Puljanin Bogoslav Petean tuži KBC Zagreb zbog nestanka lijeka za rak vrijednog 2,8 milijuna kuna
Lijek dacogen za liječenje leukemije vrijedan 2,826.800 kuna, koji je Albert Petean 2007. godine dobio donacijom američke tvrtke MGI, "nestao je" iz KBC-a Zagreb. Tvrdi to Puljanin Bogoslav Petean, sin pokojnog A. Peteana, koji je 99 ampula skupog lijeka naslijedio kao dio ostavine, nakon smrti oca. Štoviše, ovih dana čeka se i rješenje tužbe kojom je lani Bogoslav Petean tužio KBC Zagreb za nestanak skupog lijeka, piše Večernji list. Naime, kazuje Petean, nakon što je američka tvrtka lijek donirala na ime njegova oca, a on samo mjesec dana nakon što je dobio donaciju preminuo, odlučio je skupi lijek darovati drugoj bolesnoj osobi ili djetetu.
„KBC-u Zagreb poslao sam rješenje ostavinske rasprave i zatražio da se lijek donira jer su me nakon očeve smrti mnogi molili da im ustupim ampule dacogena“, objasnio je Petean. Na žalost, ravnatelj KBC-a Zagreb akademik Željko Reiner odgovorio mu je da lijeka više nema i da je uništen, tvrdi Petean. „ Pitali su i odakle mi pravo da nakon očeve smrti tražim lijek te, s obzirom na to da ga je donator namjenski dao pokojnom ocu, kako sam mu došao u posjed?“, upozorio je Petean i dodao da je donaciju lijeka od američke tvrtke za njegova oca isposlovala unuka Olga Petean te da ga bolnica bez pristanka vlasnika nije smjela uništiti.
„Tada se na Rebru radila i studija s istim lijekom, no moj otac nije zadovoljio uvjete da sudjeluje. Zato smo se upustili u privatnu nabavu lijeka“, istaknuo je Petean. „S obzirom na to da je riječ o lijeku koji se prima u bolnici, proizvođač je tražio da im dostavimo ime liječnika koji će se brinuti da otac lijek pravilno dobiva. Kako je vidljivo iz dokumentacije, prof. Boris Labar je pristao obavljati liječnički nadzor nad ocem“, otkriva Petean i dodaje da je bolnica lijek samo primila na čuvanje. Vidjevši da do lijeka ne može, Petean je lani podnio i tužbu, a zagrebačka odvjetnica je od bolnice zatražila da se dostavi dokaz o uništenju 99 ampula lijeka.
„ Dostavili su papire o uništenju ambalaže, no ne i lijeka“, tvrdi Puljanin. Da su lijek, ističe, i uništili, bio bi to zločin jer je mogao pomoći nekom drugom. A liječnik koji je pismeno jamčio Amerikancima i pristao nakon donacije lijeka nadzirati liječenje pok. Peteana prof. Boris Labar s KBC-a Zagreb tvrdi da su sve količine lijeka dacogena uništene nakon završetka studije o njegovoj učinkovitosti.
„ Te je godine sedam pacijenata bilo uključeno u međunarodnu studiju koju je i Rebro provodilo“, istakao je liječnik. Pacijent Petean nije, prisjeća se, zadovoljio uvjete za sudjelovanje u studiji pa je njegova obitelj počela "navaljivati" na američku tvrtku MGI da im ga donira.
„ Nakon prve doze pacijent je doživio komplikacije pa je, nakon što smo ga spasili, upućen na oporavak u Pulu, gdje je i preminuo“, naglašava prof. Labar. Dodaje i da američka tvrtka nije lijek donirala osobno pacijentu, već je odobrila sto ampula da ga se uključi u studiju.
„ Lijek je pokazao dobre rezultate u zadržavanju bolesti, no ne i u produljenju života oboljelih, a sve su doze nakon završetka studije uništene – naglasio je prof. Labar. „Spomenuti lijek za liječenje leukemije, poručuje, i dalje nije registriran u Hrvatskoj i Europi jer se pokazalo da su troškovi veći od učinka. Žao mi je što sin pacijenta nakon toliko vremena pokreće pitanje toga lijeka, a posebice tužbu“, naglasio je prof. Labar i ponovio da za tvrdnje o uništenju postoji dokumentacija. „ KBC Zagreb posjeduje dokumentaciju iz koje je vidljivo da je lijek doniran upravo bolnici bez naknade. Naime, prema propisima RH, primatelji donacije lijekova mogu biti isključivo zdravstvene ustanove“, komentirao je Peteanovu tužbu akademik Reiner, piše Večernji list.