Oporba traži strogu osudu umaškog gradonačelnika Bassanesea, Grad oštro reagira
Piše: Bojan Žižović
Nakon što je Istarski.hr koncem prošlog tjedna objavio članak u kojem smo istražili na koji je način bivše dječje odmaralište u Savudriji pretvoreno u apartmansku oazu pod nazivom Villa Anna, reagirala je oporba u Gradu Umagu, a zatim i sam Grad. Iako nismo pisali samo o kontroverznoj legalizaciji bespravne gradnje, kojom su na Villi Anni dozidani balkoni, podignut krov, dok je na ostatku zemljišta izgrađen bazen i pomoćni objekt, već i o čudnovatoj uknjižbi vlasništva kojom je bivše dječje odmaralište dospjelo u ruke tvrtke čiji je vlasnik do lani bio bivši slovenski parlamentarac, danas pokojni Leo Šešerko, dio vijećnika fokusirao se na legalizaciji koju je sproveo Grad Umag još 2017. godine. Naime, petero oporbenih vijećnika predložilo je dopunu dnevnog reda za današnju sjednicu Gradskog vijeća.
Između ostalog, traže da se donese zaključak „o grubim povredama zakona i odgovornost gradonačelnika za pristranost i nezakoniti utjecaj u postupku rješavanja poništenja rješenja“ o legalizaciji bespravne gradnje u bivšem dječjem odmaralištu.
Podsjetimo da su nam iz Grada Umaga priznali da je jedan njihov referent pogriješio prilikom legalizacije bespravne gradnje na navedenoj nekretnini te su to htjeli naknadno ispraviti poništavanjem tog rješenja, no stvar se zakomplicirala. Oporba tako umaškog gradonačelnika Vilija Bassanesea proziva da se miješao u taj postupak, što je protuzakonito, a kao argument koji ide u prilog tome priložili su dio rješenja resornog ministarstva. Predložili su da Gradsko vijeće strogo osudi „navedene radnje gradonačelnika.
Nije trebalo dugo čekati na odgovor Grada.
„Kad je bespravna gradnja i interes u pitanju, jedino važno je znati da su bespravni graditelji spremni i javno podmetati kako bi 'opravdali' svoje nezakonite radnje. Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama jasno propisuje da se legalizirati može samo ono izgrađeno isključivo do 21. lipnja 2011. godine. Objekt Villa Anna, kao što je svima vidljivo, nesporno je dograđen nakon 21. lipnja 2011. te nisu postojale nikakve zakonske pretpostavke za legalizaciju istoga. Iz obrazloženja predmetnog Rješenja o obnovi postupka razvidno je iz kojeg se razloga postupak obnavlja – odnosno da se postupak obnavlja jer je u postupku obračuna komunalnog doprinosa utvrđeno da postoji nesklad u broju smještajnih jedinica između prikazanog u arhitektonskoj snimci i izvedenog stanja (snimak izvedenog stanja izrađen po Galović inženjering d.o.o.)! Po utvrđenju, a sukladno zakonskim ovlastima, Gradonačelnik nalaže nadležnom pročelniku provedbu zakonitosti izdanog Rješenja o legalizaciji. Nadležno Ministarstvo potvrđuje da je objekt nezakonito legaliziran te donosi upute i Rješenje. Grad Umag je postupio po nalogu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine danom u predmetnom Rješenju, te pokrenuo obnovu postupka sukladno odredbama Zakona o općem upravnom postupku. Grad Umag se zbog iskrivljivanja činjenica do pravomoćnog okončanja obnovljenog postupka na ovu temu više neće očitovati“, poručuju iz Grada.