Rovinj: Čuvara marine pas ugrizao za nogu
Radi držanja životinje bez nadzora, rovinjska je policija prekršajno prijavila 46-godišnjakinju iz Rovinja. Naime, 29. siječnja oko 11 sati u Rovinju, dok je 46-godišnji djelatnik iz Rovinja obilazio biciklom prostor marine, u jednom je trenutku do njega dotrčao pas mješanac i ugrizao ga za nogu. Muškarcu je medicinska pomoć pružena u Domu zdravlja u Rovinju, gdje su mu utvrđene lakše ozljede.
Protiv vlasnice psa se nadležnom prekršajnom sudu podnosi optužni prijedlog zbog prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, izvijestila je istarska policija.
Savjeti i upozorenja vlasnicima kućnih ljubimaca
Kako u ovom slučaju pas nije bio na povodcu i nije imao zaštitnu brnjicu, Policijska uprava istarska vlasnicima kućnih ljubimaca ponovno skreće pozornost na primjeren način držanja životinja (adekvatan prostor, mogućnost kretanja, veterinarski nadzor, označavanje i sl.), kao i na način kretanja prilikom šetnje, posebice na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi i djece (parkovi, izletišta, javna okupljanja i sl.), a sve s ciljem izbjegavanja neželjenih posljedica i ugrožavanja sigurnosti građana.
Dakle, potrebno je da vlasnici kućnih ljubimaca (pasa) prilikom njihove šetnje, radi ograničavanja slobodnog kretanja životinje i sprječavanja mogućeg nasrtaja na druge životinje ili ljude, posebice djecu, koriste povodac i brnjicu.
U cilju reguliranja navedene problematike, odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (članak 30), Zakona o zaštiti životinja (članak 48) i Pravilnika o opasnim psima (članak 9), definiran je način držanja životinja, njihovog kretanja i postupak sa životinjama, nakon što one eventualno ugroze život ili zdravlje čovjeka svojim kretanjem ili postupkom.
Članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđa novčanu kaznu za onog ''tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način s njima loše postupa''. Za provođenje zakona nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Članak 48. Zakona o zaštiti životinja propisuje ''zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima te njihovo kretanje na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, a posebice djece''. Za nepridržavanje zakonske odredbe predviđena je novčana kazna.
Članak 9. Pravilnika o opasnim psima predviđa da je''izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno jednino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa“. Nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima vrši Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.