JE LI TO PRETJERANO? Za vrijeme velikog odmora osnovci više neće smjeti izlaziti izvan škola
Piše: Nenad Čakić
U utorak počinje nastava u svim školama, što će ujedno biti i prvi školski dan prema novom Protokolu o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama, koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo 2. siječnja, a potaknuto nedavnim nemilim događajem u OŠ Prečko.
Kako su objasnili u Ministarstvu, cilj je „osiguravanje veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima, zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih situacija povećanog rizika“.
Među ostalim, Protokolom je određeno da ulazna vrata školske ustanove, kao i svi ostali ulazi ili izlazi, trebaju biti zaključani tijekom cijelog radnog vremena na način da su osigurani evakuacijski izlazi, osim u posebnim okolnostima koje odobri ravnatelj.
U svrhu ulaska učenika u školsku ustanovu prije početka i izlaska nakon završetka nastavnoga dana, vrata mogu biti otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka nastave sukladno organizaciji rada pojedine školske ustanove.
Tijekom malog odmora učenicima nije dopušteno napuštanje školske ustanove. Tijekom velikog odmora učenicima osnovne škole nije dopušten izlazak izvan vanjskih prostora školske ustanove.
Roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu
Roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv od strane školske ustanove, o čemu se obavještava radnik na ulazu u školsku ustanovu.
Radnik školske ustanove obvezan je provjeriti identitet osobe koja ulazi u školsku ustanovu uvidom u osobnu iskaznicu ili drugi odgovarajući dokument s fotografijom osobe. Osobi koja to odbije neće se dopustiti ulazak u školsku ustanovu.
Radnik školske ustanove koji je zadužen za poslove nadzora ulaza u prostore školske ustanove, radi zaštite sigurnosti, može izvršiti sigurnosne preglede učenika i njihovih predmeta (odjeća, torba i dr.) kao i drugih osoba koje ulaze u školsku ustanovu i njihovih predmeta (torbe i dr.). Osobama koje ne dopuštaju obavljanje pregleda neće se dopustiti ulazak u školsku ustanovu.
Svaka školska ustanova u suradnji s osnivačem i lokalnim timovima u obavezi je, u roku od 90 dana od donošenja ovog Protokola, izraditi Procjenu postojećeg stanja i analizu rizika temeljem koje će se izraditi Plan sigurnosti školske ustanove, odnosno definirati mjere sigurnosti i zaštite školske ustanove, a najkasnije do kraja nastavne godine 2024./2025.
U suradnji sa svojim osnivačem škola može osigurati i druge sigurnosne mjere, primjerice angažiranje zaštitara, postavljanje videonadzora, elektromagnetskih brava ili sustava za kontrolu pristupa.
U 11 pulskih osnovnih škola bit će zaštitari
Grad Pula je već donio takvu odluku pa će od utorka u 11 pulskih osnovnih škola biti angažirani zaštitari s ciljem osiguranja bolje kontrole ulaska i izlaska iz školskih objekata.
„Škole moraju biti sigurna mjesta za učenike i djelatnike, ali ovo je samo materijalna mjera. Očekujem od ministarstva da svim školama koje ga nemaju, odobri stručni kadar (socijalne psihologe, pedagoge, logopede itd.) kako bi se sustav sustavno posvetio djeci, a ne od potrebe do potrebe. To vrijedi i za vrtiće. Dubinski moramo mijenjati društvo. Također molim roditelje da vjeruju učiteljima, da imaju povjerenja i da struka pokaže da smo sustav koji funkcionira kako bi djeca prije svega bila sretna u svom okruženju, a ne da ocjene formiraju osobu i društvo“, poručio je gradonačelnik Pule Filip Zoričić.
Grad Pula financirat će angažman zaštitara, dok će djelatnici Policijske postaje Pula redovito obilaziti područje škola, stavljajući njihovu sigurnost kao prioritet.
Mnogi nisu s oduševljenjem dočekali nove mjere, među njima i brojni roditelji, učitelji, ali i ravnatelji.
Alilović: 'Škola treba biti mjesto gdje se učenici osjećaju slobodno'
Ravnatelj Osnovne škole 'Ivo Lola Ribar' iz Labina Miro Alilović kaže da se ne bi trebalo usredotočiti samo na fizičke elemente zaštite.
"Škola ipak treba biti mjesto gdje se učenici osjećaju slobodno i gdje žele biti. Biti u zatvorenom pet, šest ili sedam sati i ne izaći van može biti problematično. Mora postojati ravnoteža i mjere bi trebale biti izbalansirane. Uostalom, na žalost, nema apsolutne sigurnosti. Naravno da se svi moramo pridržavati određenih mjera zaštite, ali prije svega moramo biti budni, što znači da se moramo okrenuti oko sebe i vidjeti ima li poteškoća i reagirati na sumnjive situacije. Preventivni programi škole jako su bitni", kazao je Alilović.
Jedan drugi ravnatelj, koji je želio ostati anoniman, rekao mi je da bi svakako bilo zanimljivo vidjeti rezultate ankete među učiteljima, roditeljima i učenicima o novim mjerama.
"Učenici se tretiraju kao da su u Guantanamu"
„Učenici će se pobuniti. Slažem se za kontrolu ulaska i izlaska za vanjske osobe, ali ovime se učenici tretiraju kao da su u Guantanamu. Predstavnica udruge ravnatelja srednjih škola jedva se izborila da barem učenici srednjih škola mogu izaći za vrijeme velikog odmora. Van svake pameti. OŠ Prečko je bio izolirani slučaj, nije to bio neki teroristički čin koji bi zahtijevao takvu reakciju“, rekao je ovaj ravnatelj i za kraj podijelio jedno zanimljivo razmišljanje:
„Mnoge istarske škole dvoranu za tjelesni odgoj imaju na odvojenoj lokaciji, neke 400-500 metara od škole. Što s tim? Hoće li onda policija dežurati 8 do 12 sati ispred dvorane da neki bolesnik nedajbože ne bi zapucao u kolonu učenika koji idu u dvoranu? Ma dajte, molim vas!“.