izgradnja nebodera (koji možda nisu neboderi) glavna je tema u umagu

Goran Galović: Četiri nebodera za gradić od 12.000 ljudi! Grad Umag: Velike zgrade su tradicija Umaga već 60 godina

Piše: Ivor Balen

18.11.2024 - 09:02
Goran Galović / mjesto na kojem su predviđeni neboderi / Vili Bassanese
Goran Galović / mjesto na kojem su predviđeni neboderi / Vili Bassanese

Glavna tema ove jeseni u Umagu je gradnja triju nebodera visine do 30 metara na području Komunele, oko kilometar od centra grada na jednu stranu i njegovog "drugog centra", područja oko teniskih terena Stella Maris, na drugu. 

 

Priča je, čini se, gotova stvar, odnosno sada je sve na investitorima. Nedavno su prodane tri parcele za ukupno nešto više od 5 milijuna eura. Dvije je kupila tvrtka SVBMLT iz Rijeke, kao predstavnik poznatih danskih investitora iz tvrtke Viking, a drugu A&Y Construction iz Siska. U planu je još jedan neboder, četvrti i nešto niži, ali ta parcela za sada nije prodana. 

Ono što je specifično u ovom slučaju je visina objekata koji se planiraju graditi i za koju dio umaške javnosti smatra da je - prevelika. Poznato je da se u Hrvatskoj projekti poput ovoga uglavnom dočekuju "na džon". Imali smo slučaj "Zagrebački Manhattan", kojeg je pokopao tada oporbeni Možemo, spriječivši izglasavanje prostornog plana. Sjećamo se svojedobno i ideje o neboderu u Velom Lošinju, koja je naišla na opće zgražanje, a trenutno su aktualni i visoki neboderi u Rijeci, koji bi se trebali graditi usporedo s novim stadionom Kantrida. Čak i taj projekt, usprkos velikoj ljubavi prema HNK Rijeci u tom gradu, nailazi na znatnu opoziciju. Naravno, u Istri je najpoznatiji slučaj hotela Valkane, koji već godinama puni novinske stupce.   

Sada je na red došao i Umag.

"Dok se istarski gradovi rješavaju ravnih krovova, mi gradimo nebodere! Nema dileme da je to najveći stupanj apartmanizacije koji je moguć", ističe Goran Galović, nezavisni vijećnik u umaškom Vijeću i jedan od najvećih protivnika ovog projekta. 

Galović kaže da bi o temi mogao govoriti dugo i opširno. Ističe da te stanove, kad se jednom izgrade, neće kupovati mladi ljudi, jer za to nemaju novaca. 

"A kad su se radile izmjene prostornog plana UPU-a Komunela – centralni sadržaji, govorilo se da se to radi upravo za mlade. Osim toga, u objašnjenju plana navodi se da je gradnja planirana u skladu s  demografskim kretanjima. Umag od 2011. do 2021. ima preko 700 stanovnika manje, a mi prodajemo zemljište gdje će se izgraditi 4 (četiri) nebodera! Za koga?", kaže Galović, dodavši da je poznato kako Grad Umag nema stanova za najam za mlade obitelji, jer nisu svi kreditno sposobni da kupe POS stan. 

Želeći opipati puls javnosti, posjetili smo prije nekoliko dana Umag, koji ovih dana ulazi u zimsku idilu. U prijevodu, to znači da su ulice puste, lokali prazni, a po starom gradu uglavnom šetaju stranci. 

Premda ih nije mnogo bilo voljno za razgovor, Umažani s kojima smo pričali su protiv nebodera. Ukratko, smatraju da je deset katova previše i da će takve zgrade narušiti izgled grada. Galović pak tvrdi da u Umagu uopće nema prostornog planiranja, barem ne u pravom smislu riječi, nego se sve radi "kao ćorava koka". 

"Sve što je prepoznatljivo u našem gradu, to gušimo i uništavamo. Ljudi koji su kupili stanove ovdje prije 20-tak godina, koji su doselili u Umag jer je tada bio skladan i zelen primorski gradić, pitaju me zašto mi to radimo. Zar će grad biti bolji i prepoznatljiviji ako će se graditi neboderi? Četiri nebodera za gradić od 12.699 stanovnika! Ne znam zašto drugi gradovi nemaju potrebu graditi svoj Manhattan", zaključio je Galović, dodavši za kraj - tko će kupiti stanove po cijeni od 6.000 eura za kvadrat? 

Kolika će biti cijena kvadrata u umaškim neboderima - teško je reći. Kontaktirali smo investitore iz Rijeke, koji nam kažu da je priča tek u povojima, odnosno da još nisu potpisani ni ugovori, pa je prerano da već sada govore o detaljima, uključujući i izgled budućih građevina.   

Obišli smo i mjesto na kojem bi neboderi trebali niknuti. U tom dijelu grada izgrađena je nova zgrada srednje škole, a taman iza nje nalaze se tri parcele koje su nedavno prodane za nebodere. S jedne strane ceste su obiteljske kuće, s druge goleme stambene zgrade, barem za umaške pojmove, ali više u širinu, nego u visinu.

Neposredni susjedi budućih zgrada su, naravno, žestoko protiv. Kažu da nemaju ništa protiv nebodera, ali ne tako blizu obiteljskog naselja. Za takvu gradnju, dodaju, trebalo je osmisliti novi kvart van grada. Uvjereni su da će stanove u neboderima kupiti stranci i da će zimi oni zjapiti prazni.

"To će biti trn u oku", rečenica je koju smo najčešće čuli.  

Područje na kojem bi se trebala graditi tri nebodera

Iz Grada Umaga ističu da prostorno uređenje i uvjeti gradnje ne mogu biti predmet pojedinačnih odluka ili osobnih mišljenja pojedinca, a slijedom toga ni predmet bilo kakve ozbiljne rasprave. 

"Prostornim planom uređenja Grada Umaga, kao glavnim koordinirajućim prostorno-planskim dokumentom, je 2017. godine omogućena izgradnja višestambenih građevina visine do najviše 30 metara, odnosno 10 nadzemnih etaža (dakle, prizemlje plus 9 katova), i to isključivo unutar građevinskog područja naselja Umag. U Javnoj raspravi koja prethodi donošenju PPUG-a upućuju se službeni prijedlozi i mišljenja. Sve ostalo van službenih rasprava se svodi na nečije osobne stavove koje ne želimo komentirati jer nemaju utjecaja na PPUG", ističu iz Grada Umaga i potom obrazlažu što će Umag dobiti s ovim zgradama, u odnosu na postojeće. 

"Vertikalna koncentracija gradnje, umjesto horizontalne, trebala bi osloboditi prostor od automobila i omogućiti zelenije uređenje u okolišu budućih zgrada, uklanjanjem većine automobila korisnika prostora s tih površina i njihovim smještanjem u podzemne garaže, kako je predviđeno Planom. Položajno, deveterokatnice nisu toliko izražene u ovom dijelu grada, obzirom na obližnje višestambene građevine. Dapače, rješenje Plana s povećanom gustoćom stanovanja u neposrednoj pješačkoj blizini javnih i drugih usluga doprinosi povećanju kvalitete života budućim stanovnicima, ali i široj zajednici. Grad Umag u proteklih 20 godina nije - niti ima - namjeru širiti urbani prostor i građevno područje naselja Umag, već je cilj izgradnje višestambenih objekata sačuvati prostor, iskoristiti učinkovitu infrastrukturu te, povećanom gustoćom naseljenosti, smanjiti korištenje vozila, s akcentom na blizinu i dostupnost", ističu iz Grada Umaga.

Iako se u priči cijelo vrijeme spominju neboderi, iz Grada Umaga tvrde da to uopće neće biti neboderi. 

"Ističemo da nije ispravno poistovjećivati pojam "nebodera" i višestambene građevine, s obzirom na to da se u nevedenu definiciju mogu klasificirati zgrade s minimalno 50 plus metara, što po današnjim građevinskim standardima znači cca. 17 etaža, a što ovdje nije slučaj. Od 1964. godine Grad Umag ima tradiciju građenja višestabenih građevina, te je uz Pulu najurbaniji grad u Istarskoj županiji. Jasno je, dakle, kako nije riječ o novosti, već o 60-godišnjoj tradiciji", ističu iz Grada.

Postojeće stambene zgrade u blizini

U završnom dijelu svoje izjave napominju da se "višestambene građevine mogu isključivo graditi u urbanim područjima, dok u ostalima maksimalno prizemlje plus dvije etaže, odnosno 10 metara. 

"Intencija je da prigradsko naselje prati i takva izgrađenost, dok urbani dio grada ima i urbanu gradnju. Kao grad primjer u Istri donijeli smo prostorni plan na temelju arhitektonskog projekta koji je prethodio donošenju plana, koji predviđa zeleno održiv i osmišljen prostor", zaključuju iz Grada Umaga.

Tweet

Posljednje novosti