Iako na koljenima Glas Istre na životu održava većinu istarskih portala

25.09.2011 - 21:03
Prodaja Glasa Istre pala na svega 3.700 primjeraka po danu.
Prodaja Glasa Istre pala na svega 3.700 primjeraka po danu.

Ako je točan podatak koji je kolega Damir Strugar iznio u svojoj kolumni u Regional Expressu, da je prodaja Glasa Istre pala na svega 3.700 primjeraka po danu, onda istarski dnevni list proživljava najteže trenutke u svojoj višedesetljetnoj povijesti.

Ako se nastavi ovakav trend pada naklade, Glas Istre bi brzo mogao pasti s trona najtiražnijeg istarskog lista, jer mjesečnik Labinština.info (ex Naši foji), koji redakcija ovog portala izdaje na Labinštini, zajedno s online pretplatama ima tek nešto manju tiražu. Dakle, naš se mjesečnik na području Labinštine prodaje u gotovo istoj nakladi kao Glas Istre u čitavoj Istri. Naravno, ne može se uspoređivati prodaja jednog dnevnog lista s prodajom mjesečnika, no treba uzeti u obzir da su dnevni listovi tijekom povijesti uvijek bili tiražniji od tjednika i mjesečnika.

Više je razloga za ovako veliki pad naklade Glasa Istre. Prvi je svakako ekonomski, jer nije lako svakog dana izdvojiti 7 kuna za novine. Dio krivice je i na pomalo zastarjeloj uređivačkoj koncepciji Glasa Istre, velika zapreka većoj prodaji su i kafići i kavane, u kojima su Glas Istre i 24 sata redoviti rekviziti, no najveći neprijatelj Glasa Istre je internet.

Međutim, apsurdno je da si na tom polju Glas Istre već godinama sam stvara konkurenciju. Naime, gotovo 90 posto istarskih news portala svoj sadržaj uglavnom bazira na tekstovima preuzetim iz Glasa Istre. GradPula.com, Labin.com, iPazin, Porestina.info i desetke drugih lokalnih portala ne bi imali nikakvih vijesti da ih ne preuzimaju od Glasa Istre. Oni ih već godinama uredno kopiraju, posjetitelji te vijesti na tim portalima potom komentiraju (vrlo rijetko kažu da su komentirali članak Glasa Istre, već uvijek ističu portal na kojem je članak objavljen, odnosno prenesen), a oglašivači sve više kupuju oglasni prostor na tim portalima.

Na kraju dolazimo do bizarne situacije da je Glas Istre gotovo na koljenima, a istovremeno na životu održava, uzdržava i pomaže u rastu većinu istarskih news portala. (Nenad Čakić)

Tweet

Posljednje novosti