Inovacijama do efikasnijeg komunalnog sustava
Piše: Istarski.hr
Na prvom skupu predstavnika istarskih komunalnih poduzeća predstavljena su neka od inovativnih rješenja za održivije gospodarenje otpadom. Skup koji je održan u Puli dio je izobrazbeno-informativnih aktivnosti pod nazivima „NAVIKE PROMJENI, PROMJENU POKRENI +“ / „CAMBIA TENDENZA FAI LA DIFFERENZA +“, koje zajednički provode Grad Pula i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
U fokusu ovog susreta bile su najnovije tehnologije i praksa u upravljanju otpadom, među kojima su električne čistilice koje smanjuju emisije štetnih plinova, kao i smeđe posude za biootpad. Predstavljena su i iskustva Umaškog komunalnog poduzeća 6. Maj u vezi s radom pretovarne stanice otpada Picudo, jedne od najvećih takvih objekata u Hrvatskoj.
Igor Mrkić, rukovoditelj čistoće u Pula Herculanei, istaknuo je uspjeh uvođenja smeđih spremnika za biootpad: „Naši korisnici su pokazali iznimnu odgovornost, pravilno odvajajući biootpad i koristeći čak i stare novine, papirnate vrećice i druge papire. Ovakav pristup ne samo da smanjuje količinu otpada, već i pokazuje da smo svi spremni aktivno sudjelovati u stvaranju održivijeg okoliša“, kazao je Mrkić.
Tijekom skupa, Saša Pupovac iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost istaknuo je značajnu ulogu kontinuirane edukacije u unaprjeđenju sustava gospodarenja otpadom. Prema podacima iz Izvješća o komunalnom otpadu za 2023. godinu, ostvareno je četrdesetpostotno smanjenje količine deponiranog otpada u posljednjih 13 godina, što, čulo se, potvrđuje uspješnost dosadašnjih aktivnosti.
Direktor Pula Herculanee, Robi Fuart, osvrnuo se na važnost suradnje između Grada Pule i Fonda, naglašavajući da su postignuća poput uvođenja smeđih spremnika i električnih čistilica, kao i organizacija edukacijskih programa, bila moguća zahvaljujući podršci Fonda i Grada Pule. „Sufinanciranje Fonda omogućilo je da se ideje pretvore u stvarnost“, dodao je Fuart.
Panel rasprava, koja je uslijedila, otvorila je teme o važnosti ne samo recikliranja, već i prevencije nastanka otpada, s posebnim naglaskom na smanjenje otpada od hrane. Sudionici su se složili da je ključ uspjeha u daljnjem unaprjeđenju sustava upravo edukacija građana i promjena njihovih navika prema održivijem načinu života.