Miroslav Skoko: U Rovinju Albanci mitom dolaze do poslovnih prostora, a na uštrb branitelja
„Udruga hrvatskih branitelja Zavjet za Istarsku županiju želi iskazati svoje nezadovoljstvo ignorantskim tretmanom lokalne samouprave u Istri prema braniteljima uopće, a napose prema članovima naše Udruge. Držimo kako je, u kontekstu sve težih gospodarskih i socijalnih prilika u Hrvatskoj, nedopustivo protežiranje stranih državljana ili nacionalnih manjina u politici, konkretno, dodjela poslovnih prostora u ljetnim mjesecima (štandova, npr.) naspram domicilnom pučanstvu. Što je najgore to se ne čini zbog tzv. „pozitivne diskriminacije“ već zbog korupcije. Naše informacije govore da se to događa pretežito u gradovima i općinama zapadne obale Istre. Od Pule do Umaga hrvatski branitelji, ako uopće, dobivaju najneatraktivnije pozicije gdje je sukladno tomu i promet najmanji“, stoji u priopćenju Miroslava Skoka, predsjednika Udruge Zavjet za Istarsku županiju.
Kao konkretni primjer Skoko navodi slučaj Rovinja. U tom gradu, ističe, o svemu što je povezano s najmom i novcem odlučuje osobno gradonačelnik Sponza s nekolicinom s njim interesno povezanih suradnika. „Imamo pouzdane informacije da onaj tko ne plati „ispod stola“ nema nikakvih izgleda dobiti solidnu poziciju za štand. Kako hrvatski branitelji ne raspolažu s „crnim novcem“ njihovi su izgledi nikakvi jer to je jedini stvarni kriterij koji se u praksi primjenjuje. U Rovinju dominantnu poziciju u toj vrsti trgovine imaju Albanci. Baš kao i u gastronomiji gdje na najprometnijim i najfrekventnijim mjestima u gradu drže svoje ugostiteljske objekte. Tako na rovinjskoj rivi, od marine do fontane, nema niti jednog ugostiteljskog objekta koji nije u njihovim rukama. Nitko nas ne može uvjeriti kako su oni došli u njihovo vlasništvo s novcem koji su zaradili u Tetovu, Prištini ili Đakovici“, kaže Skoko.
Ističe kako već i vrapci na grani znaju da dobar dio njih kod nas u Istri ubacuje „prljav novac“ od trgovine narkoticima, oružjem i prostitucije u gospodarske tijekove bez da ih itko pita za podrijetlo istog. „Kako će ih i tko pitati ih kada su podmitili sve – od gradskih službenika do raznoraznih inspektora koji ih u velikom luku zaobilaze, a da bi ipak zbog statistike i državne blagajne nešto odradili oni kažnjavaju uglavnom domaće ugostitelje. Albanski ugostitelji zapošljavaju gotovo do jednog samo svoje sunarodnjake. Mnoge i na crno. Stvaraju ružnu sliku i svojim ponašanjem kada primjerice doslovce povlače goste za ruku nastojeći ih uvući u svoje lokale. Mnogi strani gosti se čude takvom ponašanju, poglavito oni iz zemalja u kojima su redoviti gosti tamošnjih hrvatskih restorana. Tek kada im se objasni kako dotični nisu uopće Hrvati već Albanci, slično kao što su kod njih Turci ili Arapi, onda shvate našu stvarnost“, naglasio je predsjednik istarskog Zavjeta, unaprijed se ispričavajući onim albanskim ugostiteljima koji se tako ne ponašaju jer i takvih, veli, dakako ima, ali činjenica je da ih većina upravo na taj način radi i postupa. Slično je i u Medulinu, Poreču...
Skoko upozorava državna i gradska, lokalna tijela, da bi takvoj, kako kaže kriminalnoj politici, trebao definitivno doći kraj te da trebaju s jedne strane pokazati znatno više socijalne osjetljivosti prema vlastitim građanima, a u isto vrijeme bi se morali pridržavati zakonskih odredbi i propisa te uvesti najstroži nadzor porijekla novca naših albanskih sugrađana. „Nedopustivo je da Istra i dalje bude „legalna“ praonica ogromnog novca albanskoj mafiji, a da domaće stanovništvo sve više tone u siromaštvo! Treba najstrože kazniti korupciju bez koje se sve to ne bi ni moglo događati. Teška i dugotrajna gospodarska kriza pojačava nervozu u redovima braniteljske populacije o čemu bi odgovorni u državi trebali ozbiljno povesti računa“, zaključuje Miroslav Skoko, predsjednik Udrugu Zavjet za Istarsku županiju.