'čarobni motovun u ljetno predvečerje'

Foto Izgubila dvoje djece i samu sebe optužila da je vještica (foto)

23.06.2022 - 15:59
Uprizorenje Istra Inspirita
Uprizorenje Istra Inspirita

Čaroban Motovun u jedno subotnje proljetno predvečerje. Ispred volte koja vodi u grad dočekao me zagrljaj... Bjelina kamena, mozaici, zelenilo, cvijeće, elegancija, harmonija i red. Gosti i svi turisti poštuju taj mir. Čuje se mir. Konobari poput onih u kneževini Monako. Popila sam kavu i bolja je nego u autogrilu po Italiji! Mještani su susretljivi poliglote koji čuvaju tradiciju i njeguje multikulturalnost. Načelnik Motovuna je Tomislav Pahović - okretan, tih i veoma vrijedan. U obližnjem Brkaču nalazišta potvrđuju o sahranjenim ljudima koji su bili visoki oko 3 metra. Da, moćna utvrda i moćni ljudi. Veli poput Velog Jože.

Ovom se knjigom mjenjaju naša saznanja o vladavini mletačke republike u motovunu. U subotu, 18. lipnja u Art galeriji pet kula, održana je promocija knjige ''Proces protiv Dilette (Motovun, 1271.) bračnog para Dunje i Ivana Milotića - oboje profesori prava u Zagrebu. Knjiga je prevedena i na engleski jezik.

Autori su se odlučili za ovo izuzetno literarno djelo jer se temelji na istinitom i bizarnom događaju, a uvid u te dokumente iz Motovuna im je, prije četiri godine dao načelnik Motovuna Tomislav Pahović. On je na internetu pronašao informaciju da postoji knjiga koja nosi naziv ''La Strega di Montona'', autorice Lare Pavanetto. Čuli su se telefonom i tad mu je Pavanetto potvrdila da je njena knjiga nastala na temelju pergamene na koju je naišla u arhivi u Veneciji.

Pisana je kancelarijskom goticom. Tada su istraživanja krenula i u motovunskoj općini. Potvrdilo se da pergamena postoji, da datira od 6. srpnja 1271. godine, da je to izvorna bilježnička isprava. Naime radi se o zapisniku sa suđenja u Motovunu  Venecijanskoj plemkinji Diletti Michieli to zbog čarništva/čarobnjaštva. U knjizi ''Proces protiv Dilette" (Motovun, 1271.) se više prava prožimlje i to: rimsko, kanonsko, običajno i mletačko pravo. Naime, suprug Dilette je (Thom Micheli) tadašnji podestat Motovuna, a njena je sestra bila udata za podestata Poreča, i zanimljivo je da se Diletta samooptužila - da je čarala (čarobnjaštvo i čarništvo), da je kriva i da ju treba pogubiti, no nitko ju nije poštedio.

Je li muž patio od narcisoidnog poremećaja?

Zapravo muž ju je dao osuditi i pogubiti, svega nekoliko dana nakon što je došao u Motovun, kao prvi mletački podestat Motovuna. Neposredno prije toga rodila mu je nasljednika i prvorođenca. Na kraju prezentacije prof. Ivan Milotić se obratio publici i rekao da slobodno pitaju ako ih nešto zanima. S obzirom na to da na ročištima suci zanemare uzeti u obzir narcisoidni poremećaj ličnosti, a autori su pravne struke, jedno je pitanje bilo je li Dilettin suprug narcis. Je li živjela pod pritiskom takvog sociopate i sadiste? Netko je rekao: "Da nije možda Dilettin muž htio oprati ruke što je ona izgubila dvoje djece, a silno je htjela biti majka"?

To jest, pitalo se je li proživljavala emotivnu torturu - gaslighting, tretmane šutnje, spliting i tome slično. Autori, vidno zbunjeni, rekli su da znaju samo ono što piše i dali su naslutiti da slijedi nastavak ove knjige - baš na temelju pitanja publike, koja je rekla da pišu mnoge stvari na papiru i da nitko to ne razmatra! Kad je u pitanju ''žena'', obespravljena, potlačena, niže biće koje mora uvijek stajati par koraka iza muža, kad se Crkva (ženomrzac) redovito umiješa i kad se lako dobiva etiketu -  ''vještica'', onda tim više bismo ovo trebali dublje razmatrati.

Drugi dio večeri je uprizorena predstava po ulicama i trgovima Motovuna gdje se radnja doista i zbila pred 751 god, u zanimljivim kostimima toga vremena i izvanrednoj glumi ekipe Istra Inspirita. Mnogi su nas, gledatelje, pitali gdje mogu kupiti knjigu, a mnogobrojni turisti su tom predstavom besplatno dobili još jednu čaroliju tog čarobnog subotnjeg predvečerja gdje su zalasci sunca neopisivi.

Vrijeme je bilo inkvizicijsko. A danas?

Zanimljivo je da je ova priča istinita i dokumentima potkrijepljena, da se radnja zbiva u Motovunu, 1271. godine, u vrijeme samog dolaska Mletačke republike u Motovun, sedam godina ranije no što se prvotno mislilo, a time se mijenja i tijek motovunske povijesti! Diletta je pogubljena pored crkve svetog Ciprijana i s ovim mora se njena izgradnja datirati nekoliko stoljeća ranije od nama dosadašnjih poznatih podataka!

Autorica Dunja Milotić je između ostalog rekla da se radi o zločinu čarobnjaštva za koje je bilo mjerodavno narodno shvaćanje, tj. vjerovanje tadašnje državne vlasti da ljudi mogu uz pomoć nekih tajanstvenih nadnaravnih sila uzrokovati teške štete drugim ljudima. Progoni vještica, progoni čarobnjaka koji su bili masovno rasprostranjeni i nama su poznati, ali u Hrvatskoj će uslijediti puno kasnije - tek od početka 17. stoljeća i trajati do 50-ih godina 18. stoljeća.

Autorica Dunja Milotić je dodala da je motovunska isprava vrlo vrijedna jer su sudbeni postupci za čarobnjaštvo u toj prvoj fazi narodnog shvaćanja čarobnjaštva, iznimno rijetki. Recenzent prof. Petar Bujas je izrazio čuđenje da se Diletta samooptužila i da ju je muž u tome podržao. Zanimljivo je bilo čuti da se glede "vremena kad se radnja ove knjige zbila, to bilo pravo inkvizicijsko, a da je takvo pravo i ovo današnje!'' Kad to kažu pravnici, preostaje nam se zamisliti nad tim strahom i trepetom, kako prije 751 godinu, tako i danas. (Tekst i foto: Gracijela Putina)

Tweet

Posljednje novosti