Kukuriku koalicija obećala pomoć pulskom Tehnomontu

31.10.2011 - 15:19
Boris Miletić, Radimir Čačić i Vedran Grubišić
Boris Miletić, Radimir Čačić i Vedran Grubišić

Potpredsjednik IDS-a Boris Miletić, predsjednik HNS-a Radimir Čačić te tajnik SDP-a Istarske županije Vedran Grubišić komentirali su na konferenciji za medije, održanoj 31. listopada u Puli, aktualnu gospodarsku situaciju s naglaskom na brodogradnju.

Prije presice obišli su Tehnomont i popričali s Upravom i radnicima tog pulskog poduzeća koje objedinjava metalsko-brodograđevnu, nautičko-turističku i energetsku djelatnost. „Kako je okosnica Plana 21 i decentralizacija, mišljenja smo da bi na lokalnoj razini trebalo omogućiti ne samo više sredstava, već i veće mogućnosti odlučivanja, posebno kada se radi o konkretnim sredstvima, o konkretnom gradu ili županiji, što je više nego potrebno danas kada je Hrvatska jedna od najcentraliziranijih zemalja“, izjavio je Miletić te dodao kako svi govore o investicijama, a malo je govora o konkretnim poticajima investitorima.

Nakon presice Čačić, Miletić i Grubišić obišli su pulsku tržnicu
Nakon presice Čačić, Miletić i Grubišić obišli su pulsku tržnicu

Naglasio je kako se i sam založio za rješavanje problema s kojim se Tehnomont suočava. Riječ je o koncesiji za njihovu lučicu Marina. Naime, Tehnomont plaća 14 puta veći namet nego bilo koja druga marina u državi. „To nije održivo. Ne možemo govoriti o konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, jedne marine, ako je ona u tako podređenom položaju naspram drugih u RH“, rekao je Miletić napomenuvši da se to mora promijeniti o čemu su u Tehnomontu i razgovarali.       

Čačić je kazao kako Tehnomont objedinjuje tri strateška problema, turizam s naglaskom na nautički, obnovljivi izvori energije i brodogradnju s posebnom nišom izgradnje brodova od aluminija, što je na našem prostoru novost i trend prema kojem se ide. „Odgovori koje možemo dati, ako budemo u poziciji da o tome odlučujemo, a vjerujem da ćemo biti, jest da uvjeti u kojima rade marine za sve u Hrvatskoj budu isti“, naglasio je. On smatra da Tehnomontu treba znatno smanjiti troškove koji su sada oko šest milijuna kuna godišnje. No, Čačić kaže da su dobili jasnu informaciju kako je urbanistički plan pri kraju te su projekti u izradi, što im daje prostor za investiciju od 20 milijuna eura. „Riječ je o ponudi koju Hrvatska danas uopće nema, a to su mega jahte. Radi se o sasvim novoj ponudi na Mediteranu. To je nešto što apsolutno trebamo i čemu valja težiti“, mišljenja je Čačić.

Govorio je i o pretvaranju sunčeve energije u toplinsku, prvenstveno za turistička naselja, ali i privatni sektor. „Subvencije su limitirane samo na otoke bez mostova, a Hrvatska ovog trenutka po jedinici proizvoda troši dva puta više energije nego prosječna zemlja EU“, izjavio je.

„Jedan od programa Kukuriku koalicije je snažno ulaganje u nove proizvodnje na hidro centralama i solarni kolektor. Te ćemo propise mijenjati i posebno poticati“, naglasio je te se osvrnuo na tzv. veliku brodogradnju koja je na prekretnici jer je otvoren proces privatizacije za koju, kaže, ne zna hoće li se završiti prije kraja izbora. „Nemam pretjerano povjerenje u sadašnju Vladu, kao, vjerujem, ni većina, a to će biti jedna od tema sa kojima ćemo se suočiti“, rekao je.

Govoreći o srednjim brodogradilištima, Čačić je rekao da su „otvorene neke nove niše“. „Bez subvencija države, čak nekad i protiv države, Tehnomont i druga srednja i mala brodogradilišta uspijevaju funkcionirati i opstati na vrlo zahtjevnim tržištima te dati kvalitetan i konkurentan proizvod“, izjavio je Čačić uz napomenu da je riječ o pet-šest brodogradilišta koja trebaju pomoć, a Tehnomont je jedan od njih. Kukuriku koalicija očekuje i traži transparentnost gdje se, kaže Čačić, opet pojavljuje problem korupcije s kojom se čitavo hrvatsko gospodarstvo bori. Stoga Tehnomont traži čisti, jasni natječaj koji mu, prema Čačiću, Kukuriku koalicija garantira, kao i prostor za ulazak u EU fondove.

Grubišić je rekao kako se Kukuriku koalicija bori za svako radno mjesto te da će se oni, ukoliko dođu na vlast, kontinuirano boriti i za brodogradnju, koja mnogima pruža priliku za posao. „Mi spremamo niz EU projekata i na taj način želimo otvoriti nova radna mjesta“, rekao je te se dotaknuo Istarskog Y rekavši kako će ga nova Vlada završiti te do kraja mandata iskopati novu cijev tunela za što se u lipnju iduće godine očekuje građevinska dozvola.

Miletić je na kraju rekao da država u slučaju Tehnomonta ne pomaže, već pokušava odmoći te da je nužno osigurati pravila igre za sve gospodarstvenike. „Srednja brodogradnja može očekivati veće potpore, a to će osigurati nova radna mjesta, novu uslugu i bolji proizvod“, naglasio je Miletić. (Tekst i foto: Paola Albertini)     

Tweet

Posljednje novosti