Lazarić: Ekonerg je u Istri izgubio svaku vjerodostojnost

02.11.2011 - 11:04
Klaudijo Lazarić, vijećnik HSLS-a u Općinskom vijeću Kršana
Klaudijo Lazarić, vijećnik HSLS-a u Općinskom vijeću Kršana

Studija utjecaja na okoliš TE Plomin „C“, najava gradnje ceste prema Rockwoolu i novi ustroj županijskog centra Hitne pomoći i odraz na Labinštinu, tri su aktualne teme na koje se osvrnuo Klaudijo Lazarić, vijećnik HSLS-a u Općinskom vijeću Kršana, na konferenciji za tisak, održanoj 31. listopada u općinskoj vijećnici.

„Ovih je dana u Plominu i Labinu provedena javna rasprava o „Studiji utjecaja na okoliš za rekonstrukciju TE Plomin 1“, iako bi se to trebalo zvati Plomin 3. Samo, u tom slučaju gradnja Plomina 3 ne bi bila moguća, jer gradnja novih elektrana na ugljen nije moguća sve do 2015. godine. Imali smo prilike vidjeti materijal od par tisuća stranica, na kojem je radilo 99 ljudi iz 17 struka, a očekivalo se da se za par sati odradi taj posao, odnosno da se rasprave sva sporna pitanja. Zakonska obaveza je ispunjena, dakle formu imamo, a dosezi takve rasprave su ravni nuli. Naime, odluka o gradnji je davno donesena, još sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća, odnosno u vremenu kada se dovršavao Plomin 2“, kazao je Lazarić i naglasio da je ovog  puta bilo bitno otrpjeti u dvije večeri negodovanja ekoloških aktivista i lokalnih nezadovoljnika, što bi rekli - cilj teme, da nam prođe vrijeme.

„Važno je reći da je autor studije Ekonerg, ista tvrtka  koja je izradila sličnu studiju za dolazak Rockwoola, pa je stoga ne želim ni čitati – niti s njom polemizirati. Nakon Rockwoola, Ekonerg je na ovim prostorima izgubio svaku vjerodostojnost.

Istina, ima stvari koje se ne bi smjele zaobići, a to je gradnja još jedne luke za rasute terete u Plominskom zaljevu, što je nedopustivo i neprihvatljivo, ali bitno je i da ama baš nitko nije spomenuo održivi razvoj. Na ovako malom prostoru, koncentrirano je previše industrije- Rockwool, cementara, vapnara, 710 MW termoelektrana i dvije luke, dakle o održivom razvoju ni jedna jedina riječ nije rečena. Ovo je zaista previše!“, smatra Lazarić.

Podsjetio je da je predviđeno da sadašnje elektrane gotovo dvije godine rade na dimnjak od 130 m, dok se rekonstruira sadašnji 340-metarski. Ako se već priđe gradnji, onda sadašnji blok treba stati, sve dok dimnjak ne bude u funkciji. Ako je gradnja gotova stvar i ako je, kako sam već rekao odluka donesena još prije 15-ak godina, onda je potrebno urediti odnose između HEP-a i lokalne zajednice, a koji su isto tako opterećeni hipotekom prošlosti i neispunjenim obećanjima prilikom gradnje Plomina 2. Ovaj put, nikakva obećanja bez čvrstih garancija ne dolaze u obzir“, rekao je Klaudijo Lazarić.

„Bude li HEP zaista realizirao ovaj projekt, onda traženi minimum mora biti da lokalnom stanovništvu ponudi besplatnu električnu energiju za domaćinstva, ali mora se korigirati i koeficijent naknade za korištenje prostora koji nije mijenjan od 1995. godine. Kako HEP nije zaboravio u tolikom vremenskom razdoblju  korigirati cijenu svog proizvoda, a naknadu lokalnoj zajednici 16 godina nije mijenjao? Isto tako, HEP čitav taj period nije zaboravio naplaćivati od Općine Kršan čak i najam zgrade u Plominu, koja bi, da je ne koriste Plominjani, zjapila prazna, kao mnoštvo HEP-ovih prostora u Plomin Luci“, energičan je Lazarić. Drži da lokalno stanovništvo mora dobiti  kompenzaciju za svoj narušeni životni prostor i dodaje: „Stoga se, bez čvrstih garancija da će se to dogoditi, ne smije nikako dozvoliti početak gradnje“.

U drugoj temi Lazarić se osvrnuo na najavu početka gradnje pristupne ceste iz pravca Čepića  prema Rockwoolu. „U općoj besparici, Rockwool je očito povlašten partner Vlade RH. Iako taj zagađivač još uvijek nema uporabnu dozvolu, a u pogonu je već 4-5 godina, to, čini se, nikoga ne smeta. Pa što će Rockwoolu uporabna dozvola, kad može sasvim mirno i bez ikakvih problema, normalno raditi bez nje. Gdje još toga ima, možda na divljem zapadu? Da li bi se tako Rockwool bez uredno sređene papirologije i uz kontinuirani bunt i nezadovoljstvo lokalnog stanovništva, mogao ponašati i u Danskoj?“ upitao se Lazarić.

Dio konferencije Lazarić je posvetio novom ustroju županijskog centra hitne pomoći i njegov odraz na Labinštinu. „Najavom osnivanja Centra obiteljske medicine zapravo se ukida Hitna medicinska pomoć i to tako treba reći građanstvu. I dok netko „racionalizira“ sredstvima u zdravstvu, vidjeli smo da za neke druge stvari ipak ne nedostaje novca (cesta za Rockwool).  Ovim potezom je Vlada definitivno dokazala da je izgubila kompas. Ministar Milinović vjerojatno nikad nije bio u Labinu, a ne znam ni tko mu je nekakav savjetnik za Istru, jer je ovakav potez, pogotovo kad se radi o Hitnoj službi u Labinu, van pameti. Zašto mijenjati nešto što godinama dobro funkcionira i što su mnogi spominjali kao primjer dobre prakse? Da li je Milinović imao sliku prometne izoliranosti Labina? Udaljenost i potrebno vrijeme za reagiranje na hitnu potrebu do Skitače, Šušnjevice ili do Sv. Katarine i Pićna je, zbog udaljenosti i loše kvalitete prometnica, ionako prilično. Ako uzmemo u obzir da se trenutno zatvara ova jadna makadamska cesta preko Mosta Raše za Pulu, onda od  Hitne službe, ostaje samo - služba! Sva je srića da ministru Milinoviću ističe rok trajanja, jer bi u protivnom „prvu pomoć“ zamijenio „zadnjom pomoći“, rekao je  Klaudijo Lazarić. (Tekst i foto: Dean Ćakić)

Tweet

Posljednje novosti