Porečani pokleknuli na svom terenu, 'zeleno-žuti' prošli teškom mukom

Piše: Siniša Žulić

10.09.2024 - 18:15
NESUĐENI STRIJELAC - Mate Ivetić (foto: Milivoj Mijošek)

Istarski nogometni klubovi s polovičnim su uspjehom apsolvirali šesnaestinu finala Hrvatskog nogometnog kupa. Istra 1961 je na gostovanju kod Tomislava iz Donjih Andrijevaca slavila s 2:0, dok je porečki Jadran istim rezultatom izgubio na Velom Joži od Mladost Ždralova.

Porečani su tijekom cijelog prvog poluvremena imali terensku inicijativu i nešto zrelije šanse od kojih svakako treba izdvojiti daljinski projektil Donata Bernobića u 33. minuti kojeg gostujući vratar Srbljanović odbija preko grede. U 42. minuti Filip Šverko sam vuče loptu s centra do jedanaesterca i lijepo upošljava Matu Ivetića koji trese gostujuću mrežu. No sudac Šantić svira zaleđe. U idućem napadu gosti su napadali po lijevoj strani, a jedan ubačaj Filip Mendiković glavom skreće u svoj gol, dok se vratar Filip Marić spetljao nakon udarca iz velike blizine i lopta mu je kroz ruke kliznula u gol.

U nastavku susreta prvi su zaprijetili gosti preko Krešića čiji pokušaj brani Marić u 51. minuti, dsa bi samo dvije minute kasnije nakon kornera Porečani tražili igranje rukom gostujuće obrane u vlastitom šesnaestercu, no jedanaesterac nije dosuđen. Završnica susreta pripala je gostima koji su imali nekoliko vrlo izglednih šansi, dok je ‘toču na i’ njihovog prolaska u slijedeće kolo stavio Pisačić u petoj minuti sudačke nadoknade.

Jadran Poreč - Mladost Ždralovi 0:2 (0:1)

POREČ - Stadion Veli Jože. Gledatelja 400. Sudac: Šantić (Kastav). Pomoćnici: Podrug i Krmar (Zagreb). Strijelci: 0:1 Marić (44' - AG), 0:2 Pisačić (90+5'). Žuti kartoni: Radman (Jadran Poreč), Lopa, Bošnjak, Lukman (Mladost Ždralovi)

JADRAN POREČ: MArić, Šverko, Bamba, Al Tharwan (od 58. Stošić), Akinola, Ivetić, Sumić, Mendiković (od 72. Mikloš), Bernobić, Radman, Matteoni.

MLADOST ŽDRALOVI: Srbljanović, Borovac (od 46. Jakšić), Lopa, Hudeček (od 72. Perić), Nikolić, Krešić, Dunić (od 46. Brezina), Šurmin, Franceković (od 46. Lukman), Bošnjak, Precetti (od 46. Pisačić).

Istarski prvoligaš dugo se mučio protiv četvrtoligaša iz Slavonije. Trener Tramezzani taj je susret shvatio prilično ozbiljno te na teren poslao igrače koji i inače odrađuju utakmice u HNL-u. ‘Zeleno-žuti’ su došli do vodstva u 71. kada je strijelac bio Dario Marešić, da bi potom u 83. minuti pobjedu gostiju potvrdio Mario Čuić. Istrijani su od 73. minute igrali s igračem više nakon što je zbog vrijeđanja isključen domaći nogometaš Branimir Kokotović. Svoju (ne)kulturu pokazao je još u sudačkoj nadoknadi kada se 'zakačio' s Mateom Lisicom zbog čega su obojica igrača dobila žuti karton.

Istra 1961 u idućem kolu Kupa igra u gostima protiv Rudeša.

Tomislav - Istra 1961 0:2 (0:0)

DONJI ANDRIJEVCI - Stadion Tomislav Buhač. Gledatelja: 850. Sudac: Škobić (Čepin). Pomoćnici: Kurtović i Vuletić (Osijek). Strijelci: 0:1 Marešić (71), 0:2 Čuić (83). Žuti kartoni: Balentović, Kokotović, Galović, Trepšić (Tomislav), Lisica, Vuk, Filet, Ivanišević (Istra 1961). Crveni karton: Kokotović (73' - vrijeđanje protivničkih igrača).

TOMISLAV: Terzić, Marčetić, Galović, Balentović, Tunuković, Kruljac (od 72. Kadić), Babić (od 84. Petrović), Severino (od 59. Trepšić), Bliznac (od 84. B. Tolić), Kokotović, Tolić (od 72. Pudić).

ISTRA 1961: Čorić, Marešić, Iovu, Ivanišević, Heister, Petrusenko, Maurić, Valinčić, Vuk (od 64. Čuić), Filet (od 76. Jaganjac), Lisica.