Lisianum Art Festival:

Vrhunska klasična glazba u sakralnom ambijentu

23.06.2023 - 08:24
Edi Šiljak i Anisa Parganlija (foto: Anja Juričić)
Edi Šiljak i Anisa Parganlija (foto: Anja Juričić)

Lisianum Art Festival od 2019. godine uljepšava ljetne večeri na jugoistoku Istre profinjenošću i elegancijom klasične glazbe u izvođenju domaćih i stranih eminentnih glazbenika. I ovoga ljeta crkve Općine Ližnjan u Valturi, Muntiću i Šišanu zasjat će na poseban način kroz nadahnute interpretacije koje ostavljaju snažan dojam i inspiriraju slušatelje. Umjetnička selektorica i direktorica Festivala i njegova idejna začetnica Mirjana Đurđev i za ovo je ljeto odabrala vrsne glazbenike koji će se u jednoj lipanjskoj i dvije srpanjske večeri predstaviti publici.

Radi se o istaknutoj i priznatoj harmonikašici Miji Grozdanić koja je i jedna najuspješnijih harmonikaških pedagoga u Hrvatskoj, zatim nagrađivanom saksofonistu Ivanu Šugaru te udaraljkašu Vedranu Vojniću koji je 2012. proslavio 30. obljetnicu uspješnog umjetničkog i pedagoškog rada.

U ovom zvjezdanom društvu klasičnih glazbenika nalaze se i gitaristica Anisa Parganlija koja je diplomirala klasičnu gitaru 2020. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu gdje je primila dva priznanja za postignuti uspjeh tijekom studija te violinist Edi Šiljak koji je brojnim solističkim nagradama pridodao i I. nagradu na XV. međunarodnom natjecanju Lions Grand Prix.

 

Posljednja dva glazbena imena koja će zatvoriti ovogodišnji Lisianum Art Festival su pijanistica Danijela Horvat koja je tijekom školovanja osvajala mnoge nagrade na regionalnim, državnim, te međunarodnim natjecanjima kao solist i komorni glazbenik te Jovana Joka, saksofonistica, rodom Puljanka nastanjena u Sloveniji čija otvorenost umjetničkog izraza, želja za istraživanjem, pomicanjem granica i potraga za autentičnim izrazom otkriva, posebice mladoj publici, sve čari i efekte saksofona. LAF organizira Turistička Zajednica općine Ližnjan pod pokroviteljstvom općine Ližnjan, a ulaz je kao i svake godine slobodan.

PROGRAM:

Utorak 27. lipnja, crkva sv. Ivana apostola u Valturi, u 21 h
Mia Grozdanić – harmonika, Ivan Šugar - saksofon i Vedran Vojnić – marimba

Srijeda 5. srpnja, crkva sv. Jeronima u Muntiću, u 21 h
Anisa Parganlija – gitara i Edi Šiljak - violina

Srijeda 12. srpnja, crkva sv. Feliksa i Fortunata u Šišanu, u 21 h
Danijela Horvat – klavir i Jovana Joka - saksofon

MIA GROZDANIĆ jedna je od najuspješnijih harmonikaških pedagoga u Hrvatskoj. Studij harmonike završila je na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu s najvišom ocjenom, a magistrirala na Sibelius Akademiji u Helsinkiju, također s najvišom ocjenom, a umjetnički doktorat završava na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu. Studirala je u klasi mr. art. Vojina Vasovića, dr. art.  Mike Väyrynena i Mattija Rantanena, priznatih svjetskih harmonikaških pedagoga ovog instrumenta. Nastupila je u većini europskih zemalja, u Kini i u Australiji i osvojila dvadesetak prvih i drugih nagrada na natjecanjima. Među nagradama koje je osvojila kao profesionalna glazbenica, ističe se zlatna medalja with high distinction na šestom Manhattan International Music Competition (2022.) Tijekom proteklih godinu dana je između ostaloga održala koncert s Hrvatskim komornim orkestrom pod ravnanjem šefa dirigenta Mirana Vaupotića i solističke koncerte na Accordionfest Estonia u Tallinnu gdje je praizvela Bobićevo djelo Histria, na Sibelius akademiji u Helsinkiju, na glazbenoj akademiji u Zaragozi, u crkvi Sv. Lovre u Petrinji i u Multimedijalnom centru Rovinj. U Istarskom narodnom kazalištu u Puli održala je koncert sa Zagrebačkim solistima te mnoge druge koncerte. Iznimno uspješnim pedagoškim radom se počinje baviti još za vrijeme studiranja, a nakon završetka studija radila je kao asistentica na Filološko-umjetničkom fakultetu u Kragujevcu, Muzičkoj akademiji u Puli, GŠ Ive Tijardovića u Delnicama i GŠ Ivana Matetića Ronjgova Rijeka, a od 2018. godine radi u GŠ Ivana Matetića-Ronjgova Pula.

IVAN ŠUGAR u sedmoj godini života započeo je sa sviranjem saksofona u osnovnoj glazbenoj školi Slavka Zlatića u klasi prof. Klaudija Žigantea u Poreču, te pohađao osnovnu glazbenu školu u Višnjanu. Svoju glazbenu izobrazbu, nastavio je u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli, a zadnju godinu srednjoškolske izobrazbe je pohađao u glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu. Godine 2016. diplomirao je na Ljubljanskoj glazbenoj akademiji. Godinu dana radio je kao profesor saksofona na konzervatoriju za glazbu i balet u Ljubljani tijekom svog školovanja. Već od osnovne škole prisustvovao je raznim državnim i međunarodnim natjecanjima kao što su HDGPP (Hrvatska), Sax days Nova Gorica (Slovenija), Adolf Sax Dinant (Belgija), na raznim komornim natjecanjima u Hrvatskoj i izvan naših granica te bio član nekoliko orkestara. U gore navedenim natjecanjima, osvajao je mnogobrojne nagrade i imao veliki broj zapaženih natjecanja, neka od njih su Slovenska Filharmonija, nastupi u Društvu hrvatskih skladatelja, a niz nastupa je održao kao solist s puhačkim orkestrom grada Pule i glazbene matice Slovenije. Od godine 2016/2017 zaposlen je u glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli kao profesor saksofona.

VEDRAN VOJNIĆ pohađao je osnovnu i srednju Glazbenu školu u Puli,  diplomirao je udaraljke 1991. god. na Fakultetu Glazbenih Umjetnosti u Skopju u klasi prof. Emila Klana kao najuspješniji student. Od 1991. do 1993. timpanist je i vođa dionice udaraljki u Orkestru Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. Od 1993. god. djeluje kao profesor udaraljki na Srednjoj Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli. 1999. završio je 1. stupanj postdiplomskog studija udaraljki (Forbildungsklasse) na Hochschule für Musik u Würzburgu, Njemačka, u klasi prof. Marka Christophera Lutza. Dodatno usavršavanje stekao je na Međunarodnim udaraljkaškim seminarima, a godine 2009. pokreće odjel udaraljki i u Osnovnoj glazbenoj školi Matka Brajše Rašana pri POU Labin.  Surađuje s brojnim orkestrima širom zemlje pogotovo s područja Pule. Kao solist nastupao je još tijekom studija u Skopju s Komornim orkestrom Makedonske radio televizije, potom kao profesionalni glazbenik s Orkestrom Opere HNK Ivana pl. Zajca, Puhačkim orkestrom Grada Pule, ansamblom za modernu glazbu Hochschule für Musik Würzburg, orkestrom Oslo Simphony Orchestra iz Norveške te u okviru brojnih istarskih festivala. Osobito je važna suradnja s prof. Eldom Krajcar Percan s kojom u duetu nastupa već 20 godina te drugim pulskim i istarskim glazbenicima s područja klasične, ali i zabavne glazbe. Godine 2021. proslavio je 30. obljetnicu umjetničkog i pedagoškog rada koncertima održanim u dvorištu Pomorskog i povijesnog muzeja Istre te u Istarskom narodnom kazalištu u Puli.

EDI ŠILJAK violinu počinje učiti u devetoj godini u Rijeci te kao stipendist Grada Rijeke postiže iznimne rezultate na natjecanjima kao solist od kojih se ističe I. nagrada na XV. međunarodnom natjecanju Lions Grand Prix. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a tijekom svog glazbenog školovanja usavršava se kod mnogih uglednih glazbenika. Ostvario je značajne recitale i nastupe u Hrvatskoj i nekoliko europskih zemalja. U protekloj godini osvaja prvu nagradu na međunarodnom natjecanju Tiziano Rossetti u solističkoj kategoriji, kao i prve nagrade na međunarodnom natjecanju Britanskog harmonikaškog koledža i na Daruvar Accordion Award u sastavu s harmonikašem Stjepanom Horvatom. Svira na majstorskim violinama svog oca Robert Šiljak Toffettia. Predaje violinu u Umjetničkoj školi M. B. Rašana u Labinu.

ANISA PARGANLIJA diplomirala je klasičnu gitaru 2020. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Bila je stipendistica Erasmus+ projekta te je dvije godine studija provela na glazbenom konzervatoriju „Giuseppe Tartini” u Trstu. Stručno se usavršavala i kroz festivale, te majstorske radionice. Dobitnica je dva priznanja Univerziteta u Sarajevu za postignuti uspjeh tijekom studija. Godine 2021. snimila je svoj prvi nosač zvuka s djelima J. S. Bacha i kubanskog skladatelja Lea Brouwera. Predaje gitaru u Umjetničkoj školi M. B. Rašana u Labinu.

DANIJELA HORVAT glazbeno obrazovanje u započinje s devet godina, a 2000. maturirala je na instrumentalnom i teoretskom odjelu u klasi prof. Elde Krajcar – Percan na Glazbenoj školi Ivana Matetića -Ronjgova (Pula). Iste godine upisuje studij glasovira na «Visokoj školi za glazbenu umjetnost» (Lovran) u klasi prof. Marine Ambokadze, nastavlja i diplomira 2005. godine s najvišom ocjenom u klasi prof. Villia Sargasayana. Godine 2006.g upisuje poslijediplomski studij "Künstlerische Ausbildung" na "Höchschule für Musik und Theater" u Hannoveru (Njemačka) u klasi prof. Beatrice Berthold i diplomira 2008. godine. Za vrijeme studija aktivno surađuje s prof. Zvi Menikerom na odjelu za ranu glazbu "Studio für Alte Musik", kao i odjelu za komornu glazbu. Tijekom školovanja surađuje s eminentnim pijanistima i pedagozima: Mananom Kandelaky, Ivanom Švarc- Grenda, Tanjom Prelević, Konstantinom Boginom, Pi-hsien Chen, Zvi Menikerom, i dr. Aktivno se bavi komornim muziciranjem. Radila je kao profesor glasovira na OGŠ "Rivarela" u Novigradu i OGŠ Matko Brajša-Rašan Labin, i SGŠ Ivana Matetića-Ronjgova Pula. Potom od 2009./2010. godine djeluje kao profesor na Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova Pula te na području pedagoške prakse. Godine 2015. djeluje kao nastavnik klavira i umjetnički suradnik (korepetitor) u Umjetničkoj plesnoj školi  "Silvije Hercigonje“ u Zagrebu.

JOVANA JOKA svoj je glazbeni put započela u Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova u Puli pod vodstvom prof. Arduina Malpere. Školovanje nastavlja na Glazbenoj akademiji u Ljubljani u klasi prof. Matjaža Drevenšeka. Nakon diplome upisuje studij specijalizacije u klasi svjetski priznatog saksofoniste Jean-Denis Michata na Konzervatoriju CNR u Lyonu. Višestruko je nagrađivana saksofonistica na županijskim i državnim natjecanjima Hrvatske kao solist i komorni glazbenik. Dobitnica je Prešernove nagrade Glazbene akademije u Ljubljani. Epicentar njenog umjetničkog djelovanja predstavlja saksofonski kvartet Roya s kojim se do sada predstavila na koncertima i festivalima u diljem Europe te turnejom u Argentini. Aktivna je članica TranSAX Project-a te Jazz Istra Orchestra. Sudjelovala je s orkestrima Slovenske filharmonije, Orkestrom Opere i baleta Ljubljana, Orkestrom RTV Slovenija, Slovenske policije, Slovenske vojske i Hrvatske vojske te na 18. Svjetskom kongresu saksofona održanom u Zagrebu 2018. godine. Puno pozornosti i ljubavi poklanja pedagoškom radu, kao mentor mladim saksofonistima. Vođa je slovenskog saksofonskog orkestra mladih SOS Junior koji broji četrdesetak članova iz 12 slovenskih glazbenih škola. Od 2011. je zaposlena na Konzervatoriju za glazbu i ples u Ljubljani kao profesor saksofona i komorne glazbe gdje s učenicima dostiže zavidne rezultate.  S pijanisticom Danijelom Horvat djeluje u duu.

Tweet

Posljednje novosti