KOŠARKAŠI PAZINA ODLIČNO 'GURAJU' U DRUGOJ LIGI

Damir Ćus: 'Svi igrači su produkt naše škole košarke'

1
Damir Ćus, trener Pazina (Foto: KK Pazin)
Damir Ćus, trener Pazina (Foto: KK Pazin)

U godini u kojoj teče sedamdeset i prvo ljeto da se žitelji Pazina organizirano bave košarkom, njihov klub na polovici jesenskog dijela prvenstva u Drugoj košarkaškoj ligi - zapad vrlo dobro gura u drugoligaškoj konkurenciji, gdje su u dosadašnjih šest kola zabilježili pet pobjeda te poraz protiv trenutno vodeće Pule 1981. Osim drugog mjesta na ljestvici pazinske poklonike košarke mogu veseliti i sve bolje igre Pazinaca koje pružaju. Posljednja pobjeda zabilježena je ovoga vikenda kada su uvjerljivo slavili na gostovanju u Rovinju postigavši pritom preko stotinu koševa (67:101).

- Osim susreta s Pulom 1981 kada smo po mom mišljenju podbacili, sa ostalim utakmicama možemo biti zadovoljni. Puljani su doduše momčad koja se značajno pojačala ove sezone igračima iz jačih klubova, no smatram da smo tu utakmicu morali odigrati puno bolje, kaže o dosadašnjem prvenstvu pazinski trener Damir Ćus.

 

Pazin je poznat kao grad košarke, iako možda njihovi klubovi nisu nastupali u najvišim državnim košarkaškim razredima, no brojni uspjesi prije svega mlađih dobnih skupina kroz povijest zalog su za budućnost ovoga sporta u središtu Istre.

- Jako smo ponosni smo na tu činjenicu, jer su svi igrači u našem rosteru produkt naše škole košarke. Cijelu ekipu uvijek stvaramo oko svojih igrača i drago mi je kada priliku dobivaju nešto mlađi naraštaji. Vrlo je zanimljivo da su neki od njih na studijima, a primjerice Nereo Gržinić naš kapetan čak radi u Zagrebu, no svejedno nastupa za našu momčad. Imako isto tako mnogo igrača koji su ponikli u našem klubu, a sada nose dresove uspješnijih košarkaških momčadi, dodaje Ćus.

Mlađe dobne selekcije pravi su ponos ovog 70-godišnjaka, koji je uz ime svoga grada bio poznat i kao Istraplastika, Puris i Ghia Staff. Posljednji najznačajniji uspjeh bio je prošlogodišnje sudjelovanje na Final fouru njihovih predkadeta, iako je prošlih godina bilo jako mnogo razloga za slavlje.

- Što se mlađih naraštaja tiče nama je uvijek cilj biti među dvije najbolje ekipe u Istri i ukoliko je moguće i među četiri u našoj državi. U prošloj sezoni naši su najmlađi mini-košarkaši imali zapažene rezultate na državnim prvenstvima, dječaci do devet godina bili su četvrti, dok su njihovi dvije godine stariji kolege zauzeli deveto mjesto.  No najbolji smo rezultat imali među predkadetima gdje smo bili treći u Hrvatskoj nakon regularnog dijela prvenstva, a nakon final foura zauzeli smo četvrto mjesto u društvu velikih Cedevite i Zadra i Cibone. Tu svakako treba pohvaliti našeg trenera Darija Lukšića koji dobro radi s tim kategroijama. Uz to jedan smo od rijetkih klubova u Hrvatskoj koji se može pohvaliti da imamo i mikro-košarku za najmlađe sudionike. Naravno kod te dobne skupine osim same košarke tu je puno igre i ostalih sportskih rekvizita s kojima nam je želja da im držimo koncentraciju te ih osim košarke polako uvodimo u gimnastiku i atletiku, u biti trudimo se biti prava mala sportska škola, dodaje Ćus.

Ambicije pazinskih košarkaša međutim sežu u okvire mogućnosti njihovog domaćeg kadra, pa je i razvoj vlastitih igrača na prvome mjestu.

- Mi imao poštovanje prema svakom protivniku i tu ne bih želio nikoga podcjenjivati ili ocjenjivati. Želja nam je prije svega razvijati naše igrače, a s tim vjerujem da može doći i dobar rezultat, kaže Damir Ćus o ambicijama u tekućoj sezoni.

Pazin u sportskom smislu dijeli sudbinu malih sredina gdje je teško zadržati perspektivne mladiće, koji zbog školovanja ili primamljivijih izazova često biraju neku drugu sredinu za svoj sportski razvoj.

- Problem je to cijele Hrvatske, jer kada se dečkima ponudi malo jači izazov, oni se žele oprobati u boljim ligama. Iz tog razloga smatram da nam u državnim ligama ne trebaju stranci već mjesta moramo ostaviti za razvoj naših igrača. Strane košarkaše trebali bi imati samo oni klubovi koji igraju međunarodna takmičenja poput ABA lige i europskih kupova, mišljenja je Ćus.

Pazinski košarkaški strateg poznat je kao trener koji značajnu minutažu pruža mladim košarkašima. No, zanimljiva je anegdota kako je Ćus najstariji igrač koji je zaigrao u službenoj košarkaškoj utakmici sa preko 66 godina i tako nadmašio rekord koji je držao Toni Svodoba za čak 11 godina! No pitali smo ga je li to bila i njegova posljednja službena utakmica ili ima volje za još više poboljšati taj rekord.

- Nitko ne zna što će biti u budućnosti, pa možda postoji i mogućnost da ponovno zaigram. Bila je to jedna simpatična ideja gdje sam na terenu proveo tek nešto više od minute, zabio tricu te potom sjeo na klupu da ne uzimam minutažu mojim igračima.  Bila je prije svega ideja da malo podignemo atmosferu i napravimo malo showa s obzirom da je rezultat bio značajno na strani moje ekipe. Kako u moje vrijeme nije bilo trica sada imam sto posto učinkovitosti, našalio se malo Damir Ćus. (Siniša Žulić)

 

 

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa

LONDINER/KA

Do: 30.06.2022.

POREČ-PARENZO, ISTARSKA ŽUPANIJA

KONOBAR/ICA

Do: 30.06.2022.

VRSAR-ORSERA, ISTARSKA ŽUPANIJA

KONOBAR/ICA

Do: 30.06.2022.

ROVINJ-ROVIGNO, ISTARSKA ŽUPANIJA

BARMEN/ICA

Do: 30.06.2022.

POREČ-PARENZO, ISTARSKA ŽUPANIJA