Meteorolog Mario Grabar: kroz povijest istarskih zima

Najhladniji dan u Istri ostao je starijoj populaciji u trajnom sjećanju. Bila je to 1956. godina...

Piše: Istarski.hr

21.02.2025 - 19:19
Prizor iz 2021. godine (Foto: Srećko Niketić/PIXSELL)
Prizor iz 2021. godine (Foto: Srećko Niketić/PIXSELL)

Još nekoliko dana do kraja ovogodišnje zime, pravo je vrijeme da se osvrnem na dugi niz meteoroloških mjerenja na gradskoj meteorološkoj stanici u Puli i Pazinu s posebnim osvrtom na zime zabilježene tijekom mjeseca veljače od već davne 1950. pa sve do ove godine. Kako zime najčešće ocjenjujemo prema zabilježenim temperaturama zraka, biti će to tako i ovom prilikom s posebnim osvrtom na mjesec veljaču. Odmah treba naglasiti kako je upravo veljača najzanimljiviji zimski mjesec tijekom kojeg je unatrag sedam desetljeća zabilježeno mnogo ekstrema od koji su mnogi ostavili vrlo neugodne posljedice po istarsko gospodarstvo. Isto su tako imali veliki utjecaj na svakodnevni život ovdašnjih ljudi.

Prosječne mjesečne temperature zraka

Na prvoj slici prikazane su prosječne mjesečne temperature zraka za mjesec veljaču u periodu od 1950. pa sve do 2025. godine, zabilježenih na gradskoj postaji u Puli i Pazinu. Već na prvi pogled uočava se nekoliko značajnih događaja koji su obilježili neke davne zime koje su nam i dalje u sjećanj.

 
  • Od svih ostalih posebno se ističe veljača iz 1956. godine, koja kao da se odnosi na neko drugo i daleko područje koje bi bolje odgovaralo sjeveru Europe nego Mediteranu.
  • Uz prosječnu mjesečnu temperaturu zraka od četiri stupnja ispod ništice u Pazinu i nula stupnjeva u Puli, to nije samo najhladnija veljača već je to i najhladniji zimski mjesec u Istri zabilježen u posljednjih sedam desetljeća.
  • Vidljivo je da je u toj dosta dugoj povijesti zabilježeno još nekoliko hladnih veljača ali ni približno prije spomenutoj.
  • Posljednja zaista hladna veljača u Istri zabilježena je prije desetak godina ili preciznije bila je to 2012. godina.
  • Vidljivo je da je i u prošlim vremenima bilo relativno toplih veljača a svakako treba spomenuti da je najtoplija zabilježena nedavno tj. prošle 2024. godine.
  • To je naravno u skladu opće slike vremena u Istri pri čemu su zime sve blaže i bez značajnijih  temperaturnih ekstrema. Istarske zime postaju sve ugodnije i sve poželjnije za boravak na ovim prostorima

Minimalne mjesečne temperature zraka

Na drugoj slici prikazane su minimalne mjesečne temperature zraka za Pulu i Pazin u istom razdoblju. I na toj se slici uočava nekoliko značajnih ekstrema zabilježenih tijekom mjeseca veljače:

  • Jasno se ističe već spomenuta 1956. godina, u kojoj su zabilježene ekstremno niske temperature zraka u Puli i Pazinu ali i na čitavom Poluotoku.
  • Postoji još oko desetak godina sa zabilježenim dosta niskim temperaturama zraka ali su one ipak dosta  više od već spomenute 1956. godine
  • Posljednjih se godina bilježe suprotni ekstremi, mjesec veljača je kao i drugi zimski mjeseci, sve toplija a najniže mjesečne temperature su čak i u Pazinu tek pet do deset stupnjeva ispod ništice.
  • Za Pulu je vidljivo da se sve češće pojavljuju slučajevi pri kojima tijekom čitave veljače temperatura ostaje pozitivna.

Veljača 1956. - repriza zime dvadesetog stoljeća

U posljednjih stotinjak godina zabilježene su samo dvije ekstremno hladne zime. Prva i svakako najjača dogodila se već daleke 1929. a druga tridesetak godina kasnije ili točnije 1956. g. Zanimljivo je da su obje zabilježene tijekom veljače, obje su za sobom ostavile pravu pustoš a njihove se posljedice spominju sve do današnjih dana. U obje te dvije zime Istra je tjednima bila okovana ledom, zametena snijegom i na udaru orkanskih bura.

Posljedice su bile ogromne štete na tadašnjim slabim i siromašnim gospodarstvima. Uz veliku smrtnost starijeg stanovništva zabilježena su i velika raseljavanja u potrazi za novim domom u prekomorskim zemljama.

Na trećoj slici prikazane su dnevne maksimalne i minimalne temperature zraka u Pazinu te ekstremne istarske zime. Već samim pogledom slike uočavaju se neki nevjerojatni ekstremi koji nisu ponovljeni sve do današnjih dana:

  • Temperatura zraka je gotovo petnaest dana neprekidno ostala ispod nule
  • Posebno se ističe izuzetan dan zabilježen 16. veljače, uz minimalnu temperaturu zraka od 21,3 stupnja ispod nule. To je, bez premca u bližoj povijesti, najhladniji dan u Istri koji je starijoj populaciji ostao u trajnom sjećanju.
  • Vidljivo je da su u svim danima zabilježene negativne temperature zraka, do postupnog porasta dnevne temperature došlo je tek pri samom kraju mjeseca.
  • Kad bi imali sliku mjeseca veljače iz 1929. godine, vidjela bi se velika sličnost s tim da su najniže temperature te ranije godine za još nekoliko stupnjeva niže.

Na kraju nekoliko riječi o ovogodišnjoj veljači koja je pri samom kraju. Do sada prolazi bez izrazitih ekstrema, bez snijega a tek nas je nekoliko hladnih bura i nekoliko hladnih jutara podsjetilo da smo i dalje u zimi. Zanimljiv je i podatak da smo upravo ovih dana, 19. veljače, zabilježili najhladnije jutro ovogodišnje zime. Bilo je to naravno u Pazinu gdje se živa spustila na 7,8 stupnjeva ispod nule. Uz vedro i sunčano vrijeme dnevne su temperature desetak stupnjeva iznad nule tako da nema ni govora o nekoj ekstremnoj hladnoći. Zanimljiv je podatak da je na pulskoj gradskoj stanici prije dva dana, nakon pune dvije godine, zabilježena negativna temperatura zraka. Radi se o samo jednom stupnju ali i to je mali znak da je zima i dalje prisutna.

Za desetak dana započinje klimatološko proljeće, temperature zraka će ubrzo znatno porasti a dolaze nam neki novi proljetni ekstremi o kojima će biti riječi drugom prilikom (Za Istarski.hr priredio meteolog Mario Grabar)

Tweet

Posljednje novosti