Građani se digli protiv betonizacije: pozivaju institucije da preispitaju planiranu izgradnju luke
Piše: Istarski.hr
Inicijativa građana Dajla i Zelena Istra traže reviziju odluke o financiranju projekta izgradnje luke Dajla – Belveder, priopćili su iz potonje udruge. Za to, smatraju, postoje ozbiljni temelji zbog nepoštivanja zakonskih procedura, neadekvatne informiranosti javnosti i prijetnji za okoliš.
„Projekt nije usklađen s prostornim planovima, zakonima i okolišnim standardima te narušava interese lokalne zajednice“, ističu o projektu koji se provodi u okviru programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. te Connecting Europe Facility.
Navode sa su u analizi prijedloga uređenja luke u Dajli uočeni brojni problemi koji upućuju na neusklađenost projekta s lokalnim potrebama i interesima stanovništva.
„Prvo, predimenzioniranost projekta očituje se u planiranju većeg broja vezova nego što je potrebno za lokalne potrebe, koje obuhvaćaju oko 20 barki. Osim toga, komercijalna namjena je očita jer Elaborat ne razdvaja jasno komunalne i nautičke vezove, a planiraju se i vezovi za brodove do 15 metara, što ne odgovara lokalnom stanovništvu koje koristi manje barke od 4-5 metara. Unatoč smanjenju broja vezova s 170 na 63 pod pritiskom građana, obuhvat luke ostaje isti, što ostavlja prostor za buduću komercijalizaciju“, stoji u priopćenju Zelene Istre.
Sve će, po njima, sadašnji omjer turističkih postelja i stanovnika od 4,4 u Novigradu učiniti još nepovoljnijim dok je već sada za 125 posto premašen broj turističkih postelja definiran prostornim planom.
„Ovi problemi ukazuju na rizik od komercijalizacije luke i zanemarivanja lokalnih potreba u korist gospodarskih interesa“, navode iz Zelene Istre.
„Dodatne zabrinutosti vezane su uz ozbiljne nedostatke u provedenim postupcima procjene utjecaja na okoliš i manjkav Elaborat koji ne prepoznaje postojeće strogo zaštićene vrste jer nije rađena terenska provjera. Projekt ugrožava zaštićene vrste i ekosustave, uključujući područja ekološke mreže NATURA 2000 i Nacionalne ekološke mreže jer su u uvali Dajla identificirane strogo zaštićene i kritično ugrožene vrste koje od kojih neke Elaborat ne navodi, uključujući čvorastu morsku resu, patuljastu svilinu, morsku naranču, busenasti koralj, prstac i plemenitu perisku. Njihova staništa ključna su za očuvanje biološke raznolikosti, ali nisu bila evidentirana u postojećem Elaboratu iz 2022. Unatoč tome, nadležno Ministarstvo odlučilo je da procjena utjecaja na okoliš nije potrebna!“, dodaje se u priopćenju.
Iz udruge zaključuju da bi projekt, prema sadašnjim planovima, uključivao značajnu betonizaciju i jaružanje plitkog muljevitog morskog dna, što bi trajno uništilo staništa zaštićenih vrsta te nepovratno narušilo ekološku ravnotežu uvale Dajla. Građani smatraju da planirani sadržaji, uključujući vezove za veće brodove, nisu prilagođeni lokalnim potrebama, već služe komercijalnim interesima.
„Projekt je u suprotnosti i s Prostornim planom Istarske županije, koji predviđa samo jednu luku lokalnog značaja s maksimalno 200 vezova. Planirani zahvati, koji uključuju više od 300 vezova u kombinaciji s lukom Karigador, prelaze kapacitete za luku lokalnog značaja te bi projekt zapravo postao luka državnog značaja, što nije predviđeno u prostornim planovima. Uz to kao građani upozoravamo da je broj postojećih privezišta na zapadnoj obali Istre već višekratno premašio europske prosjeke“, kažu iz Zelene Istre. Podvlače pritom da je područje planirane luke Dajla-Belveder upisano je i u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao zaštićeno nepokretno kulturno dobro, kulturno-povijesna cjelina i hidroarheološka zona.
„Lokalno stanovništvo nije bilo adekvatno informirano o projektu i brojni prigovori građana nisu uzeti u obzir tijekom petnaest godina otkako se zahvat planira. Više od 250 stanovnika sudjelovalo je u javnoj raspravi no, komentari nisu prihvaćeni. Konačna verzija projekta, za koju je odobreno financiranje, nikada nije javno predstavljena, unatoč obećanjima lokalnih vlasti. Posljednji zahtjev za uvid u projektnu dokumentaciju, poslan u rujnu 2024., ostao je bez odgovora. Trenutno je pred Upravnim sudom od strane građana pokrenuta tužba zbog proceduralnih propusta, što dodatno dovodi u pitanje pravovaljanost odluka povezanih s financiranjem“, zaključuje se u priopćenju.
Inicijativa građana Dajla i Zelena Istra apeliraju na nadležne institucije da temeljito razmotre nepravilnosti u vezi s ovim projektom, osiguraju transparentnost te zaštite javni interes i prirodnu baštinu ovog osjetljivog područja.