Tomičić: U javnoj komunikaciji Višnjić predstavlja dno dna
Pulski ogranak HDZ-a od gradonačelnika Borisa Miletića traži da se, makar naknadno, ispriča za vrijeđanje vijećnice Lovorke Tomičić na sjednici Gradskog vijeća Pule, kao i smjenu direktora pulskog Vodovoda, Darka Višnjića, koji ju je i vrijeđao.
Naime, Tomičić je, vidno ogorčena, na tiskovnoj konferenciji 13. listopada, oštro osudila ponašanje Višnjića, ali i Miletića. „Balkanska krčma u pulskom Gradskom vijeću naziv je ove tiskovne, zato što se u jednom trenutku sjednice Vijeće pretvorilo u balkansku krčmu. Zbog toga reagiramo na istup direktora Vodovoda. Imam dosta iskustva u radu Vijeća i znalo je biti žučnih rasprava i uvreda, međutim nikad situacija nije bila kao prije dva dana kada su izrečene takve uvrede i klevete. To je puno više od neumjesnog. Zbog toga reagiramo, a na nešto takvo treba reagirati i društvo u cjelini“, smatra Tomičić.
Povod vrijeđanju bilo je jedno, prema riječima Lovorke Tomičić, „najnormalnije pitanje vijećnika vezano za poslovanje Vodovoda“. „Ja sam od Vodovoda tražila određenu dokumentaciju i određene odgovore. Od tada je prošlo više od dva mjeseca, a odgovore nisam dobila“, napomenula je.
Konkretno, tražila je popis svih pravnih i fizičkih osoba kojima su otpisana potraživanja u računima za vodu u 2010. godini, uz odgovor na pitanje zašto im je oprošteno dugovanje za vodu i jesu li poduzete neke mjere naplate. „Po računima za vodu u 2010. oprošteno je skoro 678.000 kuna, od toga se na domaćinstva odnosi nešto malo više od 157.000, a malo više od 520.000 kuna na pravne osobe“, izjavila je i dodala da ju je zanimalo i kome su izašli oprošteni računi za vodu, dokumentacija rebalansa plana poslovanja Vodovoda za 2011., izvještaj o stanju i poslovanju društva za prvih šest mjeseci ove godine te važeća organizacijska šema društva.
Kako odgovor duže vrijeme nije dobila, a pred samu ju je sjednicu dočekao pisani odgovor na njenom stolu shvatila je, pročitavši ga, da joj praktički ni na jedno pitanje nije odgovoreno, pa je isto ponovo uputila Višnjiću. Napomenula je da joj je pismenim putem odgovoreno neka sama ode u Vodovod i traži po dokumentima ili, pak, da čeka da se izvještaj pojavi na njihovim web stranicama.
Nezadovoljna tim „odgovorom“, na sjednici je ponovo isto upitala Višnjića. On je počeo nizati uvrede te joj rekao da se bavi „škopljenjem prasaca i mačaka“, aludirajući na njeno veterinarsko zvanje. Time, smatra Tomičić, nije uvrijedio samo nju, već i čitavu struku.
„Mene to osobno ne vrijeđa. Nije mi bitno što je tko rekao, nego tko je to rekao, ali ovdje je on uvrijedio jednu skupinu društva, veterinarsku struku. Na njegovo su ponašanje reagirali predsjednik Vijeća Denis Martinčić i vijećnica Loredana Štok i to opravdano, jer bilo je jasno da je to ponašanje primjereno za „balkansku krčmu“, kazala je i naglasila da Miletić ni jednom riječju nije zaštitio dignitet Vijeća i vijećnika. „Ni jednom riječju nije osudio taj nekontroliran i primitivan ispad. Da se naša mišljenja ne slažu, to znam. Inače ja ne bih bila u HDZ-u, a on u IDS-u. Njegova izjava dokazuje moju tezu da Višnjić ima moć i novac te da je zaštićen kao lički medvjed“, rekla je Tomičić i nastavila: „Miletić mu je dao izravnu podršku jer je govorio kako je poslovanje Vodovoda transparentno. Ja mislim da, kad ne dobijem neku dokumentaciju, to nije transparentno“.
Ovoga je puta, 12. listopada, isto pitanje uputila Miletiću. „Sad od gradonačelnika tražim odgovor i dokumentaciju, jer više nemam što tražiti od direktora Vodovoda“, rekla je, uz napomenu da je Vodovod ionako oko 70 posto u vlasništvu Grada. Uz to, naglasila je kako se nikad nije dogodilo da nije dobila odgovor, bilo da je riječ o upravnom odjelu, poduzeću i slično. „Ja možda nisam bila zadovoljna odgovorom, ali nikad nije bilo ovakvog ponašanja - da ne dobijem odgovor ili dokumentaciju koju tražim“, ogorčena je Tomičić, koja je konstatirala i kako se „nikada nije dogodilo da me netko potpuno ignorira ili se ponaša bahato i arogantno!“.
„Onda je došao taj primitivan, nekontroliran ispad koji pokazuje da čovjek naprosto nema kulture. U javnoj komunikaciji on predstavlja dno dna“, izjavila. Kazala je i kako su iznesene optužbe da nju za rad u Vijeću plaća SIK i Bruno Bulić, monstruozne. „Te su optužbe neistinite i neutemeljene“, napomenula je Tomičić. „Za svoj sam rad u vijeću plaćena 700 kuna kao i ostali vijećnici, to plaćaju građani i to ide iz gradskog proračuna. Tako bih radila i da nema te naknade jer mene su, za razliku od direktora koji je tamo postavljen, birali građani ovog grada i ja u Vijeću predstavljam i dio javnosti koji me izabrao na izborima“, kazala je.
Tomičić smatra kako njen posao u Vijeću nije samo da kima glavom i diže ruku te ne dolazi na sjednice, već i da postavlja pitanja, za sjednice se priprema, iznosi svoja stajališta te traži dokumentaciju na koju ima pravo. „Sigurno Darko Višnjić ne može pojmiti da netko radi nešto za opće dobro, zato što je naučio da je sve u novcu, pa on jedino na takav način može razmišljati“, rekla je uz napomenu da to govori o kakvoj se osobi radi.
Poručila je Miletiću da razmisli može li takva osoba voditi jedno od gradskih poduzeća. Takvim je osobama, ponovila je Tomičić, „mjesto u krčmi, a ne na čelu javnog poduzeća, stoga tražimo da ga se smijeni“.
Osvrnula se i na prezentaciju Plana 21 Kukuriku koalicije održane 12. listopada na kojoj je, među ostalim, bilo govora i o decentralizaciji Hrvatske. „Jedan dio te Kukuriku koalicije su IDS i SDP koji nisu napravili decentralizaciju ni na lokalnoj razini, a obećavaju to učiniti na državnoj“, zaključila je Lovorka Tomičić. U njenim su je izjavama podržali kolege, tajnik HDZ-a Zrinko Kajfeš i vijećnik Janko Žužić.
„Hoće li se preko Vodovoda financirati kampanja IDS-a ne znam, ali kako Miletić može govoriti o transparentnosti, kada se skriva poslovanje javnog poduzeća? Višnjić očito ne razlikuje javno poduzeće i vlastitu prčiju“, rekao je Kajfeš. Žužić je, pak, izjavio da je Višnjić devedesetih godina pobjegao iz Pule, ostavio ženu i djecu, a potom se vratio na mjesto direktora Vodovoda, a „da nitko ne zna zašto i tko ga štiti“. „Ne mogu vjerovati da u gradu od 60.000 ljudi ne postoji bolja osoba za to radno mjesto“, rekao je Žužić. (Tekst i foto: Paola Albertini)