Mjesec borbe protiv ovisnosti: Mladi već s 12 godina počinju piti alkohol

20.12.2012 - 12:14
Silvija Hrelja, Nataša Vitasović, Alica Rosić Jakupović i Mile Orešković
Silvija Hrelja, Nataša Vitasović, Alica Rosić Jakupović i Mile Orešković

Povodom završetka mjeseca borbe protiv ovisnosti svi su sudionici 20. prosinca na konferenciji za medije iznijeli niz aktivnosti kojim se taj mjesec obilježio. Uz PU istarsku, u provođenju aktivnosti sudjelovali su Obiteljski centar Istarske županije, Grad Pula, Crveni križ iz Pule, Udruga Institut i kampanja „Bježi! Via!“

Mladi zgroženi kada doznaju nuspojave poput ispumpavanja želuca

Kako je kazala Alica Rosić Jakupović iz Odjela za prevenciju PU istarske, već 15. studenog održana je prva zajednička aktivnost na pulskom Trgu Portarata gdje su brojni građani u razgovoru sa stručnim osobama mogli doznati sve o ovisnosti, njezinim posljedicama i prevenciji. Crveni križ je za učenike osnovnih škola organizirao radionice na temu Mladi i rano pijenje alkohola. Naime, alkohol je prvo sredstvo ovisnosti koje mladi probaju, a s njim se prvi put susretnu najčešće u obiteljskom domu. Jasna Vekić iz Crvenog križa je kazala kako su mladi zgroženi kada doznaju o nuspojavama poput ispumpavanja želuca na kojem tijekom vikenda mnogi završe.

„Mladi sve ranije počnu s pijenjem alkohola, s 12, 13 godina pa ćemo iduće godine radionice održati već za učenike sedmih razreda. Ove godine smo radili s osmašima. Njih čak 80 posto smatra du su  face ako piju i da je to cool“, rekla je Vekić. No kad saznaju sve o posljedicama počinju mijenjati ponašanje. Nažalost većina ih navodi da nemaju mjesto za zabavu pa posežu za alkoholom kako bi se na taj način zabavili.

Policija Makedoncu u kući pronašla gotovo tri kile marihuane

Osim po pitanju prevencije, policijski službenici u Mjesecu borbe protiv ovisnosti provodili su i represivne mjere u vidu pojačanih aktivnosti u cilju smanjenja dostupnosti droge na tržištu, pojačanih aktivnosti u cestovnom prometu (testiranje vozača na prisutnost droga i alkohola u organizmu), pojačanih aktivnosti u cilju suzbijanja krijumčarenja droge te pojačanih kontrola  prodaje alkohola i duhanskih proizvoda maloljetnim osobama. 

„Od 15. studenog do 15. prosinca policijski službenici kazneno su prijavili 22 osobe zbog sumnje da su počinili kazneno djelo zlouporabe opojnih droga te su zaplijenili 2 781 grama marihuane, zatim 24,52 grama i 0,60 ml heroina, 1,4 grama MDMA, 0,85 grama amfetamina, 0,45 grama kokaina, 0,3 grama hašiša, 30 tableta heptanona i 17 tableta ostalih lijekova s popisa opojnih droga“, rekao je Mile Orešković, inspektor organiziranog kriminaliteta u PU Istarskoj.

Zaplijena PU istarske
Zaplijena PU istarske

Od istraživanja koja su provedena, istaknuo je postupanje policijskih službenika Odjela kriminaliteta droga, koji su 29. studenog u Mutilskoj ulici u Puli uhitili 62-godišnjeg makedonskog državljanina. Pretragom njegovog doma pronađeno je pet paketa s ukupno 2,752  grama suhe  zelene materije, nalik na marihuanu, a u nastavku kriminalističkog istraživanja utvrđeno je kako je 62-godišnjak drogu nabavio od 31-godišnjaka s područja Marčane. Kod 31-godišnjaka su pak policijski službenici 11. prosinca pronašli više paketića s 11,2 grama bijele praškaste materije, zatim 0,85 grama suhe zelene materije i 0,1 gram smeđe praškaste materije. Sva pronađena droga je oduzeta, a dvojica muškarca su privedeni u pritvorsku jedinicu Policijske uprave istarske te se protiv njih podnose kaznene prijave Županijskom državnom odvjetništvu u Puli.

Ovisnost je ozbiljan društveni problem

Svim tim preventivnim i represivnim aktivnostima koje je Policijska uprava istarska provela od 15. studenog do 15. prosinca nastojalo se upozoriti javnost da je ovisnost ozbiljan društveni problem, u čije rješavanje se trebaju uključiti svi relevantni subjekti jer se samo zajedničkim naporima možemo uspješno boriti protiv zlouporabe svih sredstava ovisnosti“, rekao je Orešković.

Silvija Hrelja iz Grada Pule prezentirala je rad Vijeća za komunalnu prevenciju Pule čiji je cilj razvoj programa prevencije ovisnosti. „Ipak, ne radi se onoliko koliko bi željeli te ćemo na idućoj sjednici Vijeća u siječnju na koji način to mijenjati“, rekla je Hrelja i istaknula kako je u mjesecu borbe protiv ovisnosti provedena anketa koja je pokazala da su sigurnosni prioriteti u Puli zloporaba opojnih droga i alkohola, vršnjačko nasilje, nasilje u obitelji, rizično ponašanje u prometu i vandalizam.

Očekuju se rezultati anketa provedenim među učenicima

Helena Mitrović iz Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti rekla kako je održana tribina u Obiteljskom centru u kojoj je sudjelovalo 50-ak učenika koje se htjelo potaknuti na razmišljanje i promijeniti njihove stavove u odnosu na droge. U suradnji s Istarskom županijom i zagrebačkim Institutom za istraživanje na 20 posto učenika srednjih škola u Istri provedena je anketa o rizičnom ponašanju – uporabi droga, alkohola, kockanju ali i mentalnom zdravlju – suicidu, depresiji, agresiji i sl. a rezultati se očekuju u ožujku iduće godine.

Dalibor Palko iz Udruge Institut kazao je kako su i oni održali čitav niz aktivnosti u borbi protiv ovisnosti, između ostalog čistili su Kaštel, Busoler i Monte Zaro, omiljena gradska okupljališta narkomana od infektivnog otpada. Najavio je i otvaranje dnevnog centra za ovisnike i beskućnike u siječnju u Puli. (Tekst i foto: Paola Albertini)

Mile Orešković, Helena Mitrović, Jasna Vekić i Dalibor Palko
Mile Orešković, Helena Mitrović, Jasna Vekić i Dalibor Palko

Tweet

Posljednje novosti