Povećavaju se cenzusi za ostvarivanje socijalnih prava i jednokratne pomoći za novorođenčad
Piše: Istarski.hr
Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Rovinja, vijećnici su, među ostalim, usvojili izmjene Odluke o socijalnoj skrbi Grada Rovinja, kojima se povećavaju prihodovni cenzusi za ostvarivanje socijalnih prava, te se prilagođavaju postojeći iznosi.
Prihodovni cenzus za socijalna prava povećan je u rasponu od 10 do 25 posto, ovisno o broju članova kućanstva. Tako će, primjerice, za samce iznos porasti sa 440 na 550 eura, dok će za četveročlane obitelji iznositi 1.100 eura. Ova izmjena temelji se na pokazateljima siromaštva Državnog zavoda za statistiku, koji ukazuju na visoki rizik od siromaštva među starijim osobama.
Uvedena je i nova naknada pod nazivom „inkluzivni dodatak“, koja se neće smatrati prihodom pri ostvarivanju prava. Također, povećan je prihodovni cenzus za samohrane roditelje i jednoroditeljske obitelji sa 350 na 400 eura po članu. Isto povećanje primijenjeno je i za subvencije cijena programa u predškolskim ustanovama.
Povećane jednokratne pomoći za novorođenčad
Jednokratna novčana pomoć za novorođenčad povećana je s dosadašnjih 270, 400 i 540 eura na 400, 600 i 800 eura, čime se nastoji olakšati troškove opremanja novorođenčadi i poboljšati demografska slika grada.
Ove izmjene usmjerene su na poboljšanje životnih uvjeta socijalno osjetljivih skupina te prilagođavanje socijalne politike aktualnim potrebama građana Rovinja.
Prometna studija za javni prijevoz
Tijekom sjednice usvojen je i Prijedlog Zaključka o utvrđivanju potreba i obveza naručivanja i izrade odgovarajuće stručne prometne studije koja bi analizirala stvarnu potrebu za uvođenje dodatnih cjelogodišnjih linija javnog gradskog autobusnog prijevoza. Prijedlog je motiviran ranijim pokušajima uvođenja javnog gradskog prijevoza koji nisu zaživjeli zbog nedovoljnog interesa, te sa velikim troškovima od preko 700.000 eura subvencioniranja istog.
Slijedom peticije sa 1947 potpisa građana koju su proveli vijećnici SDP-a, predloženo je da se prvenstveno analizira stvarna potreba za uvođenje dodatnih cjelogodišnjih linija, stvarna spremnost građana na korištenje istih, troškove uvođenja i moguće izvore financiranja. Namjera je da u roku od 6 mjeseci Gradsko vijeće bude službeno obaviješteno o rezultatima studije i analizama.
Na dnevnom se redu našao i konačni prijedlog Proračuna za 2025. godinu i projekcije za 2026. i 2027.godinu u drugom čitanju, prijedlog odluke o donošenju izmjena Prostornog plana, te godišnji plan razvoja sustava civilne zaštite na području grada za 2025. godinu.
S dnevnog je reda skinuta točka o prijedlogu za izmjene Statuta Grada Rovinja nakon dostavljenog zahtjeva Komisije za pitanja i zaštitu prava autohtone talijanske nacionalne zajednice da se odgodi razmatranje spomenute točke, što prema Poslovniku Gradskog vijeća i Statutu Grada Rovinja podrazumijeva automatsko skidanje spornog prijedloga odluke s dnevnog reda, priopćeno je iz Grada Rovinja.