Slovenski ribar uništavao floru i faunu u Savudrijskoj vali, kočario blizu obale
Piše: Bojan Žižović
Iako se kazne slovenskim i hrvatskim ribarima u Savudrijskoj vali redaju kao po traci i nitko ih više ni ne doživljava ozbiljno, jedan događaj jasno ocrtava odnos jednog slovenskog ribara prema moru, bez obzira kuda tko mislio da prolazi granica između dviju država u tom akvatoriju. Naime, ribar-obrtnik iz Kopra zatečen je ne samo da ribari u hrvatskim vodama, nego je to činio povlačnim pridnenim alatom, to jest kočom, unutar tri milje od obale, što, bez obzira na crtu razgraničenja, samo po sebi predstavlja ozbiljan prekršaj. I to ne samo prema važećim hrvatskim propisima, odnosno Zakonu o morskom ribarstvu, već je takvo što zabranjeno i europskom Uredbom Vijeća o mjerama upravljanja za održivo iskorištavanje ribolovnih resursa u Sredozemnom moru, kojom je propisano da se korištenje povlačnih alata zabranjuje unutar tri morske milje od obale ili unutar izobate od 50 metara ako se ta dubina dosegne na kraćoj udaljenosti od obale.
Dakle, ovdje nije riječ o tome gdje tko smatra da prolazi crta razgraničenja u Savudrijskoj vali, već o iskorištavanja prirodnih resursa na neodrživ način. Porazno bi u ovom slučaju bilo da je kočarica koparskog ribara bila u pratnji slovenske policije, što je obično pravilo kad ribari iz susjedne države prelaze crtu sredine u Savudrijskoj vali, jer bi to značilo da su slovenski organi reda zatvorili oči pred očitim kršenjem europskih propisa.
Može biti shvatljiva slovenska frustracija time što je Hrvatska izašla iz arbitražnog postupka prije no što je arbitražni sud donio odluku prema kojoj Sloveniji ugrubo pripadaju dvije trećine Savudrijske vale, no to nikako ne može biti opravdanje za uništavanje flore i faune u tom akvatoriju. Općinski sud u Pazinu, koji je nedavno spomenutom slovenskom ribaru zbog zabranjenog ribolova izrekao kaznu od 260 eura te 1.320 eura za ribolov bez važeće povlastice koju izdaje Hrvatska, u presudi je naveo: „Notorno je da je u akvatoriju Savudrijske vale dubina mora manja od 50 metara.“ Time je dao do znanja da kočarenje na tom području nije nikako dozvoljeno, bez obzira gdje bila granična crta.