Davni stanar govorio o povijesti i tajnama palače Califfi
Piše: Aldo Pokrajac
Ovogodišnja Noć muzeja u Muzeju Grada Rovinja bila je posvećena segmentima muzejskog rada koji nisu vidljivi posjetiteljima. Riječ je o različitim muzejskim poslovima i dijelovima muzeja kojima imaju pristup samo muzejski djelatnici.
Tako je za ovu prigodu prikazana rekonstrukciju muzejske čuvaonice. Unutar izložbe Muzej na temeljima grada priređena je izložba Skriveni kutak muzeja na kojoj se moglo vidjeti što sve muzejska čuvaonica ili muzejski depo moraju sadržavati, na koji se način čuvaju predmeti, kako se sistematiziraju i slažu te označavaju, a sve kako bi se sačuvali za buduće generacije. Demonstrator je bila nova kustosica arheologije Kristina Gergeta Sotončić.
U Noći muzeja posjetitelji su saznali kontekst nalaza predmeta koji se u rimsko doba koristio za igru tabula, a mogli su se i iskušati u igranju. Naime, prilikom arheoloških radova u prizemlju barokne palače Califfi, gdje je smješten muzej, pronađen je ukrašeni koštani prsten koji je korišten u društvenoj igri sličnoj današnjem backgammonu.
Kroz edukativnu igru mogla se istražiti i likovna izložba Studija slučaja: Rovinj! Posjetioci su mogli uzeti kovertu u kojoj su bile kopije pojedinih slika ali sa detaljima koje se razlikuju od originala. Njihovim otkrivanjem posjetioci su osvojili neku od monografija čiji je izdavač Muzej Grada Rovinja.
Alfredo Serrai o životu u palači Califfi
I sama palača Califfi čuva brojne tajne. Spletom okolnosti muzejski djelatnici upoznali su jednog od njenih nekadašnjih stanara koji je otkrio tko je sve živio u palači i čemu je prostor služio prije nego je u njega smješten Muzej. Rođen 1932., Alfredo Serrai u palači je živio s majkom Benedettom Barzelatto i mlađim bratom Mariom. Živjeli su u dijelu prizemlja, a na trećem katu su imali sobe.
Benedetta Barzelatto je početkom Drugog svjetskog rata u prizemlju otvorila prodavaonicu mlijeka i slastičarnicu, a ljeti je prodavala sladoled. U palaču je uvela struju, a vodu su koristili iz bunara.
"Obožavao sam palaču, a sa njom sam emotivno vezan i danas. Tu sam provodio dane učeći dok je mlađi brat vježbao sviranje gitare. Majka je sve radila sama. Brinula se za obitelj, kućanstvo i poslovanje slastičarnice. Načeta zdravlja i sa srčanim problemima teško se uspinjala stepenicama do trećeg kata", ispričao je u svom video obraćanju Alfredo Serrai.
Zbog korištenja šećera, čija je prodaja bila ograničena, Benedetta Barzelatto je bila uhićena i dobila šest mjeseci zatvora. No, kako je Rovinj ostao bez stručnih kadrova, zaposlili su je u računovodstvu tvornice za konzerviranje ribe. Danju je radila u tvornici, noću spavala u zatvoru.
I sam Serrai je osjetio surovost poslijeratnog komunističkog režima. Nakon razgovora o politici u gimnaziji otkucao ga je jedan kolega komunist pa je završio na izgradnji pruge Lupoglav – Štalije. Srećom, direktor gimnazije je inzistirao da ga vrate, pa je na prisilnom radu bio samo sedam dana. Dovoljno da su mu se djevojke iz škole počele udvarati.
Anselmo Tumpić predstavio katalog
Prisjetio se da su u palači još živjele dvije obitelji koje su nakon rata preselile u Italiju. On sam je u talijanskoj gimnaziji upoznao buduću suprugu koja je predavala hrvatski jezik. Početkom 50-tih preselili su se u Zagreb a potom u Italiju, gdje su mu već živjeli brat i majka. U Italiji je diplomirao filozofiju i radni vijek završio kao redoviti profesor bibliografije i povijesti bibliotekarstva na Sveučilištu La Sapienza u Rimu.
"Za mene je Rovinj idealno mjesto. Moj raj. Međutim, nakon rata u njemu nisam vidio nikakvu perspektivu. Grad se brzo ispraznio i postao pust, pa sam morao otići i preseliti se sa brojnim sugrađanima", sjetno je zaključio Serrai.
Katalog koji prati muzejske programe opipljiv je i vidljiv trag koji ostaje i nakon njihova održavanja, a izložbe kojima je obilježeno sedamdeset godina djelovanja Muzeja objedinjene su publikacijom čiji vizualni identitet potpisuje Studio Tumpić/Prenc. Detalji o dizajnerskim idejama i rješenjima izložbi i kataloga moglo se saznatiu razgovoru ravnateljice muzeja Vilme Bartolić s kreativnim direktorom Studija Anselmom Tumpićem.
I ove godine Muzeju Grada Rovinja u obilježavanju Noći muzeja pridružili su se Ekomuzej Batana, Spacio Matika, Centar za vizualne umjetnosti Batana i Javna vatrogasna postaja Rovinj. U ekomuzeju bila je postavljena izložba na jedrima uz 20. godišnjicu osnivanja. U galeriji Batana mogla se razgledati izložba o 500 godina Rovinjskog Sela. U vatrogasnoj stanici mogla se razgledati izložba o povijesti vatrogastva u Rovinju. Rovinjske muzeje su stoga mogle posjetiti i obitelji sa djecom.