Poropat: Grad Rovinj prostornim planovima koči gospodarski razvoj

29.08.2014 - 14:50
Bruno Poropat pokazuje parcele "kažnjenih građana"
Bruno Poropat pokazuje parcele "kažnjenih građana"

„Prostorni planovi kao temelj razvoja regije, gradova i općine moraju dati šansu građanima da se mogu aktivirati u korištenje vlastitog prostora te da mogu aktivirati zamišljenu gospodarsku djelatnost na tom prostoru. Ono mora biti temelj koji proizlazi iz planirane potrebe građana i gospodarskih subjekata za poticanje razvoja kao jednog od uvjeta izlaska iz krize. Međutim, isti su eminent korupcije i raznih špekulacija gdje se pogoduje krupnom kapitalu i određenim pojedincima“, kazao je 29. kolovoza na konferenciji za medije rovinjski gradski vijećnik Bruno Poropat.

Poropat je rekao da postoje i primjeri gdje se mogućnost razvoja kroz prostorne planove ukinula. „Ističem zakočen razvoj izgradnje ribarske luke za potrebe kompletiranja tehnološke proizvodnje tvornice Mirna. Naime, iz zone Valdibora isključena je mogućnost gospodarskog razvoja na tom teritoriju, odnosno iz prostorno-planskih dokumenata izbačena je zona Valdibora koja je trebala biti izvor svekolikog razvoja Grada Rovinja - proizvodnog i turističkog. Naglašavam da je ispred tvornice bio predviđen akvatorij- ribarska luka, koja je isključena iz plana. Drugim riječima, brodice nisu na vezu nego na sidru što je nepojmljivo za takvo ozbiljno gospodarstvo. To je mjesto gdje mora biti povezan ribolov, pohranjivanje ulova i tehnološka proizvodnja odnosno plasman. Uz sva pomanjkanja kupališnih i ugostiteljskih aktivnosti, zona je trebala biti plansko i stručno obrađena tako da velik priljev gostiju osim starogradske jezgre koristi i zonu Valdibora za rekreaciju, sport i ugošćavanje“, ističe Poropat.

Povlašteni i potlačeni

Uspoređujući „povlaštene i potlačene“, Poropat je rekao da Mirna nije mogla dobiti akvatorij za ribarsku luku, dok su u jednom trenu lokaciju i građevinsku dozvolu dobili Plodine, Konzum i Mercator, i to usred zone koja je trebala biti zelena površina. Kaže da je ovo jasan primjer kako se nekima pogoduje, a drugima uskraćuje mogućnost razvoja. Ima niz primjera gdje su kroz razne manipulacije isključene aktivnosti građana Rovinjštine. Poropat to povezuje i s činjenicom da je u Gradu Rovinju preko 3 tisuće nelegalno izgrađenih građevina iz razloga što planovi nisu bili dalekovidni i omogućavali građanima da koriste poljoprivredne površine u legalno građenim građevinama na poljoprivrednom zemljištu.

„Grad ne daje na korištenje ni prigradske zone, ni gradsko poljoprivredno zemljište. Za gradsko poljoprivredno zemljište čeka se više od godinu dana odgovor administracije za korištenje tog istog zemljišta. S obzirom na loše prostorno planiranje koje ne pokriva aktivnosti i potrebe građana za gospodarski razvoj, stagnira kompletno prostorni razvitak i gospodarstvo“, naglasio je Poropat te istakao da ako gradske vlasti ne uvide da treba dopuniti sve prostorne i generalne planove, onda da niti jedan građanin u bilo kojem segmentu gospodarske aktivnosti neće moći koristiti sredstva iz europskih fondova namijenjenih za razvoj.

Prema Poropatu
Prema Poropatu "isključene parcele kažnjenih građana"

Kažnjavanje građana

„Ima čak i slučajeva gdje aktivniji građani oko traženja svojih prava kod lokalnih vlasti bivaju kažnjeni i kroz službene gradske planske dokumente. Oduzeto im je pravo korištenje prostora. Čak ni povijesno značajnim stancijama na području grada Rovinja nije garantiran opstanak u obnovi, razvoju i korištenju koje se mogu namijeniti za agroturističke namjene, atraktivne lokacije vinskih podruma, poljoprivredne objekte i proizvodnju hrane, koji su nekad krasili zaleđe Rovinjštine. Ponavljam, upravo radi tako neodgovornog ponašanja, postoji značajan broj nelegalno građenih građevina koje su većinom poljoprivredne namjene“, zaključio je Poropat.

Tweet

Posljednje novosti