Na Sveučilištu u Puli uvode se novi studiji i međunarodni programi
Piše: Mirjana Vermezović Ivanović
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli uvodi nove studijske programe, a planiraju privući i strane studente međunarodnim programima na engleskom jeziku. Potvrdio je to za Istarski.hr rektor Sveučilišta Marinko Škare, koji kaže da se novi studijski programi planiraju na više fakulteta i sastavnica Sveučilišta.
„Trebali bismo dobiti dopusnicu za diplomski studij dizajna i arheologije, očekujemo da će taj studij krenuti od iduće akademske godine. Na Medicinskom fakultetu želimo pokrenuti studij fizioterapije i primaljstva. Trenutačno se radi na inicijativi s Medicinskim fakultetom iz Rijeke da imamo zajednički studij medicine na talijanskom jeziku, pa bismo probali objediniti te zdravstvene studije na razini našeg Medicinskog fakulteta. Imat ćemo prostorne i kadrovske uvjete i moći ćemo to objediniti“, rekao je Škare. Međutim, prije toga treba dobiti dopusnicu za studij medicine za koju još uvijek nije izgledno i kada će i hoće li stići. Naime, dopusnica se očekuje već godinama, Škare i sad kaže da je u postupku njeno ishodovanje, odnosno potvrda Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj. Zasad se na ovom fakultetu odvija studij sestrinstva.
„Druge sastavnice Sveučilišta planiraju nove studije interdisciplinarnog tipa, znači kombinaciju prirodnih znanosti i umjetničkog područja. Ima dosta programa koje planiramo u budućnosti, naravno, trebamo proći akreditaciju, naglasak je restrukturiranje prema interdisciplinarnim područjima, interdisciplinarnim programima i iskorak prema međunarodnim programima na engleskom jeziku“, veli Škare. Kad je o interdisciplinarnim područjima riječ, objašnjava da planiraju nadograditi STEM ili tehničke programe kolegijima koji se, na primjer, slušaju na Filozofskom fakultetu, poput sociologije, psihologije ili interkulturalne medijacije ili su dio studija dizajna.
„Radi se o kolegijima koji su dopuna ili nadogradnja na STEM, odnosno tehničko područje, da student ima mogućnost birati kolegije koji nisu ponuđeni na toj sastavnici, da oni koji, recimo, studiraju umjetnu inteligenciju na Informatičkom fakultetu mogu izabrati određeni broj kolegija s primjerice Filozofskog fakulteta ili studija dizajna. Kad smo pokretali studij dizajna, onda smo imali određeni broj kolegija isključivo s umjetničkog područja, ali smo imali i određeni broj kolegija koji su studenti mogli birati s Filozofskog ili Fakulteta odgojnih znanosti“, navodi primjer Škare.
Time će Sveučilište nastojati privući veći broj studenata: iako ih ovdje studira oko 3.000, popunjeno je svega 60 posto kvota. Škare, međutim, kaže da su prema popunjenosti na razini prosjeka Hrvatske. Na studiju ekonomije, čija je kvota oko 250 studenata, upisano je stotinu redovnih te 120 izvanrednih online studenata. Ekonomija i informatika zasad su jedini studiji u Puli koji su dostupni i online, iako je u planu i da se za ostale studije pokrenu online programi. Time bi, smatra rektor, privukli i veći broj studenata.
„Ako pogledate na razini Hrvatske, evidentan je demografski pad i pad broja studenata, ono što smo uspjeli jest prilagoditi se na način da smo otvaranjem online studija uspjeli taj pad zaustaviti. Naše je Sveučilište uvijek imalo određeni jaz, manji broj studenata u odnosu na hrvatski prosjek, ali smo danas prvi put u povijesti gotovo izjednačeni s prosjekom države. Kad je riječ o online studijima,moramo osigurati materijale u digitalnom obliku, kompletno učenje na daljinu uz videa, interaktivne sadržaje, interaktivne kvizove, testove. To je kombinacija predavanja uživo online, komunikacije s profesorima, plus interaktivni kvizovi, testovi, gdje provjeravate jeste li svladali to poglavlje ili niste“, objašnjava Škare.
Na pitanje koji su studiji popunjeni, a za koje je manji interes od očekivanog, kaže da nije zabilježen manji interes ukoliko se usporedi s ranijim trendovima.
„Ove akademske godine upisi su bili na razini višegodišnjih trendova po sastavnicama: na primjer, Tehnički fakultet je upisalo nešto više studenata, dizajn ih je upisalo negdje u prosjeku, radi se o prijediplomskom studiju koji se provodi treću godinu, a iduće godine očekujemo više studenata jer čekamo dopusnicu za diplomski studij. Čim imate diplomski studij, studenti više upisuju jer žele završiti pet godina, ne samo tri. Uspjeli smo zadržati trendove prošlih godina, u potpunosti smo usporili pad broja studenata i povećali ih kroz online studije. Promijenio se omjer redovnih i izvanrednih studenata, što je inače trend na razini Hrvatske, uspjeli smo ga preokrenuti u našu korist“, kaže Škare.
Teško je, kaže, reći za koji studij vlada najveći interes s obzirom na veliku razliku u kvotama.
„Interes za ekonomiju je velik zbog online studija, upisali smo jako velik broj studenata na prediplomskom i diplomskom studiju. Na primjer, kvota studija znanosti o moru je 25-26 studenata i gotovo se uvijek popuni, dok informatika ima kvotu 60, a popuni se 40 ili 50, međutim, s obzirom na mogućnost online studiranja, studij upiše i 60 studenata.
Demografija i brojke su takve da ćemo se morati okrenuti međunarodnim studentima“, kaže Škare.
Trenutno je na Sveučilištu 40 posto studenata iz Istre, 60 posto ih je iz drugih dijelova Hrvatske, dok godišnje ovdje procirkulira i stotinjak stranih studenata koji 'odrade' jedan semestar.
Kad je riječ o zgradi bivše Mornaričke bolnice, dodijeljenoj Sveučilištu, ondje su zasad preseljena tri fakulteta: Tehnički, Informatički i Filozofski.
„Do ljetnog semestra trebali bi preseliti i Fakultet odgojnih i obrazovnih znanosti pa će ondje biti četiri fakulteta. Dvije prostorije su osigurane za potreba sveučilišnog studija dizajna i audiovizualnih komunikacija, i to je sad u ovoj fazi zaokružena cjelina.
U idućoj fazi, ovisno o financijama, predviđena je izgradnja multifunkcionalne dvorane koja bi ujedno bila i konferencijskog i sportskog tipa. Onda bismo pogledali postoji li opcija da umjetnički studiji pređu u Mornaričku, dok bi medicina, ekonomija i prirodne znanosti ostali u starom dijelu kampusa. To je plan", kaže naš sugovornik.
U Mornaričkoj je i dio kampusa. Rektor veli da su morali smo osigurati službe koje moraju biti na dvije lokacije, svi servisi koji su osigurani na staroj lokaciji kod nove bolnice su i na lokaciji bivše Mornaričke bolnice. Ondje će, doznajemo, biti puno više sadržaja, potencijalno i promocija studenata, koncerata i ostalog, ne samo za potrebe Sveučilišta.