puta svog sadašnjeg ureda, u osnovnoj školi Vladimir Gortan Žminj.
Nakon osnovne škole upisao je Klasičnu gimnaziju u Pazinu, u sklopu kojeg djeluje i pazinski kolegij - učenički dom za smještaj učenika te škole, gdje je boravio tijekom srednjoškolskog obrazovanja.
Nakon gimnazije Benčić je upisao i završio Tehnički fakultet u Rijeci, sveučilišni studij strojarstva, smjer brodostrojarstvo, a prvo radno mjesto u struci bilo mu je u tvornici kamene vune Rockwool, gdje je gotovo pet godina radio kao inženjer mehaničkog održavanja u odjelu održavanja tvornice.
Iz Rockwoola je prešao u tvrtku Rudan, gdje je najprije radio na poslovima inženjera, a onda je postupno napredovao sve do pozicije predsjednika Uprave.
Danijel Benčić je u braku s Ivanom i imaju dvoje djece, 7-godišnju curicu i 4-godišnjeg dječaka. U slobodno vrijeme najradije se opušta uz knjige, pa se može pohvaliti s pravom malom kućnom bibliotekom.
* Jeste li do sada imali kakve dužnosti u HGK-u?
- Formalnih dužnosti u HGK do sada nisam imao, osim što sam dolazio na gospodarska vijeća kao predstavnik tvrtke Rudan, iako ne baš uvijek. Naime i vlasnik tvrtke Gracijano Rudan je bio aktivan na tom polju, pa nije bilo potrebe, a ni smisla da smo obojica prisutni. Osim toga, trudio sam se biti aktivan u središnjici HGK, u Sektoru za energetiku i održivi razvoj koji se bavi aktualnom problematikom obnovljivih izvora energije, meni vrlo bliske i važne teme.
* Za razliku od svojih prethodnika, vi ćete dužnost predsjednika Županijske komore obavljati volonterski. Hoće li to utjecati na funkcioniranje i učinkovitost Županijske komore?
- Moj volonterski angažman neće i ne smije utjecati na kvalitetu rada Županijske komore Pula. Važno je naglasiti kako Županijska komora Pula zapošljava 7 djelatnika, uključujući poslovnog tajnika kao vrlo važnu funkciju zaduženu za kvalitetan rad Komore, ali i ostale djelatnike zadužene za bitne resore, poput industrije, turizma, IT-a i slično.
Svi su oni vrlo bitni za rad i opstojnost Županijske komore, dok je moja uloga kao predsjednika da povezujem redove, umrežavam gospodarstvenike te da dobro procjenjujem ključne probleme koje treba komunicirati i za koje treba tražiti rješenja. Tu je i širenje primjera dobre prakse među samim gospodarstvenicima i između ostalih županijskih komora te, naravno, održavanje komunikacije i koordinacija rada sa središnjicom, u kojoj se nalaze sve centralne službe bitne za funkcioniranje Komore.
* Mnogi poduzetnici, naročito mali, članarinu HGK-u smatraju nepotrebnim troškom i dodatnim opterećenjem. U nekim zemljama članstvo u sličnim organizacijama je dobrovoljno. Vaš stav o tome?
- Kao što znate, prije par godina promijenjen je zakon o HGK-u, koji je dosta relaksirao obvezne članarine i učinio ih prihvatljivijima. Dakle, prepoznata je premisa oko koje ste koncipirali pitanje. Meni se čini da je ovo sada bolja opcija od one u kojoj bi se članarina doživljavala isključivo kao nekakav namet. HGK se otvorila tržištu na način da nudi određena rješenja i usluge koje korisnicima mogu biti potrebne, i na taj način dijelom uprihoduje sredstva potrebna za njezin rad. Primjer je Digitalna komora. Spomenuo bi ovdje i druge mogućnosti koje članovi komore mogu koristiti, poput sufinanciranja posjeta stručnim sajmovima koje HGK organizira. Naime, do 50 % sredstava članarine može se iskoristiti upravo za takve posjete te i na taj način, kroz aktivnosti koje su im u radu potrebne ili, rekao bih, možda čak i neophodne, vraćaju uloženu članarinu.
HGK, HUP, HUT...
* Velike tvrtke svoje interese radije ostvaruju preko HUP-a nego HGK-a, a hotelske kompanije više nisu zadovoljne ni HUP-om pa su osnovale HUT (Hrvatsku udrugu turizma). Nije li sada malo previše strukovnih asocijacija u gospodarstvu?
- Ne znam je li ova vaša tvrdnja faktična ili osjećajna, međutim HGK je najveća poslovna mreža Hrvatske koja promiče interese svojih članica pred tijelima državne vlasti i povezuje ključne sektore hrvatskog gospodarstva. Nipošto nisam ja taj koji će suditi da li je previše strukovnih asocijacija, ali razumijem potrebu određenih tvrtki da osnuju udruženje vrlo uskog strukovnog usmjerenja, jer je fokus tada jači i vjerojatno se može ući u problematiku čak i najmanjih detalja. I to je legitimno. Isto je tako legitimno da tržište profilira ona strukovna udruženja koja pružaju bolju i kvalitetniju podršku gospodarstvenicima, jer je to zadatak udruženja i smisao njihova postojanja. Dakle, ne vidim problem u postojanju više stručnih asocijacija, sve dok one zaista pružaju gospodarstvu potrebne usluge i sudjeluju u rješavanju ključnih pitanja, primarno iz gospodarstva ali uzimajući u obzir i širu sliku, kao npr. demografija i obrazovanje bez kojih nema kvalitetne radne snage, a bez nje nema kvalitetnog gospodarstva.
* Koliko su istarske hotelske kompanije uključene u rad Županijske komore Pula?
- Sve velike turističke kompanije sa sjedištem u Istarskoj županiji članovi su ŽK Pula, i do sada su bile vrlo aktivne i spremne na suradnju. Vjerujem da će tako ostati i u buduće, a na kraju krajeva moja je obaveza i odgovornost da tako bude, da ih programom i tematikom privučemo i potaknemo na konstruktivan rad. Sve su to redom velike i moderno organizirane tvrtke, kvalitetno strukturirane i posložene. Siguran sam da od njih svi možemo puno naučiti i zato su više nego dobrodošle za podijeliti svoja iskustva i sudjelovati u konstruktivnom radu na platformi ŽK Pula. Ja se svakako tome veselim i pozivam ih na aktivnost, bez obzira što mi je kristalno jasno da predsjednici uprava i direktori takvih kompanija nisu baš uvijek i svima dostupni.
* Kako je organizirana HGK Županijska komora Pula? Kolike sekcije imate?
- Ključno tijelo za rad Županijske komore je gospodarsko vijeće, sastavljeno od 25 tvrtki članica vijeća i 25 njihovih zamjena. Pet članica tog vijeća čine županijsku skupštinu koja je dio Skupštine centralne HGK. Po broju članova, jedno je od većih gospodarskih vijeća, a uvjeren sam i jedno od raznovrsnijih po pitanju spektra djelatnosti kojima se članice našeg vijeća bave. Unutar Komore imamo 10-ak užih strukovnih područja rada, od industrije, energetike, već spomenutog turizma, IT-a, prometa, poljoprivrede... Iskreno, nisam još svih niti upoznao.
* Zašto ste se prihvatili dužnosti predsjednika Županijske komore Pula? Bit ću malo grub i reći: to vam je samo dodatna obaveza uz ionako zahtjevan posao predsjednika Uprave tvrtke Rudan.
- Nakon srdačnih čestitki radi preuzimanja funkcije, ovo je bilo najčešće pitanje koje mi je upućeno. Više je razloga i svi su podjednako bitni. Dijelom jer sam po prirodi takav i želim stvarati nove vrijednosti, a one u ovom slučaju nisu materijalne već su u obliku novih poznanstava, novih iskustava i novih znanja koja mi obnašanjem ove funkcije postaju dostupna. Razlozi leže i u činjenici da pamtim trenutke kada sam htio nešto napraviti i postići ali su mi ruke bile vezane, iz nekog razloga to nisam mogao ili nisam znao.
Malo pomalo, upornim radom stvari su se promijenile pa je šteta propustiti priliku koja ujedno može stvoriti nove prilike. Osim toga, najbolje učim kada opipam stvari, a zaista želim učiti i napredovati. Prati me i drži neka zdrava ambicija za napredovanjem i dostizanjem određenih ciljeva, pa iz tog razloga ovu poziciju smatram dobrom prilikom za osobni razvoj, a također podlogom za neki budući iskorak, naravno samo pod uvjetom da ovaj zadatak odradim kako treba. Korak po korak.
'Rudan? Štedimo, pa investiramo, pa opet štedimo'
* Za tvrtku Rudan svi znaju, svi znaju i da ste jako uspješna tvrtka, ali većina običnih ljudi, pa i onih iz poslovnog svijeta, ne znaju čime se vi zapravo bavite?
- Štedimo, pa investiramo, pa opet štedimo… To bi ukratko bilo tako nekako. Podijeljeni smo u dva ključna sektora, energetiku i turizam, koji se opet niže granaju sa svojim poddjelatnostima i odjelima. Osnovna djelatnost koja je stvorila pretpostavke za daljnje širenje tvrtke je energetika, gdje smo na projektima uštede vode, ali i poboljšanja cjelokupne energetske učinkovitosti, klijentima stvorili značajne uštede i optimizirali potrošnju vode, energije i energenata.
Prije nekih 7-8 godina, tvrtka je, u namjeri da diversificira djelatnost, ušla u sektor turizma i od tada na tom polju stalno raste.
Spomenuo bih još da investiramo u OIE - solarne elektrane, nešto što se prirodno nadovezuje na naš energetski background i gdje vidimo veliki potencijal. Vjerojatno imamo najbolju ekipu i kadar za otkrivanje propuštanja vode, opremljenih najsuvremenijim instrumentima i bogatog iskustva. Zapošljavamo veliki broj inženjerki i inženjera i volimo dati priliku mladim ljudima. Naša prosječna dob zaposlenika govori tome u prilog. Iako relativno mladi, iskustvo smo stjecali na velikim projektima koji su prepoznati i u međunarodnim okvirima i vrlo dobro su prihvaćeni. Mogao bi ovako nabrajati do sutra, ipak zadnjih 10-ak godina živim taj posao koji radim. (Razgovarao: Nenad Čakić)