Film Drug Ferlin Elvisa Lenića otvara 5. ETNOFILm festival u Rovinju
Od 24. do 27. travnja u rovinjskom Multimedijalnom centru održava se međunarodni festival etnografskih dokumentaraca, a otvara ga film „Drug Ferlin“ o nesvakidašnjem vodnjanskom umirovljeniku.
5. ETNOFILm festival u organizaciji Etnografskog muzeja Istre počinje 24.travnja te u rovinjskom Multimedijalnom centru predstavlja 24 filma domaće i svjetske etnografske dokumentarne produkcije s ciljem otvaranja dijaloga među kulturama. U goste na ETNOFILm dolazi i Festival eksperimentalnog filma 25 FPS, a u popratnom programu očekuje vas predavanje o povijesti i suvremenosti vizualne antropologije u Rusiji, izložba fotografija Etiopljanki, radionica hipermedije te glazbeni program. Sve projekcije su besplatne.
Festival se otvara 24. travnja u 13 sati izložbom „Fotografija između etnografije i egzotizacije“ koja će se u sklopu festivala moći pogledati u Centru za vizualne umjetnosti „Batana“. Predstavlja se izbor fotografija iz fundusa Etnografskog muzeja Istre koje datiraju s kraja 19. ili početka 20. stoljeća, a moguće je da su nastale za vrijeme talijanske okupacije Etiopije. Izložba otvara pitanja erotizacije ženskog tijela nekada i danas, ali i egzotizacije „drugih“.
Svečano otvaranje filmskog dijela festivala je u 19 sati u rovinjskom Multimedijalnom centru, nakon čega će se u 19.30 prikazati prvi film iz konkurencije „Drug Ferlin“ autora Elvisa Lenića. Portret je to nesvakidašnjeg vodnjanskog umirovljenika kojeg kamera prati u njegovoj vrlo aktivnoj svakodnevnici ističući njegove generacijske, zavičajne i osobne posebnosti. Slijedi portugalski film „Vrhovi Minha“ koji prikazuje gorske krajobraze i „Krasotica večeri“, film koji opisuje pokladne običaje u srcu Slavonije.
U tijeku je i radionica vizualne antropologije iz popratnog programa koja je ove godine posvećena hipermediji, a vodi ju pionir na polju hipermedije i interaktivnih etnografskih filmova, profesor Peter Biella sa Sveučilista u San Franciscu.
Ovogodišnjim međunarodnim žirijem predsjeda direktor ruskog Centra za vizualnu antropologiju, ujedno i profesor moskovskog Sveučilišta, Evgeny Aleksandrov. Ostali članovi su dr.sc. Sanja Potkonjak s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zagrebu i Igor Bezinović, autor nagrađivanog filma “Blokada”. Probjednici će se znati na zatvaranju festivala 27. travnja, kada će najbolji biti nagrađeni radom Nike Laginje, studentice riječke Akademije primijenjenih umjetnosti.
Sve projekcije su besplatne, a više informacija saznajte na etnofilm.com