Kukuriku: Ako pobijedimo, županijama, gradovima i općinama ostajat će više novaca
“Naš cilj je da se udio u javnim financijama regionalne i lokalne vlasti sa sadašnjih 10 posto postupno podigne na 20 posto, što znači da bi županijama, gradovima i općinama ostajalo više novaca nego sada. Naime, po udjelu u javnim financijama od ispod 10 % , Hrvatska je među europskim zemljama bila i ostala pri samom dnu. Naša vlast djelovat će po načelu supsidijarnosti, tako da će se višoj razini prepustiti samo ono što se ne može riješiti na nižoj, vodeći računa o učinkovitom pružanju javnih usluga i obavljanju javnih poslova“, rekao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović na predstavljanju 21. točke izbornog programa Kukuriku koalicije, 12. listopada u pulskoj Zajednici Talijana. Osim njega na skupu su govorili i kasnije odgovarali na pitanja iz publike Ivan Jakovčić, predsjednik IDS-a i Zlatko Komadina, potpredsjednik SDP-a. U publici je bio i Silvano Hrelja, lider HSU-a, četvrtog koalicijskog partnera.
Plan 21, kako je nazvan izborni program Kukuriku koalicije sastoji se od 21 točke, a posljednja po redu, ali ne i najmanje važna kako je rečeno na skupu u Puli, zove se Decentralizacija. Izborni stratezi Kukuriku koalicije odlučili su u svakoj županiji predstaviti jednu točku programa, a Decentralizacija je, naravno, predstavljena u Istarskoj županiji.
Milanović je obećao i da neće biti ukidanja općina i gradova. „To što u Hrvatskoj trenutno egzistira više od 500 općina i gradova nije problem, već šansa. Ne smatram da su zaposleni u općinama lokalni paraziti niti da su načelnici lokalni šerifi“, kazao je kandidat za budućeg hrvatskog premijera, a onda je poentirao: „Nećemo se razmetati obećanjima, ne obećajemo ništa osim izgradnje nove pulske bolnice, jer je država preuzela obavezu da će to učiniti.“
Jakovčić je podsjetio kako je decentralizacija najvažniji dio programa IDS-a od prvog dana te ponovio svoju često ponavljanu tezu da IDS, kada je o decentralizaciji riječ, samo traži da se hrvatski Ustav, koji govori i o decentralizaciji, pretoči u zakon. Podsjetio je da su ustavne promjene u tom pravcu učinjene za vrijeme Račanove vlade, čiji je on bio član, te da je i u toj vladi bilo koalicijskih partnera koji su se protivili decentralizaciji. Ponovio je kako 90 posto prihoda odlazi u državni proračun, a samo 10 posto ostane lokalnoj samoupravi, te da bi taj omjer trebao narasti na 20 do 25 posto, iako bi on htio da to bude i 50 posto kao u nekim europskim državama. „Kada dođe do toga, za mnoge stvari u ovom gradu i ovoj županiji doista će moći biti odgovoran gradonačelnik i župan“, rekao je.
Potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina je rekao kako je sadašnja razina centralizacije države neodrživa, te da je takva centralizacija i dovela do korupcije. Podsjetio je da je od Hrvatske u Europi centraliziranija samo Grčka. (Tekst: Eleonora Vlačić, foto: Nenad Čakić)