PU istarska broji najviše zaposlenih žena u hrvatskoj policiji

05.09.2011 - 06:18
Sudionice seminara u Valbandonu.
Sudionice seminara u Valbandonu.

Od ukupnog broja policijskih službenika, 2011. godine u PU istarskoj je evidentiran udio od oko 36 posto žena. Ubrajajući državne službenike i namještenike, udio žena koje su zaposlene u Policijskoj upravi istarskoj iznosi oko 46 posto. Od ukupnog broja policijskih službenika, 2001. godine je bilo evidentirano oko 12 posto žena, a ubrajajući državne službenike i namještenike, udio žena koje su tada bile  zaposlene u Policijskoj upravi istarskoj iznosio je oko 27 posto. Od ukupnog broja policijskih i državnih službenika, 1991. godine je bilo evidentirano oko 18 posto žena. (U Kadrovskoj aplikaciji nema podataka za navedeni period pa su podaci preuzeti iz Matične knjige zaposlenih, gdje se ne navodi da li je riječ o policijskim službenicama ili državnim službenicima/namještenicima). Na rukovodećim mjestima u Policijskoj upravi istarskoj (načelnice sektora, načelnice odjela, voditeljice odsjeka, voditeljice smjena OKC-a i pomoćnice načelnika u policijskim postajama), trenutno je raspoređeno 15 žena, za razliku od 2001. godine, kada je te poslove obavljalo svega pet žena. U upravi postoje i određene ustrojstvene jedinice gdje su raspoređene isključivo policijske službenice, a to su Odsjek maloljetničke delinkvencije i Odsjek kriminalističkih evidencija.

Sudionice seminara u Valbandonu bile su i policajke PU istarske.
Sudionice seminara u Valbandonu bile su i policajke PU istarske.

 „Mi već godinama pratimo razvojne trendove, europske standarde, prema kojima policiju treba činiti minimalno 30 posto policijskih službenica tj. žena. S postotkom od 37 posto zaposlenih žena, PU istarska zauzima prvo mjesto po zastupljenosti žena u Hrvatskoj policiji, čime smo izuzetno ponosni“, izjavio je načelnik PU istarske Mladen Blašković. „Iako se policijski posao još nedavno percipirao kao isključivo muško zanimanje, u današnje je vrijeme potpuno besmisleno promatrati policiju na taj način“, rekao je i napomenuo kako se policijske  službenice danas raspoređuje u sve radove policije te ravnopravno obavljaju sve poslove kao i njihovi muški kolege, odnosno imaju jednake dužnosti i obaveze kao i oni. „Bez obzira na spol od svih se očekuje isto, a to je visoka profesionalnost u obavljanju poslova koji su im povjereni“, dodao je te istaknuo kako napredak koji su žene unijele u policijski sustav samim svojim prisustvom, nemjerljiv. Istraživanja su pokazala, a i praksa potvrđuje, kaže Blašković, da se policijske službenice zbog svojih komunikacijskih sposobnosti, više razine tolerancije i razumijevanja, bolje snalaze u specifičnim situacijama te su uspješnije u uspostavljanju odnosa s djecom, osobama starije dobi, maloljetnicima, strancima, žrtvama određenih delikata i drugim posebnim skupinama građana. „No, unatoč značajnom poboljšanju stanja i ulozi žena u sustavu policije, još uvijek postoji prostor za unapređenje, a to se prije svega odnosi na razvoj strategije vezno za prijem što većeg broja žena u policijski sustav, njihovu edukaciju te promjene u karijernom sustavu, u smislu povećanja prisutnosti žena na rukovodećim mjestima u policiji“, napomenuo je načelnik PU istarske.

Valja napomenuti da su i pulske policajke, uz ostale iz drugih policijskih uprava Hrvatske, članice Vijeća Mreže žena policijskih službenica jugoistočne Europe, čiji se prvi seminar u svibnju ove godine održao upravo u Valbandonu kod Pule. (Tekst i foto: Paola Albertini)

Tweet

Posljednje novosti