Američki san Biserke Načinović
Biba St. Croix, vlasnica prestižne Gallery Biba u Palm Beachu na Floridi, ugledno je ime među američkim galeristima. Slike iz njezine galerije krase zidove milijunaša u SAD-u, Švicarskoj, V. Britaniji, Kini i drugim zemljama, a njezina preporuka preko noći može nekog mladog i neafirmiranog umjetnika pretvoriti u likovnog stvaratelja čija djela postižu cijenu od nekoliko stotina tisuća do milijun dolara.
Biba St. Croix zapravo je Biserka Načinović, koja se prije 30 godina iz rodnih Vozilića preselila u Ameriku. Kao 19-godišnja djevojka udala se za jednog poduzetnika iz Opatije, s kojim je otišla potražiti sreću na sunčanu Floridu. No, nakon nekoliko godina su se razveli, a Biba, kako je zovu njeni prijatelji, potom je upoznala američkog kipara Roberta St. Croixa i udala se za njega.
Biserka je još kao mlada zavoljela umjetnost, a po dolasku u Ameriku upoznala je židovsku kolekcionarku Missy Singer, koja ju je uvela u svijet umjetnika i galerista. Biba je paralelno studirala povijest umjetnosti te se uskoro zaposlila u jednoj galeriji, a kada je jedan Njujorčanin otvorio galeriju u Palm Beachu, Biba je postala njezina direktorica. Tada se prvi put susrela s radovima svog kasnijeg supruga Roberta St. Croixa, a osobno ga je upoznala na jednoj izložbi u Los Angelesu, gdje je izlagala slike iz svoje galerije, a on svoje skulpture. „Od tog dana smo zajedno“, rekla mi je tijekom našeg nedavnog razgovora u Vozilićima.
Najprije su živjeli u San Franciscu, a nakon potresa u tom drugom po veličini gradu na zapadnoj američkoj obali, Biba i Robert su se vratili na Floridu. Nakon nekoliko godina rada za druge galeriste, Biserka je 2005. godine u Royal Palm Way, najbogatijoj četvrti Palm Beacha, otvorila vlastitu galeriju „Biba“. Reći će nam da je i prije toga dugo godina radila samostalno i organizirala vlastite izložbe, ali vlastiti galerijski prostor je otvorila tek kada se oslobodio jedan prostor u Worth Avenue.
KONCEPTUALNI UMJETNICI
„Imam fantastičan prostor, galerija je na dva kata, a iza se nalazi vrt skulptura“, rekla mi je ponosno Biserka. Istovremeno, njezin suprug, osim što se bavi kiparstvom, ima i vlastitu ljevaonicu skulptura, te prodavaonicu s materijalima za kiparstvo. „Oboje smo vrlo ambiciozni i jako mnogo radimo“, priznala mi je Biba.
U svojoj galeriji Biserka najviše izlaže i prodaje suvremene, konceptualne umjetnike iz čitavog svijeta, čija se djela prodaju u rasponu cijena od stotinu tisuća od nekoliko milijuna dolara. Najskuplja slika koju je prodala dostigla je cijenu od čak 5 milijuna dolara, no nije nam htjela reći koliko galerija zarađuje po jednoj slici. Od hrvatskih autora izlagala je jedino skulpture pok. Mirka Ostoje (otac tenisača Marka Ostoje), a u posljednje vrijeme mnogo radi s Kinezima, s njihovim mladim umjetnicima, ali i bogatim kupcima. Zbog toga je početkom ove godine boravila u Kini, te se ponovo sprema u rujnu.
„Kinezi su strašno talentirani ljudi. Tamo sam upoznala vrlo moćne ljude koji svoje sunarodnjake, mlade kineske umjetnike žele promovirati na američkom tržištu, a ja ću istovremeno američke umjetnike predstavljati u Kini“, rekla nam je.
Na službenoj internet stranici Gallery Biba može se vidjeti da galerija u svom fundusu ima i djela Picassa, Chagalla, Matissea i drugih slavnih autora. Za svoju dušu Biba je prije nekoliko godina u Parizu kupila „Sheherazade“, minijaturu slavnog Belgijanca Renéa Magrittea i platila je čak 400.000 dolara. Nedavno ju je ipak prodala, ali nismo uspjeli doznati koju je cijenu postigla za nju. No, moram priznati da nikada uživo nisam sreo osobu koja je za umjetničku sliku spremna iskeširati gotovo pola milijuna dolara, što je približno jedna šestina godišnjeg proračuna njezine matične općine – Kršana.
MAJKA ANA
Biserku je za Voziliće dnedavno najviše vezivala pokojna majka Ana (Anka), od koje je naslijedila ljubav prema umjetnosti. Otac Jakov je umro još dok je Biserka bila djevojčica. U Vozilićima živi i Bibin brat Ante. Drugi brat Milan živi u New Yorku, a sestra Katica u Italiji.
„Moja mama je uvijek znala u svemu pronaći ljepotu. Ona je u običnom kamenu znala prepoznati konture ljudskog lica i od nje sam naslijedila ljubav prema likovnoj umjetnosti. Mi kao djeca tada nismo ni znali što je umjetnost, a mama je imala smisao za lijepo, od prirode, cvijeća do pjesama, koje je godinama sricala, ali ih nažalost nije i zapisivala. Želja mi je bila zapisati sve te njezine pjesme i tiskati ih kao zbirku, ali će mi to, nažalost, ostati neostvarena želja“, rekla je Biserka Načinović. (Tekst i foto: Nenad Čakić)