Umjesto starih borova - šipražje i zmije
Piše: Aldo Pokrajac
![](/app_assets/publications/index/110459/xl_110459_hrvatske_sume_2.jpg)
Prije nekoliko godina s nekoliko lokacija na Rovinjštini Hrvatske šume su posjekle borove šume posađene na goletima nakon Drugog svjetskog rata. Neke od njih, posebno uz putove u neposrednoj blizini Rovinjskog Sela, bile su omiljeno mjesto za šetnju i branje šparoga.
Nažalost, nakon pošumljavanja sadnicama hrasta, to je područje preraslo u šipražje u koje se više ne može kročiti, a uz ostalo postalo je novo stanište zmija. Velik dio posađenih stablašica se nije ni primio, pa u sada neprohodnom terenu na pošumljavanje podsjećaju samo plastične cijevi postavljene za njihovu zaštitu.
Na postavljena pitanja o svrsi ovih obimnih radova, koji za sada ne pokazuju svrhu, iz Hrvatskih šuma nam odgovaraju da je riječ o konverziji, zamjeni uvezene vrste borove kulture u autohtonu sastojinu hrasta medunca i crnike. Radovi su sufinancirani od Europske unije kroz operaciju 851 Konverzija degradiranih šumskih sastojina i šumskih kultura iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske.
Alepski bor kultivirao goleti
Napominju da je pošumljavanje alepskog bora kao pionirske vrste u svoje vrijeme bio dobar potez. Alepski bor je, naime, vrsta malih ekoloških zahtjeva te je sađen s ciljem da na kamenoj goleti stvori preduvjete, prvenstveno tlo za razvoj autohtone vegetacije. Nakon 70 godina borova šuma je ostvarila svoju ulogu pa se, obzirom na dob, moglo krenuti sa zamjenom autohtonim vrstama.
Pritom su, napominju u Hrvatskim šumama, građani koji žive uz rub borove šume podržavali zamjenu kultura, prvenstveno zbog smanjenja požarne opasnosti i potencijalne opasnosti od vjetroloma. Negodovali su uglavnom građani koji žive dalje od posječenih borovih šuma. Kako bi ublažili njihova negodovanja, a i zbog djelomičnog zadržavanja stare vizure, izdvojena je manja površina stare borove šume na brdu Velebić, južno od Rovinjskog Sela, na kojoj nije izvršena sječa.
Sveukupno je izvršena zamjena šumskih kultura na dvije lokacije ukupne površine od gotovo 25 hektara. Posječena drvna masa prodana je na javnom nadmetanju.
Biološka raznolikost
U Hrvatskim šumama naglašavaju da je uspjeh sadnje s obzirom na stanište vrlo dobar. Uz sađene sadnice, na površinama obuhvaćenim konverzijama razvila se i prirodnim putem autohtona vegetacija, kao što se iz sjemena razvio i alepski bor. Alepski bor se razvio mjestimično u količini koja ne ugrožava daljnji razvoj hrasta medunca i hrasta crnike te se iz tog razloga neće uklanjati.
Jedan dio plastičnih štitnika već je uklonjen. Šumarija Rovinj će nastaviti uklanjati one koji više nemaju funkciju, dok će po potrebi podizati polegnute štitnike od olujnih vjetrova i divljih svinja koji još vrše funkciju zaštite sadnica.
U odgovoru iz Hrvatskih šuma zaključuju kako struka vjeruje u konačni uspjeh provedene konverzije čiji su rezultati već sada vidljivi. Ono što laičkom oku predstavlja zapuštenu i neurednu sastojinu, zapravo vrlo često predstavlja biološku raznolikost, koju među svim vrstama biljaka i životinja čine i različite vrste zmija.