O 'velikom Hrvatu' i istrijanstvu: Tekst Sandija Blagonića izašao u časopisu Ethnologie francaise
![Sandi Blagonić](/app_assets/publications/index/7905/xl_7905_2228_51077053482_5652_n.jpg)
Upravo je iz tiska izašao najnoviji broj uglednog francuskog etnološkog, odnosno antropološkog časopisa Ethnologie francaise, tematski posvećenog Hrvatskoj. Između 11 tekstova koji se, među ostalim bave, hrvatskim radnim migranticama u Munchenu, fenomenom cro-dancea u 1990-ima, bosanskim i hrvatskim prekograničnim praksama, ljubavi i boli u hrvatskim ženskim romanima, ekonomijom tradicionalne glazbe u Hrvatskoj, Kumrovcem u post-socijalističkom razdoblju, neformalnom ekonomijom i nezaposlenošću u Hrvatskoj, urbanim promjenama u Zagrebu, našao se i tekst dr. Sandija Blagonića "Kako se to mora biti Hrvat?: centripetalni i centrifugalni efekti resemantizacije kolektivnih identiteta".
Istrijanstvo kao reakcija na dominantni model hrvatstva
Riječ je o prvom znanstvenom tekstu na francuskom jeziku koji tematizira istrijanstvo od 1990-ih naovamo. Blagonić u tekstu izlaže tezu je da istrijanstvo reakcija na dominantni model hrvatstva što je oličen u sintagmi "veliki Hrvat". U nacionalističkom čitanju sintagma „veliki Hrvat“ je označavala istinske patriote, katolike, desne političke opcije, mahom simpatizere HDZ-a, među kojima su istaknuto mjesto imali dijaspora i Hercegovci.
Istarsko se stanovništvo ne identificira s takvim nanovo definiranim identitetom, te u značajnoj mjeri počinje iskazivati regionalni, istrijanski identitet. Tako se broj regionalno opredijeljenih 1991. udeseterostručuje u odnosu na raniji popis stanovištva. Na temu istrijanstva u 1990-ima uskoro bi u nakladi Jesenski i Turk trebala izaći i Blagonićeva knjiga.
![Ethnologie Francaise - tematski posvećen Hrvatskoj](/app_assets/publications/photos/3558/lg_3558_ethnologie_francaise.jpg)