Odgođen početak rada centara obiteljske medicine u Istri: Na Hitnu pomoć kao i dosad

27.10.2011 - 08:35
Prema novom ustroju prema kojem Hitna služba ne može funkcionirati bez Centara obiteljske medicine
Prema novom ustroju prema kojem Hitna služba ne može funkcionirati bez Centara obiteljske medicine

Prvog studenog ipak neće početi s radom centri obiteljske medicine. Naime, na zahtjev liječnika odgođeno je osnivanje COM-a, koji su pri Istarskim domovima zdravlja trebali preuzeti dio poslova Hitne pomoći. Osim protivljenja liječnika, razlog odgode početka rada centara obiteljske medicine je i u nedostatku opreme, nedefiniranom prostoru, nedovršenoj edukaciji medicinskih sestara koje će primati pozive i dr.

Podsjetimo, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 20. listopada donijela odluku o novom ustroju prema kojem Hitna služba ne može funkcionirati bez Centara obiteljske medicine. Po toj će odluci sedam gradova u Istri - Pazin, Poreč, Rovinj Labin, Buzet, Umag i Pula imati status punkta T1 Hitne medicine i Centra obiteljske medicine.

Status punkta T1 Hitne medicine podrazumijeva liječnika, medicinsku sestru i vozača, koji u ekipi prvenstveno djeluju na terenu, dok Centar obiteljske medicine podrazumijeva cjelodnevnu ambulantu s radnim vremenom od 7 do 21 u koju se javljaju građani van radnog vremena svog obiteljskog liječnika. Centar obiteljske medicine podrazumijeva provođenje kućnih posjeta osiguranih osoba, te liječenje osiguranih osoba u ordinaciji. Naime, u COM-u će biti dežurni liječnici koji toga dana rade u suprotnoj smjeni odabranog obiteljskog liječnika. Po završetku rada COM-a, građanima će za njihove ambulantne potrebe biti na raspolaganju Hitna medicina s radnim vremenom od 21 do 7 osim ako nisu na terenu. Subotom, nedjeljom te u dane praznika COM će dežurati od 7 do 21 sat u ambulanti Hitne medicinske pomoći.

Labinski liječnici obiteljske medicine prvi su se pobunili protiv novog ustroja
Labinski liječnici obiteljske medicine prvi su se pobunili protiv novog ustroja

Dakle, liječnici obiteljske medicine trebali bi dežurati u COM-ovima i time preuzeti dio poslova Hitne medicinske pomoći i zbrinuti sve one koji toga dana ne mogu do svog obiteljskog liječnika, a nisu životno ugroženi. Liječnici koji su zahtijevali da se odgodi početak osnivanja COM-ova smatraju da je Centar obiteljske medicine, totalna nepoznanica, nedefinirana i pravno neregulirana mreža po naputku KOHOM-a i Liječničke komore. „Obiteljski liječnici neće potpisati ugovore za rad u COM-u dok se sve pravno ne regulira. Po našem viđenju, u COM-u će obiteljski liječnik dva do tri puta mjesečno, u okviru redovnog radnog vremena, dakle radnog vremena kada bi trebao biti na raspolaganju isključivo svojim pacijentima za koje je i plaćen, biti istovremeno na raspolaganju cijeloj Labinštini - od Skitače, Koromačna do Pićna i Sv. Katarine. Na primjer, liječnik će taj dan u radno vrijeme, dok pred njegovom ordinacijom u prosjeku čeka 70-ak pacijenata (europski prosjek 30 pacijenata) dobiti od prijemno-dojavne jedinice u Puli nalog da krene u kućnu posjetu u Sv. Katarinu, a moguće da nakon toga dobije nalog da krene u Skitaču, te ga neće biti na radnom mjestu najmanje 4 sata“, smatraju labinski liječnici, koji su se 25. listopada ispred Hitne medicinske službe u Labinu obratili javnosti, tražeći kao i ostali istarski liječnici obiteljske medicine i pedijatri, zahtjev o odgodi COM-ova.

Jedan od glavnih razloga traženja odgode je i što smatraju da sa sadašnjim redovnim radom neće moći kvalitetno odraditi i dodatni rad u centrima obiteljske medicine. Osim toga, u gradovima gdje ima manje liječnika morat će se češće dežurati.

Inače, kada promjene sažive otvorit će se jedinstvena Prijemno-dojavna jedinica na nivou cijele Istarske županije sa centrom u Puli. Svi pozivi prema 94 bit će usmjereni na tu jedinicu u Puli, koja će onda po potrebi alarmirati ekipe na terenu. U Općoj bolnici Pula otvorit će se objedinjeni hitni bolnički prijem, u kojem će se moći javljati građani i bez uputnice.

Novom reorganizacijom životno ugroženi građani dobit će višu kvalitetu zdravstvene zaštite. Tim hitne medicine zbrinuti će ih promptno i u cijelosti će skrbiti o njima do adekvatne bolničke ustanove. No, kako će na terenu biti samo jedan tim, u njegovoj odsutnosti često će se desiti da u slučaju druge hitnoće na teren izlaze timovi iz drugih ispostava Zavoda za hitnu medicinu.

Također, u odsutnosti tima Hitne medicine i van redovnog radnog vremena COM-a, ambulanta HMP-a bit će zaključana, a pacijenti koji dođu u ambulantu imat će direktnu liniju s Prijemno-dojavnom jedinicom u Puli od koje će dobiti sve potrebite upute. (Tekst i foto: Divna Knežević)

Tweet

Posljednje novosti