Foto NA VELOM VRHU: Pula je odsad bogatija važnom zdravstvenom uslugom za djecu
Piše: Marcello Rosanda
Pula i Istra su od ovih dana bogatije za dvije važne zdravstvene usluge za djecu. I to na istoj adresi na pulskom Velom Vrhu. Svoj je edukacijsko rehabilitacijski kabinet na radost mnogih roditelja otvorila Đana Arsenijević, magistra edukacijske rehabilitacije, senzorni pedagog i martemeo praktičar, a Tea Vujić, magistra edukacije fonetičar rehabilitator, otvorila je kabinet za rehabilitaciju govora i slušanja.
Obje su bile raspoložene za izjavu, pa su za Istarski.hr pojasnile o čemu se tu zapravo radi, te na koje usluge mogu računati roditelji ukoliko im odluče dati povjerenje.
"U svom kabinetu planiram provoditi edukacijsko rehabilitacijske postupke i to u području fine i grube motorike, grafomotorike, pažnje i koncentracije, pamćenja, percepcije, kognitivnih, praktičnih i socijalnih kompetencija te poticanje odnosa s vršnjacima s ciljem podizanja kvalitete života i mogućnosti uspješne integracije u redovan sustav odgoja i obrazovanja", kaže Arsenijević.
S ciljem utvrđivanja razvojnog statusa, planiranja i programiranja rehabilitacijskog rada, kao i za potrebe praćenja i evaluacije napretka djeteta pod utjecajem tretmana, u kabinetu se planira i provođenje edukacijsko rehabilitacijske procjene.
Za učenike koji su uključeni u redovni sustav obrazovanja i školuju se prema primjerenom programu školovanja, osigurana je usluga pomoći u učenju uz pronalazak odgovarajućih strategija podrške, procjenu preferiranog stila učenja, pripremu materijala za učenje te podučavanje kognitivnim strategijama učenja s ciljem osiguravanja uspješnosti u učenju.
Za djecu predškolske dobi osiguran je individualni i grupni edukacijsko rehabilitacijski rad s ciljem poticanja predvještina potrebnih za polazak u školu.
"Uz sve navedeno, svoj interes sam usmjerila prema teškoćama senzorne integracije koje se očituju kroz poteškoće u npr. socijalizaciji, emocionalnoj regulaciji, ponašanju, učenju i koncentraciji itd. Kod djece kod koje su uočena odstupanja ili disfunkcije senzorne integracije, nudim mogućnost procjene na temelju koje se odlučuje ima li potrebe za kreiranjem i provođenjem plana rehabilitacije kroz načela senzorne integracije u prostoru koji je posebno opremljen za tu aktivnost", pojašnjava Arsenijević i nastavlja.
"Kao certificirani MarteMeo praktičar ponudila bih rad po istoimenoj metodi kojom se pomaže osobama s teškoćama u komunikaciji koja se temelji na prirodnom modelu za poticanje komunikacije i interakcije među ljudima", kaže Arsenijević i dodaje da bi se uz direktan rad s djecom nužno pružio stručan i savjetodavan rad s roditeljima.
Obzirom da je odgojiteljima, učiteljima i nastavnicima prijeko potrebna podrška u radu s učenicima s teškoćama, a većina osnovnih škola nažalost nema stručnjaka edukacijsko rehabilitacijskog profila, Arsenijević kroz svoj kabinet nudi mogućnost savjetovanja, posebice prilikom kreiranja IOOP-a (Individualnog odgojno obrazovni program) kao temeljnog dokumenta za školovanje učenika koji se školuju prema redovitom programu uz prilagodbu sadržaja i individualizaciju postupaka.
"Kroz svoje radno iskustvo i stečena znanja, osjetila sam potrebu otvoriti vlastiti kabinet u kojem bih mogla ponuditi sve usluge tj. objediniti sva znanja koja posjedujem u svrhu unapređenja i zadržavanja funkcionalnih sposobnosti i razvoja individualnih potencijala, stjecanja akademskih, socijalnih, životnih znanja i vještina, unapređenja životnog okruženja i socijalne uključenosti te podizanja kvalitete života djece s teškoćama, njihovih obitelji i učitelja/odgojitelja koji s njima rade", zaključuje Arsenijević.
S druge strane hodnika, tu je i fonetski studio Marealis koji je osnovan u studenom 2020. godine te se već gotovo četiri godine bavi uslugom rehabilitacije glasa, slušanja i govora po verbotonalnoj metodi, a vodi ga već spomenuta Tea Vujić.
Da pojasnimo, pod verbotonalnom metodom podrazumijevamo metodske pristupe i postupke koje koristimo u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora te u terapiji govornih poremećaja. Program rehabilitacije je namjenjen djeci i odraslima oštećena glasa, slušanja i govora. Provodi se uz pomoć verbotonalne elektroakustičke opreme koja ima mogućnost prenošenja niskih frekvencija, uključujući i infrazvuk, a pomoću posebnih sustava filtara i pojačala omogućeno je odabiranje optimalnog slušnog polja (kombinacija optimalnih formi frekvencije, intenziteta i vremena) i optimala glasova (oktavno ili uže frekvencijsko područje karakteristično za percepciju pojedinog glasa).
Kabinet pruža i rehabilitaciju slušanja osobama s ugrađenom umjetnom pužnicom, koja je ključna za uspješno slušanje nakon ugradnje, kao i osobama koje koriste slušna pomagala.
"Terapija s djecom u ranoj dobi provodi se kroz igru, a sa svim klijentima radi se na poticanju urednog govorno-jezičnog razvoja putem vježbi slušanja, rada na slušnoj pažnji i boljoj slušnoj percepciji. Tijek i pristup u terapiji ovise o nekoliko čimbenika, koji uključuju dob djeteta, fazu prilagodbe, individualne potrebe i suradnju roditelja. Studio je opremljen odgovarajućim edukativnim igračkama i materijalima za što jednostavniji, brži i zanimljiviji rad u kojemu će djeca učiti i usvajati potrebne vještine sa zadovoljstvom", kaže nam Vujić.