Foto Predstavljamo ovogodišnje stipendiste iz Rockwoolova Programa stipendiranja!
Piše: Robi Selan
Rockwool je 20. prosinca organizirao svečanu dodjelu stipendija studentima i učenicima iz svog Programa stipendiranja „Je li plava boja vaše latice?“.
Ugovore o stipendiranju s direktorom Aleksom Fonovićem potpisalo je osam stipendista: Andrej Mohorović, Adrian Franković, Marija Šprem, Luka Ladavac, Adel Čolić, Antonela Prodan, Nino Basanić i Matea Peršić.
Anđelka Toto-Ormuž, voditeljica korporativnih poslova, u Rockwoolu naglasila je: “Program stipendiranja 'Je li plava boja vaše latice?' provodi se već 17 godina zaredom i do sada su stipendije dobila 143 učenika i studenata, a da su ga prepoznali studenti na razini cijele Hrvatske govori i podatak da je devet godina nagrađivan Zlatnim indeksom čime je potvrdio status svojevrsnog brenda.
Ove godine je iznos stipendija dodatno povećan i svaki će student tijekom akademske godine dobiti stipendiju u ukupnom iznosu 4.820 eura a svaki učenik 1.750 eura. I ovoj generaciji stipendista je osim financijske potpore, omogućeno i obavljanje plaćene dvomjesečne prakse ili u tvornici ili u zagrebačkom uredu te zaposlenje po završetku školovanja.“
Tko su stipendisti?
Andrej Mohorović dolazi iz Velih Turini, ima 21 godinu i student je III godine preddiplomskog studija Logistike i menadžmenta u pomorstvu i prometu na Pomorskom fakultetu u Rijeci. Njegov prosjek ocjena tijekom studija iznosi 4,63 i drugi je najbolji je student generacije. U slobodno vrijeme bavi se glazbom, piše i aranžira vlastite pjesme. Voli organizirati svirke za svoje društvo gdje umjetnost i prijateljstvo postavlja na novu razinu.
Adrian Franković učenik je 4. razreda ekonomskog usmjerenja u Srednjoj školi Mate Blažine Labin. Do sada je svaki razred prošao s odličnim uspjehom. Voli odlaziti na školska natjecanja i natjecati se s vršnjacima iz Hrvatske. Do sada je sudjelovao u natjecanjima iz poduzetništva, financijske pismenosti, logike, opće kulture. Rekreativno se bavi trčanjem i biciklizmom, te jako voli putovati, do sada je posjetio više od dvadeset zemalja Europe. Živi u Bečići kod Labina..
Marija Šprem je doputovala iz Čakovca. Ima 26 godina, studentica je na poslijediplomskom specijalističkom studiju Požarno inženjerstvo na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom fakultetu završila je preddiplomski diplomski studij usmjerenja Materijali s prosjekom 4,444. Dobitnica je rektorove nagrade. U slobodno vrijeme voli čitati i članica je književnog kluba čakovečke knjižnice. Ljubiteljica je prirode i umjetnosti, bavi se crtanjem te, kad god se ukaže prilika, putuje i istražuje prirodu, nove gradove i mjesta.
Luka Ladavac dolazi iz Labina, ima 20 godina i student je I godine diplomskog studija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, smjer Mehatronika i robotika. Želi nastaviti školovanje u inozemstvu, barem jednu godinu. Prosjek ocjena mu je iznad prosjeka njegove generacije i iznosi 3,609. Odlikuje ga analitička proračunatost i matematička logika. Kao dijete je svladao origami tehniku i imao dvije izložbe. Također je često glumio, a jedne je godine proglašen najboljim glumcem amaterom Istre. Bio je i najbolji matematičar u generaciji u istarskoj županiji.
Adel Čolić iz Štrmca učenik 4. razreda smjera strojarsko računalni tehničar u školi Tehnička škola Pula. Prosjek ocjena mu je 4,6. U slobodno vrijeme se bavi nogometom. Također voli igrati video igrice i programirati. Oduvijek ga zanimalo kako rade strojevi i računala. Kada je krenuo u osnovnu školu prijatelji su ga nagovorili da se upiše na nogomet. Nakon toga je obožavao gledati utakmice na televiziji, igrati nogomet s prijateljima ili ići na treninge kako bi postao bolji nogometaš. Sada namjerava završiti srednju školu i kasnije postati inženjer te biti najbolja verzija sebe.
Antonela Prodan živi u Pazinu i ima 23 godine. Na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci završila je prijediplomski studij, Poslovna ekonomija, smjer Marketing s prosjekom ocjena 4,59, a sada je na II godini diplomskog studija, Poslovna ekonomija, smjer Financije i ima prosjek ocjena 4,40. Demonstratorica je na fakultetu četiri godine i dobitnica dvije dekanove nagrade. Voli ples i glazbu. Od 8. godine pleše u Folklornom društvu Pazin. Završila je osnovnu glazbenu školu i svira klarinet u limenim glazbama (Pazin i Rovinj). Opušta se u teretani i na jogi, kao i uz dobru knjigu ili film. Uživa u putovanjima i šetnjama.
Nino Basanić ima 21 godinu i živi u Zartinju, kod Labina. Student je III godine prijediplomskog studija Matematika na Matematičkom odsijeku na PMF-u u Zagrebu. Prosjek ocjena mu je 3,5 i na 25. je mjestu od 110 studenata u generaciji. Zanimaju ga razne grane matematike, no prvenstveno financije i primijenjenu matematiku. U slobodno vrijeme bavi se sportom, nogometom kojeg je i aktivno trenirao nešto više od 12 godina. Odlaskom u Zagreb otkrio je čar pub kvizova na koje redovno odlazi. Uživa u slušanju glazbe, gledanju filmova i druženju s prijateljima.
Matea Peršić dolazi iz Labina, studentica je Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija na Sveučilištu u Rijeci. Trenutačno je na II godini diplomskog studija smjera Poslovna informatika. Prosjek ocjena joj je 4,4. Cijeli život trenira rukomet za Ženski rukometni klub Rudar Labin. U sezoni 2022./2023. ostvarila je odličan uspjeh osvojivši naslov prvakinja 2. HRL zapad za žene. Nakon više od 40 godina, njen klub je osigurao povratak u najviši rukometni rang za žene – 1. HRL. Slobodno vrijeme provodi s obitelji, partnerom i prijateljima, kojima je zahvalna na neizmjernoj podršci. Fotografija je još jedna od njenih strasti, iako je trenutačno u mirovanju zbog nedostatka vremena. Kaže da joj je ova stipendija potvrda je da se sav njen trud i zalaganje isplatilo, a ujedno joj pruža dodatnu motivaciju za buduće izazove
Rockwool ove godine prodao sve što je proizveo
Prije potpisivanja Fonović i Toto Ormuž osvrnuli su se na aktivnosti tvrtke tijekom 2024. godine.
Direktor Fonović istaknuo je da tvornica nalazi u investicijskom zamahu u cilju dodatne dekarbonizacije i efikasnosti i u naredne dvije godine planira realizirati projekte u vrijednosti čak 27 milijuna eura.
„Ove smo godine investirali dodatnih šest milijuna eura u unaprjeđenje proizvodnog procesa te smo također podigli kvalitetu prometa u krugu naše tvornice a samim time podigli razinu sigurnosti,“ istaknuo je.
Napomenuo je da je tvornica dvije godine zaredom proglašena najboljom tvornicom kamene vune u svijetu na razini Grupe a činjenica da Grupa ima 51 tvornicu potvrđuje veličinu ovog uspjeha.
„Poslovnu godinu smo završili s rasprodanim ukupnim kapacitetom proizvodnje. Proizvode smo plasirali na tržišta 16 zemalja, a naši najprodavaniji proizvodi su za izolaciju krovova i fasada. Među brojnim našim referentnim projektima u Hrvatskoj su bili energetske obnove javnih objekata, pogotovo škola i bolnica kao i veliki novi logistički centri u Hrvatskoj,“ rekao je Fonović.
Osvrnuo se također i na činjenicu da je čak 78 kolegica i kolega vjerno firmi već 15 i više godina, a rezultat je to kontinuiranog ulaganja u bolje uvjete rada i dogovora sa sindikatom o većim primanjima zaposlenika.
„I dalje razvijamo i njegujemo kvalitetan odnos s lokalnom zajednicom te smo tijekom ove godine u različite projekte uložili oko 100 tisuća eura čime smo potvrdili da visoke standarde poslovanja primjenjujemo i u našoj interakciji s društvenom zajednicom i prema zaštiti okoliša. Time pokazujemo našu predanost održivosti koja je temelj našeg poslovanja,“ naglasila je Toto Ormuž.
Prema njenim riječima tvornicu je ove godine posjetilo više od tri stotine posjetitelja a istaknula je kvalitetnu suradnju s akademskim sektorom i studentskim udrugama.
„Sudjelovali smo i organizirali brojne konferencije usmjerene na podizanje razine zaštite od požara u zgradama, obnove zgrada kao i na kružno i održivo gospodarstvo. Vezano uz prodajne i marketinške aktivnosti ove godine Rockwool je organizirao brojne edukacije i seminare na kojima je sudjelovalo više od 2.200 inženjera i stručnjaka različitih profila. Predstavljeno je nekoliko novih proizvoda od kojih se ističe Hardrock 1200 E, izolacijske ploče od kamene vune dvoslojne gustoće s najboljom vrijednosti točkastog opterećenja na tržištu. Iz svega ovoga navedenog nije začuđujuće što je Rockwool u Hrvatskoj svrstan među 100 najboljih brendova u 2024. godini“, zaključila je Toto Ormuž. (Foto: Roberto Matković)