Uljanik u stečaju i 3. maj dogovorili milijunski posao
Riječki 3. maj i Uljanik brodogradilište u stečaju sklopili su posao na prodaji manjinskog paketa dionica u ino-kompanijama United Shipping Services 12 (USS 12) i United Shipping Services 13 (USS 13), koje su dio grupe pulske brodarske kuće Alpha Adriatic, bivše Uljanik plovidbe.
Nakon što su sredinom ovog ljeta oglasili zajedničku prodaju na ovim one-ship kompanijama, koje u svom vlasništvu imaju po jedan brod, bulkove Veruda i Stoja, informacija o tijeku ovog postupka kupoprodaje bilo je malo, zapravo ništa.
Dostupna saznanja upućivala su da je stigla jedna ponuda, da je Nadzorni odbor 3. maja dao prethodnu suglasnost te da je operacionalizacija u rukama direktora Edija Kučana, od kojeg se o ovome nije mogla dobiti službena informacija, piše Novi list.
No, zato je zadnje izvješće stečajnog upravitelja Uljanik brodogradilišta Lorisa Raka otkrilo tko je kupac ovih vlasničkih udjela. Riječ je o nizozemskoj kompaniji Delmuro B.V. koja je, prema dostupnim informacijama, dio financijske grupacije s kojom posluje pulski brodar Alpha Adriatic, bivša Uljanik plovidba.
Ugovor o kupoprodaji i prijenosu dionica u USS 12 i USS 13, vidljivo je iz spomenutog izvješća, potpisan je 23. rujna ove godine, u uredu jednog riječkog javnog bilježnika.
Dok je stečajni Loris Rak u svom izvješću ipak napravio informacijski pomak, za razliku od trećemajske šutnje, o financijskoj vrijednosti ovog posla ama baš ništa nije službeno objelodanjeno. U dobro upućenim kuloarima špekulira se iznosom od 1,4 milijuna eura koliko će, navodno, taj nizozemski fond iskeširati za tih 45 posto dionica u USS 12 i USS 13.
S obzirom na činjenicu da je 3. maj vlasnik po 40 posto dionica, a Uljanik brodogradilište u stečaju preostalih 5 posto, glavnina tih sredstava, oko 1,3 milijuna eura, odnosila bi se na trećemajski »paket«.
Kod objave javnog poziva za kupoprodaju i prijenos dionica na ovim ino-kompanijama, bilo je naznačeno kako založno pravo na trećemajskim, kao i dionicama Uljanik brodogradilišta u stečaju, u USS 13 ima HBOR, pa je za očekivati da će ta, hipotekom osigurana potraživanja banke namiriti iz ove kupoprodaje.
Bit će zanimljivo pratiti kako će se sklapanje ovog posla odraziti na aktualni sudski proces koji se protiv bivših uprava Uljanik grupe i Uljanik plovidbe vode na Županijskom sudu u Rijeci. Način stjecanja dionica u USS 12 i USS 13 za izgrađene brodove Veruda i Stoja, koji su prije desetak godina izgrađeni na pulskim navozima, a naročito prijeboj koji je sredinom 2015. godine napravljen s 3. majem predmetom su optužnice.
Podsjetimo, na račun odrađenih radova na pulskim novogradnjama, riječko brodogradilište, koje je u tom trenutku bilo u procesu restrukturiranja i primalo je državne potpore, potraživalo je od Uljanik brodogradilišta nešto iznad 100 milijuna kuna, odnosno oko 14 milijuna eura. Fakture koje su iz Rijeke išle prema Puli »zatvorene« su na način da je Uljanik brodogradilište ustupilo 3. maju 40 posto udjela u USS 12 i USS 13, čiju su jedinu imovinu predstavljali hipotekarno opterećeni brodovi za prijevoz rasutog tereta, već spomenuti Veruda i Stoja.