U Kanfanaru održani Dani Kulturno umjetničkog društva Dvigrad

29.09.2014 - 07:58
Kulturno umjetničko društvo Dvigrad
Kulturno umjetničko društvo Dvigrad

U Kanfanaru su 28. rujna, u sklopu obilježavanja Dana Općine, održani Dani Kulturno umjetničkog društva Dvigrad. Uz domaćinski KUD predstavili su se i KUD Rešetari, KUD Stjepan Žiža iz Rovinjskog sela i KUD Rakalj.

Otkad su ponovno počeli s radom, KUD "Dvigrad" iz Kanfanara priređuje  po četvrti put večer folklora čime dodatno upotpunjuju društveni život Kanfanarštine.

Sandro Jurman, načelnik općine Kanfanar, koji je otvorio smotru, naglasio je kako je Općina Kanfanar izuzetno ponosna na svoje Kulturno umjetničko društvo koje nastupima diljem zemlje promiče istarsku kulturnu baštinu kao i samu Općinu. Svojim pozdravnim obraćanjem ujedno je zaželio svima puno uspjeha u budućem radu.

U ime domaćina nekoliko prigodnih riječi rekao je  predsjednik KUD-a Dvigrad Evelino Marić. Naglasio je da Društvo ima 50 članova u tri sekcije te da je održavanje ovih susreta posebna motivacija i poticaj za nove korake i projekte. Istaknuo je da su gotovo četiri desetljeća međusobnih razgovora, razumijevanja, ideja, prijedloga i kritika izgradili KUD Dvigrad. Nakratko se osvrnuo i na sam početak, točnije 1975. godinu, kada je na inicijativu Amedee Marić​, tadašnje djelatnice osnovne škole,  u želji da se sačuva jedan vrijedan dio bogate hrvatske kulturne baštine te ljubav prema ovom dijelu plesne i glazbene umjetnosti, osnovan KUD Dvigrad. Na kraju obraćanja zahvalio se  Općini Kanfanar na stalnoj podršci kao i svim sponzorima i prijateljima na pruženoj potpori te zaključio da jedino zajedničkim prepoznavanjem i uvažavanjem možemo promovirati istarski narodni ples i glazbu s jedinstvenim ciljem očuvanja kulturne baštine našeg kraja.

Plesnu večer otvorili su domaćini, a nekoliko riječi o KUD-u Dvigrad rekla je i sama voditeljica programa Melita Damijanić. Kako je istaknula, ime su dobili po istoimenom srednjovjekovnom napuštenom gradu nedaleko Kanfanara, drevnom Dvigradu. Od osnivanja sudjeluju na mnogim smotrama folklora i manifestacijama u zemlji i inozemstvu.

Posebnim pljeskom pozdravljen je nastup malih mažoretkinja koje su sve prisutne razveselile svojom plesnom točkom. Zatim su nastupili mlađi plesači KUD-a Stjepan Žiža iz Rovinjskog Sela koji su pod stručnim vodstvom Natalije Šturman i Gracijele Čehić zaplesali Baun i Sette passi.

Danas KUD Stjepan Žiža ima 50-tak članova u folklornoj, pjevačkoj i dramskoj sekciji.Valja spomenuti i jednu posebnost Društva, a to je jedinstveni „Seljanski balun" kakav se pleše jedino u Rovinjskom Selu, u kojem plesač pleše s dvije plesačice uz muzičku pratnju na mihu. Osnovano je 1898. godine, a pod današnjim imenom djeluje od 1970.godine. U svojoj dugoj povijesti nastupali su diljem cijele bivše države, a najveći uspjesi bili su sudjelovanje na međunarodnim smotrama folklora u Zagrebu 1967. i 1979. godine. Početkom 90-tih godina KUD prestaje s radom, a ponovno se aktivira krajem 2005. godine.Osim na smotrama folklora i raznim manifestacijama diljem Istarske županije KUD Stjepan Žiža redovito nastupa i na smotrama folklora u raznim krajevima Republike Hrvatske.

U ugodnom raspoloženju, sve kroz ples i svirku, ljudi su se družili i u pauzi međusobno izmjenjivali iskustva koja stječu kroz nastupe. KUD Rakalj, jedni su od mlađih kulturno umjetničkih društava osnovani 2011. godine. Članovi društva čuvaju od zaborava istarske plesove, ali i svirku na autohtonim instrumentima kao i istarsku kantu na tanko i debelo te prenose kulturno nasljeđe svojih predaka. No, osim istarskih društvo njeguje i plesove ostalih krajeva Hrvatske tako da se u njihovom repertoaru nalaze još i plesovi Dalmacije, Prigorja, Posavine, Slavonije te bunjevački plesovi. Posebna pozornost u djelovanju društva pridaje se radu s djecom i mladima kako bi i oni jednoga dana postali dostojni nositelji istarske, a ujedno i hrvatske baštine. Prvi su nastupili rakljanski kantaduri Mauro Valić, Romina Perišić i Ivana Fonović koji su zapjevali "Oj Rakljanko" i "Do po korta".

Pomladak KUD-a Dvigrad, pod budnim okom voditeljice Smiljane Marić, zaplesao je  Sette passi, Špic polku i Ballo di kušin uz muzički pratnju pratnju Gorana Starčića i Kristijana Rudana na harmonici.

Pobratimljena Općina Rešetari i ove je godine imala svoje predstavnike. Riječ je o KUD-u Rešetari čiji začeci rada datiraju iz 1946. godine. Zbog svoje ozbiljnosti i predanosti radu na svim su manifestacijama na kojima su nastupali uvijek su bili među najbolje ocijenjenim društvima. U prilog tome govori i činjenica da su osmislili sedam  različitih koreografija sa istim brojem originalnih narodnih nošnji za nastupe. Od brojnih domaćih i inozemnih manifestacija izdvajamo „Đakovačke vezove", „Šokačko sijelo" u Županji," Vinkovačke jeseni" i druge, ali i brojna gostovanja u Švicarskoj, Mađarskoj, Austriji, Italiji, Njemačkoj, Rumunjskoj i Slovačkoj. Svakako valja spomenuti i sudjelovanje na svjetskom folklornom festivalu „Dolomiti 98" koje se održavalo u Italiji. Predstavili su se s dva bloka narodnih plesova od kojih su prvi plesovi iz Posavine, a za kraj, svoj su nastup zaključili Bunjevačkim plesovima.

Staru polku i balun izveli su veterani KUD- a Dvigrada uz muzičku pratnju Kristjana Rudana i Gorana Stačića na harmonici i roženici. Spreman odgovor imali su Rakljanci s Mazurkom i Ballom di sedia.

Za kraj, uručeni su pokloni u znak zahvalnosti na odazivu, ali i sjećanja na večerašnje druženje.

Nakon smotre i predstavljanja umijeća navedenih društava, domaćin se pobrinuo za zabavu uz legendarne Anelide, a pjesma je odzvanjala općinom do sitne noćne sate. (Tekst: Ivan Ban, foto: Monika Gašparini)

KUD Dvigrad podmladak
KUD Dvigrad podmladak
Evelino Marić
Evelino Marić
KUD Rakalj
KUD Rakalj
Rakljanski kantaduri
Rakljanski kantaduri
KUD Rešetari
KUD Rešetari
Mažoretkinje KUD-a Dvigrad
Mažoretkinje KUD-a Dvigrad
Anelidi su svirali dugo u noć
Anelidi su svirali dugo u noć

Voditeljica Melita Damijanić i načelnik Sandro Jurman
Voditeljica Melita Damijanić i načelnik Sandro Jurman

Tweet

Posljednje novosti