tribina

Možemo Pula iznio svoj plan za priuštivo stanovanje

Piše: Istarski.hr

10.02.2025 - 14:04

Pulski Možemo organizirao je tribinu o priuštivom stanovanju. Povd im je to što se Grad Pula suočava s ozbiljnim izazovima prekomjerne apartmanizacije, koja smanjuje dostupnost stanova za dugoročni najam, povećava cijene nekretnina i negativno utječe na kvalitetu života građana.

"Posebno je izražen pritisak u središtu grada, gdje masovna prenamjena stanova u turističke apartmane smanjuje mogućnosti stalnog stanovanja i mijenja karakter gradske jezgre. Grad Pula u novijoj povijesti nije imao stambenu politiku. Mi ćemo biti prvi koji ćemo je izraditi i primijeniti", tvrde možemovci i predlažu sljedeće mjere:

 

"Pravo prvokupa i fond za otkup stanova. Grad Pula može osigurati pravo prvokupa stanova u određenim zonama kako bi spriječio njihovu prenamjenu u apartmane. Kroz korištenje EU fondova i lokalnih sredstava, grad može otkupljivati stanove i uključivati ih u fond za dugoročni najam.

Revitalizacija postojećih gradskih objekata za priuštivo stanovanje. Analizirat će se gradski objekti koji nisu u funkciji te će se obnoviti za dugoročni najam. Ovim pristupom očuvat će se gradska baština i izbjeći nekontrolirana urbanizacija.

Podrška stambenim zadrugama. Stambene zadruge predstavljaju održivu i dugoročnu alternativu privatnom vlasništvu i tržišnim najmovima, omogućujući građanima stabilno i povoljno stanovanje kroz model zajedničkog upravljanja nekretninama. Za razliku od stanova u privatnom vlasništvu, koji su podložni tržišnim špekulacijama i prenamjeni u turističke apartmane, stanovi u vlasništvu zadruge ostaju u funkciji trajnog stanovanja.

Grad Pula može podržati razvoj stambenih zadruga kroz financijske poticaje, porezne olakšice i subvencije za osnivanje i funkcioniranje stambenih zadruga, omogućavanje povoljnih uvjeta za dobivanje gradskih nekretnina za prenamjenu u zadružno stanovanje, pružanje stručne i administrativne podrške građanima koji žele osnovati zadruge.

Ovim modelom osigurava se dugoročno dostupno stanovanje i smanjuje rizik od apartmanizacije, jer stanovi ostaju u vlasništvu zadruge i ne mogu se lako preprodati ili prenamijeniti u turistički smještaj.

Izgradnja priuštivih stanova na gradskom zemljištu. Korištenjem gradskog zemljišta smanjuju se troškovi stanovanja, a stanovi ostaju namijenjeni dugoročnom najmu. Projekti se mogu provoditi samostalno, u suradnji s investitorima uz regulirane cijene izgradnje, ili kroz model stambenih zadruga, koje omogućuju dugoročnu stabilnost i zajedničko upravljanje stambenim prostorom.

Zagovaranje zakonske obveze investitora za povećanje fonda priuštivog stanovanja. Lobirat ćemo za uvođenje zakonske regulative kojom bi investitori bili obvezni sudjelovati u povećanju fonda priuštivog stanovanja. Svaki novi stambeni projekt trebao bi rezervirati dio stanova (npr. 20 posto) za priuštivo stanovanje ili investitori mogu uplatiti financijski doprinos u gradski fond za priuštivo stanovanje.

Sredstva iz tog fonda koristila bi se za otkup stanova ili subvencioniranje novih projekata priuštivog stanovanja, po uzoru na modele Londona i Pariza", ističu iz pulskog Možemo.

"Ove mjere omogućuju povećanje stambenog fonda za građane, smanjuju pritisak na tržište nekretnina i suzbijaju apartmanizaciju. Istovremeno osiguravaju dugoročnu stabilnost stanovanja i održiv razvoj grada, gdje stanovi neće služiti isključivo turizmu, već i potrebama građana. Grad Pula može i mora preuzeti aktivniju ulogu u rješavanju ovog problema kako bismo stvorili kvalitetnije uvjete stanovanja za sve stanovnike", zaključuju pulski možemovci.

Tweet

Posljednje novosti