Juniori KK Zadar, KK Split CO i BC Benettonbasket na turniru u Pazinu

0
Raphael Gaspardo (32 koševa, MVP turnira)

Pazin je od 23. do 25. rujna bio domaćin 7. Memorijalnog juniorskoga turnira Marijan Salamun Salko. Na turniru su sudjelovali juniori KK Zadar, KK Split CO, BC Benettonbasket Treviso i domaći Ghia staff Pazin. U prvoj utakmici Zadar je pod trenerskom palicom Petra Popovića uvjerljivo savladao Ghia staff Pazin, koji vodi mladi i perspektivni trener Ivor Sirotić sa 99-43. U drugoj je utakmici očekivano odigrana brza, zanimljiva, kvalitetna i uzbudljiva utakmica. Veći dio utakmice Splićani su vodili i sa uvjerljivijom razlikom, da bi ipak na kraju minimalno ali zasluženo sa 82-81  ekipa koju vodi trenerski dvojac Nazor-Šestan bila je uspješnija od dvojca Andreazza -Pasquale. Obje utakmice pažljivo je pratio instruktor za mlađe kategorije HKS-a gospodin Boris Sinković.

Benettonbasket - pobjednici turnira.
Sudionici košarkaškog memorijala.

U prvoj utakmici drugog dana turnira favorizirani Benettonbasket pobijedio je domaćina Ghia staff sport Pazin sa 88:43. U drugoj utakmici u dalmatinskom derbiju (nakon što je Split CO u odličnoj utakmici prvi dan na krilima Paola Marinellija - koji je dao 36 koševa za Split CO pobijedio nešto starije igrače BC Benettonbasket iz Trevisa koje je predvodio lanjski MVP turnira 205 cm Raphael Gaspardi uz pratnju Bugarina Pavlina Ivanova sa 18 koševa) Zadar je pobijedio Split CO sa 97:95. Pretežno je cijelu utakmicu Zadar vodio da bi od prvog dana energetski potrošena ekipa Splita CO povela uz dvije trice Jukića sa 90:86. Ipak na krilima Klapana 29 koševa i pogotovo Longina sa 25 koševa (od toga 17 koševa sa četiri trice u drugom poluvremenu!) ni 30 koševa Marinellija nije bilo dovoljno za pobjedu. Pet sekundi prije kraja ipak prigoda Splita CO kod 96:94 za Zadar, ali Marić pogađa jedno od dva slobodna bacanja, slijedi brzi prekršaj Splićana da bi  sa jednim pogođenim slobodnim bacanjem dvije sekunde prije kraja igrač utakmice kapetan Zadra Ivanov postavio konačnih 97:95 za Zadar.Preostalo je nedovoljno vremenena i koncentracije za izjednačenje ili pobjedu Splićana.

Davis i Čurilović.

Najboljim igračima prigodne statue je podijelio instruktor HKS-a Boris Sinković.

Zadnjeg dana turnira u prvoj utakmici Zadar i Benetton su odlučivali o pobjedniku turnira. Početak utakmice već je pokazao da u Treviso ide pobjednički pehar. Na krilima 205 cm visokoga Raphaela Gasparda (32 koševa, MVP turnira) na kraju prve četvrtine je 23:11, a do poluvremena 45:28. Kada su se niži i mlađi Zadrani preko Longina (13) i Bašića (10) približili na 10-ak razlike, tamnoputi Davis (7) skokovima i krađama lopte povećavao je prednost tako da je kraj utakmice uz učešće svih igrača u zapisniku donio izvjesnih 82:64 za goste iz Italije. Sve je postalo jasno.

U krugu tri ekipe sa dvije pobjede i jednoga poraza na temelju međusobne koš razlike sa plus 17 Benettonbasket je prvi, a minus 1 Split je drugi, a sa minus 16 Zadar je treći.

U posljednjoj utakmici turnira domaćini Ghia staff Pazin predvođeni playmakerom Nikolom Curilovićem (MVP domaćega sastava), te Tomcem (16 koševa ) i Dausom (10 koševa) protiv odličnih Splićana vode prvi dio prve četvrtine, a do kraja prve četvrtine održavaju pristojnu razliku (14:20). Međutim, u drugoj četvrtini Splićani serijama povećavaju vodstvo, koje i povećavaju do kraja (uz učešće svih igrača u igri s obje strane) do konačnih 91:50. Gosti su bili predvođeni efikasnim Jukićem 25 koševa (7 trica) i visokim Marićem 17 koševa.

Na kraju najboljim igračima prigodne statue je podijelio instruktor HKS-a Boris Sinković, a svim ekipama pehare gradonačelnik Pazina Renato Krulčić i predsjednik KK Ghia staff Pazin Neven Ćus. Najavljen je uz pohvale gostiju organizatorima i slijedeći, osmi memorijalni juniorski turnir uz isti raspored i sudionke u iste dane koncem rujna 2012., kao uvod u 60. godišnjicu obljetnicu pazinskoga kluba, koja će se proslaviti krajem prosinca 2012. godine.