Kajin: Ni u Istri ne cvatu ruže, zato moj šef ide u biznis s ružama

0

Saborski zastupnici započeli su raspravu o Zakonu o poticanju zapošljavanja, koji je u javnosti dignuo buru zbog "volonterskog" rada mladih. Iako su prvi medijski napisi govorili da će mladi godinu dana stjecati iskustvo bez ikakve naknade, država će onim koji uđu u program ipak isplatiti 1600 kuna, što su u saborskoj raspravi pohvalili i vladajući zastupnici, poručivši da je "bolje išta, nego ništa", prenosi tportal.

Ako se pita resornog ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića mjere koje se predlažu u Zakonu o poticanju zapošljavanja jedini su su način da se smanji nezaposlenost te da se otvore nova radna mjesta.

"Ne možete očekivati da postoji čarobni štapić ili čarobna formula, da ćemo večeras zaspati i da će sutra sve biti riješeno. Kad se pokrene proizvodnja, trebat će šest mjeseci da vidimo efekt", kazao je Mrsić. Pojasnio je kako Zakon o poticanju zapošljavanja donosi tri mjere, no ona koja je podigla najveću buru u javnost je stručno osposobljavanje mladih bez zasnivanja radnoga odnosa, na rok od godinu dana te uz mjesečnu naknadu od 1600 kuna.

"Pogrešno je to interpretirano kao volontiranje jer imamo Zakon o volontiranju. Nespretnošću je iz sindikata izašlo da se radi o radu godinu dana bez plaće. Sve je isto kao prije i nikada nam nije bila intencija da ova mjera bude bez materijalne kompenzacije", pojasnio je Mrsić. Odgovorio je i na kritike da ovim mjerama vladajući ruše cijenu rada, pojasnivši da se stručno osposobljavanje mladih odnosi samo na mala i srednja poduzeća, a ne na velika pa ne postoji opasnost da će se na stručno osposobljavanje uzeti veliki broj mladih ljudi.

No, s ministrom Mrsićem nije se složio Dragutin Lesar iz Hrvatskih laburista koji je uvodno citirao i ministra financija Slavka Linića. "Poručuje svom kolegi, ministru rada, `samo ti proguraj taj j..... zakon, a onda ćemo mi početi otpuštati`. Jer kako god se ministar branio od ovoga, nije u pravu, jer gdje god je taj mehanizam na taj način korišten došlo je do pada cijene rada", kazao je Lesar. Sarkastično je kao jedinu pozitivnu stvar ocijenio naknadu od 1600 kuna. "Jedino pozitivno u ovom prijedlogu je tih 1600 kuna pa će i djeca sirotinje moći raditi za kapitaliste besplatno", kazao je Lesar.

Uvjeren je da će dvije trećine tih mladih nakon što prođe godinu dana, završiti opet na burzi. "Istina je da u nekim zemljama postoje ovakvi modeli, ali samo za ona zanimanja, profesije i struke koje će ta država trebati u dogledno vrijeme. U drugim zemljama, firme koje žele koristiti te beneficije, prijvaljuju se na natječaj i uzimaju se samo oni koji prođu selekciju, a to naš zakon ne predviđa", zaključio je Lesar.

Vladajuće je ipak podržao IDS-ov Damir Kajin, svjestan da ovaj zakon neće biti rješenje za sve probleme.

"Zakon nije idealan, nije oličenje pravde. Ne može samo taj zakon promijeniti stvari na bolje, ali će nekome pružiti kakvu takvu šansu i ne treba ga odbacivati a priori. Ovdje se možemo voditi geslom studentskog pokreta – budimo realni, tražimo nemoguće. Možemo tražiti nemoguće, ali prilike su neizvjesne. Na primjer, vidimo da nije sjajno u Dalmaciji i Slavoniji, ali nije ni u Istri gdje ne cvatu ruže. Zato valjda moj šef ide u biznis s ružama", kazao je Kajin, aludirajući na najavu predsjednika IDS-a Ivana Jakovčića koji se povlači iz politike i namjerava uzgajati ruže.

Zakon je kratko opisao izrekom "bolje vrabac u ruci, nego golub na vrani", a njegov slučajni lapsus nasmijao je zastupnike, na što je Kajin samo dobacio: "Ne znam ja. To su ptičja posla", piše tportal.

 

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa