Posebna priznanja dobili Arheološki muzej Istre, Udruga Proces i Etnografski muzej Istre
Piše: Istarski.hr
Arheološkom muzeju Istre dodijeljeno je posebno priznanje ICOM Hrvatska u kategoriji „Inovativne i održive muzejske prakse“ za projekt Malo rimsko kazalište. Priznanje je uručeno u okviru događaja „Dani hrvatskih muzeja 2024.“ koji se održao u petak, 6. prosinca 2024. godine, u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Posebno priznanje u ime Arheološkog muzeja Istre preuzela je dr.sc. Ida Koncani Uhač, muzejska savjetnica i voditeljica Odjela stručnih i muzejskih poslova, koja je održala predavanje o projektu pred stručnom javnošću.
Pod vizionarskim vodstvom ravnatelja Darka Komše uz stručnost njegovog tima, arhitekta Emila Jurcana i brojnih suradnika te konzervatora, projekt obnove Malog rimskog kazališta poslužio je kao primjer, kako spojiti očuvanje baštine s načelima održivosti. Kroz pažljivu obnovu, ovaj neprocjenjivi antički spomenik vraćen je svojoj izvornoj namjeni kao prostora izvedbenih umjetnosti, dok istovremeno služi kao platforma za promicanje kulturnog turizma i edukaciju o vrijednosti antičke baštine. Projekt je pri tome pridonio očuvanju okoliša primjenom suvremenih metoda u konzervaciji i restauraciji te revitalizirao prostor u funkciji zajednice i posjetitelja.
Arheološki muzej Istre zahvaljuje ICOM Hrvatska na ovom značajnom priznanju te iskreno čestita svim kolegama laureatima. Posebne čestitke upućujemo Etnografskom muzeju Istre na osvojenom posebnom priznanju za projekt „COME - Coming Out Museum“ u kategoriji „Međusektorska suradnja“. Ova priznanja svjedoče o izvrsnosti hrvatskih muzeja i njihovoj sposobnosti da kroz inovativne pristupe obogaćuju kulturni prostor.
Udruga Proces i Etnografski muzej Istre nagrađeni za projekt 'Coming Out Museum'
Na istoj mkanifestaciji udruga Proces i Etnografski muzej Istre nagrađeni su posebnim priznanjem ICOM Hrvatska u kategoriji međusektorske suradnje za projekt „Coming Out Museum“.
Proejkt „Coming Out Museum“ u Zagrebu je predstavio Mario Buletić iz EMI-MEI, uz Jana Franjula jedan od autora ovoga projekta koji se u 2024. godini pulskoj i riječkoj publici predstavio izložbama dijela zbirke predmeta i priča koje se kontinuirano prikupljaju putem web stranice www.come.lgbt.
„Coming Out Museum“ rezultat je suradnje između Procesa – udruge za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ prava iz Pule i Etnografskog muzeja Istre iz Pazina. Suradnja je ostvarena u sklopu muzejskog programa Kontakt zona. COME projekt je prvotno bio zamišljen kao putujuća izložba u stalnom rastu i razvoju. Konceptualna okosnica te izložbe temelji se na teoretskom modelu o različitim fazama procesa coming outa koje mnoge LGBTIQ+ osobe proživljavaju. Osnovna ideja je da se važni trenuci u razumijevanju i prihvaćanju vlastitog identiteta, prihvaćanju od okoline i povezivanju sa širom LGBTIQ+ zajednicom vežu uz konkretne predmete u funkciji okidača sjećanja na proživljeno iskustvo. Ovi predmeti i priče sudionika postaju dio zbirke i izložbenih postava.
Projekt se nastavlja, te je za 2025. godinu planirana svojevrsna turneja zbirke Coming Out Museuma kojom će se priupljeni predmeti i priče uživo predstaviti novoj publici.