VARAŽDIN SLAVIO NAD ISTROM

U varaždinskoj golijadi 'zeleno-žuti' se oprostili od kupa

05.12.2023 - 16:30
Detalj sa susreta Varaždina i Istre 1961 i Varaždina (FOTO: Damir Špehar / PIXSELL)

Nogometaši Varaždina i Istre 1961 susreli su se drugi put u manje od tjedan dana. Nakon što su u petak svoj susret odigrali na Drosini za prvenstvene bodove, ovoga puta u Varaždinu borba se vodila za plasman u idući krug Hrvatskog nogometnog kupa. Oba su trenera očekivano značajno izmijenila sastave u odnosu na prvu utakmicu u kojoj su 'zeleno-žuti' slavili s rezultatom 2:0, a u odnosu na pulski susret u uzvratu su slavili Varaždinci sa 3:2, te se na neki način 'osvetili' Puljanima za pčoraz u prvenstvu.

Domaći nogometaši imali su terensku inicijativu tijekom većeg dijela prvoga poluvremena koju su okrunili pogotkom već u sedmoj minuti kada Drožđek ubacuje loptu s lijeve strane na glavu Belcara, a ovaj spušta loptu za Pilja koji iz blizine lako pogađa mrežu Paus-Kunšta. Puljani su nakon toga pollako izlazili iz dotadašnjeg bloka stvorili nekoliko poluprilika no ništa konkretno da bi se ozbiljnije ugrozilo domaća vrata. Sve do 35. minute kada se Valinčić lijepo otarasio svoga čuvara na lijevoj strani, povukao do ruba šesnaesterca te prizemno uposlio Josipovića koji petom vara varaždinsku obranu i vratara Silića. Do kraja poluvremena 'zeleno-žuti' su bili bolja momčad, imali terensku inicijativu no bez konkretnijih prijetnji po varaždinski gol.

Puljani su znatno bolje ušli u nastavak te konstantno prijetili varaždinkom golu. Domaćini su se grčevito branili, no Puljani su u 54. minuti uspjeli probiti taj blok nakon što su lijepo izigrali obranu Varaždina, a Nebyla jakim prizemnim udarcem pronašao Fileta na gol crti koji preokreće rezultat. Gostujući nogometaši nastavili su sa pritiskom i posjedom sve do 69. minute kada Varaždinci u jednom od rijetkih svojih napada dolaze do pulskog šesnaesterca gdje Valinčić ruši Mitrovskog, a Postonjski s bijele točke izjednačuje silovitim udarcem. Od tog trenutka domaćini su ti koji diktiraju tempo igre, a Istrini igrači vidljivo su pali, pa je Catala izvršio trostruku promjenu te u igru ubacio Ercega, Matheusa i Vuka ne bi li ponovno vratio vodstvo na svoju stranu. Umjesto toga Puljani primaju novi zgoditak u 80. minuti iz sumnjive situacije gdje se Šego prilikom zgoditka glavom rukama odgurnuo od Iovua, no kako nema VAR u ovom krugu kup natjecanja, situacija se nije dodatno provjeravala. 'Zeleno-žuti' su krenuli sa sve jačim pritiskom što je s druge strane otvaralo sve više prostora za opasne kontranapade Varaždinaca, no rezultat se do kraja susreta nije promijenio. (Siniša Žulić)

----

VARAŽDIN - ISTRA 1961 3:2

Kraj susreta! Istra 1961 nije uspjela izjednačiti i eventualno odvesti susret u produžetke

90' - igrati će se četiri minute nadoknade. Obje momčadi sve su svoje snage dale u napad. Puljani pokušavaju probiti zgusnuti varaždinski blok, a domaćini iznenaditi iz kontranapada

84' - zadnje dvije promjene kod Istre. Izašli su Čuić i Valinčić, a u igri su Devetak i Lawal. Catala sve karte baca u napad. Kod Varaždina umjesto Dimitrovskog ulazi Banovec

80' - Preokret Varaždina! Ubacio je visoku loptu Vukčević na drugu vratnicu gdje je Šego glavom pogodio pulsku mrežu. Dojam je da se u tom slučaju varaždinski strijelac poslužio rukama u prekršaju nad Iuovuom, no kako nema VAR-a situacija se neće provjeravati

76' - Trostruka izmjena kod Istre. Izlaze Josipović, Filet i Nebyla, a u igri su Erceg, Vuk i Matheus. KOd Varaždina u igri je Marina, a izašao je Belcar

72' -Opasan udarac uputio je Šego sa 17 metara no on odlazi pred gola

70' - GOL! Postonjski snažno puca poluvisoko u desni kut gola Paus-Kunšta, koji je bio na lopti no nije ju uspio zaustaviti.

69' - Pilj je petom proigrao Mitrovskog kojeg u kaznenom prostoru ruši Valinčić i to je kazneni udarac za domaćina!

66' - krenuli su Varaždinci u brzi protunapad no Vukčević je malo oklijevao i Marešić je uspio otkloniti potencijalnu opasnost

63' - promjene kod Varaždina. Umjesto Drožđeka i Boršić u igri su Brodić i Bručić

60' - Čuić ubacuje visoku loptu na peterac Varaždina, a u sudaru Silića i Fileta pulski napadač dobiva žuti kraton

58' - Čuić je na samoj crti kaznenog prostora izborio slobodan udarac, no pokušaj Marešića brani domaći vratar

54' - GOOOL! Odlično su Istrini nogometaši izigrali varaždinsku obranu s desne strane, a oštru loptu Nebyle u gol je ugurao Filet

46' - mrtva  šansa Istre u prvoj minuti nastavka! Marešić je dugom loptom izbacio Valinčića koji šalje loptu u peterac gdje je Josipović blokiran, a Petrusenko neometan sa pet metara puca preko gola

Započeo je drugi dio susreta u Varaždinu. Nema promjena u igračkoj postavi Istre, dok kod Varaždina umjesto Domjanića u igri je Šego

Kraj prvoga dijela.

45' - igrati će se sudačka nadoknada od jedne minute

38' - Moris Valinčić zaustavlja brzi protunapad Varaždina na sredini terena i zarađuje žuti karton

36' - ponovno je Istra krenula u brzi protunapad, a Nebyla sam ušao u šesnaesterac no njegovo dodavanje za pulske napadače bilo je jako loše

35' - GOOOL! Prošao je Valinčić lijepo po lijevoj strani te dao prizemnu loptu za Josipovića koji fenomenalno petom pogađa za 1:1

22' - Krenula je jedna polukontra Puljana u kojoj je Josipović pronaša Fileta na

20' - Dimitrovski je šetao po rubu kaznenog prostora te dodaje Boršiću, koji izbacuje Domjanića u dobru akciju, no pulska obrana je i tu opasnost otklonila

19' - Vukčević je ubacio s desne strane do Belcara koji prizemno iskosa pokušava iznenaditi pulskog vratara, no 'zeleno-žuta' obrana izbija loptu u korner

13' - Istra 1961 zamalo izjednačila! Valinčić je ubacio prema Filetu na peterac, Jelenić je pokušao presjeći i lopta je zamalo ušla u varaždinski gol

7' - GOL! Poveli su domaćini već u ranoj fazi susreta, kada Drožđek ubacuje s lijeve strane na glavu Belcara, a ovaj spušta loptu za Pilja koji iz blizine lako pogađa mrežu Paus-Kunšta